Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα... Οι περισσοτεροι θα γελάτε αλλά τι να κάνω που θέλω βοήθεια.. 😔

Πήραμε ένα ενυδρειάκι 100lt που λειτουργούσε ένα παλικάρι 3 χρόνια με 2 πανέμορφα ψαράκια (αν καταλαβα καλά 1 shubunkin κ ένα παρόμοιο αλλά με μακριά ουρά κ τα δύο σώμα περίπου 8-10εκ) πριν μια εβδομάδα 

Μεταφέρθηκε με 2 παλάμες νερού και τοποθετήθηκε σπιτι μας... Μετά από 2 μέρες προστέθηκαν άλλα 3 μικρά χρυσοψαράκια από pet shop.. έχουμε βάλει την πρώτη μέρα νερό από φίλτρο άνθρακα με αντιχλώριο και χθες έγινε αλλαγή νερού 1/3 με αντιχλώριο... Ε τα αρρωστησα τα ψαράκια πάει .. Η τα καινούργια κάτι μας φέρανε ή τα ρήμαξα 😭

Aυτό με τη μακριά ουρά (ε πειτε μου κάποιος τι είδος είναι ακριβώς pls!) εδω κ 2 μερες το βλεπα καθόταν κάτω για αρκετή ώρα - πλησίαζα και σήκωνε πτερύγια, δεν ήθελα να το τρομάξω - και η ουρά του μου φαινόταν κάπως περίεργη.. άλλες ωρες της ημέρας σηκωνόταν κ είναι δραστήριο οπότε υπέθεσα ότι μάλλον είναι ιδέα μου/ο φωτισμός και ότι απλά ξεκουραζόταν.. Σήμερα η ουρίτσα του έχει σαν φλεβα κόκκινη.. το χιλιόψαξα και δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά μάλλον είναι fungus? Επίσης έκανε κ εκείνα τα μακρόοοοοοοοστενα διάφανα κακάκια. τα άλλα μου φαίνονται μια χαρά (νομίζω!). Σήμερα τους έδωσα λίγο σκόρδο κ καρότο ενώ τις πρώτες 3 μέρες τους τάιζα με flakes με υψηλή πρωτεΐνη (ξέρω διάβασα να μην τα πολυδίνω αυτά οπότε τα περιόρισα) και τις άλλες 2 μόνο flakes. Επισυνάπτω φωτό μήπως κάποιος από τους αστροφυσικούς εδώ μέσα με βοηθήσει ❤️ K από τα υπόλοιπα ψαράκια που φαίνονται να ειναι οκ

 

τεστ νερου Cl2 0 // PH 7,6 // CarbH 6 // NO2 >7 // NO3 0-10 

 

IMG-1519.JPG

IMG-1526.JPG

IMG-1535.JPG

IMG-1537.JPG

IMG-1545.jpg

IMG-1547.jpg

IMG-1515.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Σονια Σιδηροπούλου έγραψε:

τεστ νερου Cl2 0 // PH 7,6 // CarbH 6 // NO2 >7 // NO3 0-10 

Δεν σου ειπε κανενας μαλλον , οτι τα νιτρωδη πρεπει να ειναι μηδεν.....Τα δηλητηρίασες τα ψαρια.....

Αμεσα κάνεις αλλαγη νερου 60% με αντιχλωριο !!!!! Αν εχεις seachem prime - ριχνεις στο ενυδρειο διπλη δοση.

Δεν μας ειπες τιποτα για το φιλτρο, που εχεις....

Κανε τωρα αλλαγη νερου και μετα κατσε και διάβασε εδω -

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν γελάει κανείς και όλοι μας έχουμε υπάρξει αρχάριοι.... 

Δεύτερων καλό είναι να επιστρέψεις τα επιπλέον ψάρια που πήρες γιατί 100 λιτρα θέλει μόνο το subunkin. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

E τώρα θα κλάψω, πήγα σε ιχθυολόγο κ μου δωσε bactapur. Ξεκίνησα ήδη τη θεραπεία, πως να κάνω αλλαγή νερού τώρα;;; 😭 Εχθές κιόλας έκανα αλλαγή 1/3 κ είναι τόσο χάλια το νερό... φαντάσου πριν πως ήταν.. Καημενούλια μου!! Στο σκεύασμα λέει 1 μέρα ρίχνω μία μερα παύση κ την 3η μέρα πάλι ρίχνω.. Να περιμένω μεθαύριο να κάνω την αλλαγή στο πάνω από μισό που λες; Η να διακόψω τη θεραπεία κ να κάνω την αλλαγή άμεσα; Διχάστηκα! 😞 😟

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς ΝΟ2 κάνεις αλλαγή νερού! Τα Νο2 είναι τοξικά για τα ψάρια σου και τα καίει. Αύριο πας πίσω τα επιπλέον ψάρια  ή τα χαρίζεις αν δεν θες να έχεις θύματα.... 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ! κανω μια τωρα 60% αλλα δεν έχω seachem prime, εχω eSHa Goldy. Βοηθάει καθόλου; Να υπενθυμίσω ότι το νερό έχει 5ml bactopur.. τι θα κάνω με αυτό; μεθαύριο πρεπει να βαλω αλλα 5ml ή θεωρώ ότι διακόπτω τη θεραπεία αφού αλλάζω το νερό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επείγει αυτή την στιγμή είναι να μην πάθουν μεγαλύτερη ζημιά από ότι έχουν υποστεί και εάν μετράς ΝΟ2 το σκεύασμα δεν θα βοηθήσει. Κάνε 60% αλλαγή και ξαναπροσθεσε 3 ml bactopur. Τα χρυσόψαρα γίνονται μεγάλα ψάρια και επιβαρύνουν πολύ το ενυδρείο για αυτό μην καθυστερήσεις να επιστρέψεις τα επιπλέον ψάρια που πήρες γιατί πραγματικά δεν θα έχουν καλή κατάληξη. Όταν τα επιστρέψεις θα δεις πως και τα Νο2 θα εξαφανιστούν σταδιακά και θα πρέπει να μετράς μόνο Νο3 για να είσαι οκ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Σονια Σιδηροπούλου έγραψε:

E τώρα θα κλάψω, πήγα σε ιχθυολόγο κ μου δωσε bactapur.

Σονια, αν ο "ιχθυολόγος" δεν σε ρώτησε για τις μετρήσεις νερού πρώτα, τοτε δεν ειναι ιχθυολόγος - αυτο ειναι το μόνο σίγουρο. Σου είπε ψέματα. Να φανταστώ, οτι περασες απο μια αλυσίδα πετ σοπ και εκει βρήκες τον "επιστήμονα"..... Ολα τα προβλήματα των ψαριών σου ειναι απο ανεβασμένη αμμωνία και νιτρώδη. Το bactopur σε συγκεκριμένη περίπτωση δεν βοηθάει. To θεμα ειναι, οτι μετα απο εκθεση σε αμμωνία και νιτρώδη πολλες φορες έρχονται και δευτερογενής μολύνσεις. Τοτε μπορούμε να χρησιμοποιούμε και το bactopur.

Σε καθε περίπτωση πρώτα πρεπει να "φυγει" η αιτια , που προκαλεί τη ζημιά. Το δηλητήριο φεύγει μόνο με αλλαγες νερου στο ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!!!! Εκανα την αλλαγή του νερου 60% χθές στις 2 το πρωι με σκούπα μπας κ βγαλω παραπανω βρωμίτσες.. Εβαλα κ τα 3ml που τράβηξα! Αλλά οι μετρήσεις είναι ίδιες, δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος;;; Είμαι να σκάσω! Υπάρχει κάποιο σκεύασμα να βάλω για να βοηθήσω την κατάσταση; 

Από φίλτρο έχουμε ένα εσωτερικό που δούλευε ήδη μέσα Sunsun HJ1152. Τώρα προσπαθούμε να κάνουμε κ ένα εξωτερικό αυτοσχέδιο με 3 στρώσεις υαλοβάμβακα, κεραμεικό μακαρόνι και ενεργό άνθρακα. Εβγαλα και όλα τα πλαστικά φυτα διακοσμητικά που είχα μέσα.. Να βάλω κανά αληθινό μήπως βοηθήσει λίγο; Μπορώ να κάνω κ σήμερα αλλαγή νερού; Πόσο, πάλι 60%; 

unnamed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα, καλημερα Σονια....

Αυτη την στιγμη δεν εχεις ΝΟ2 και αυτο ειναι το σημαντικο!

Τα πλαστικα φυτα ξαναβαλτα μεσα γιατι οσο νανε εχουν μια σχετικη βιολογια επανω τους ενω τα αληθινα φυτα θα τα φανε.

Αυτο που εχεις να κανεις πρωτα απο ολα ειναι να επιστρεψεις επιγωντος τα επιπλεον ψαρια πισω ετσι ωστε να μειωθει το ρυπαντικο φορτιο και ετσι να επανελθει το ενυδρειο σου σε ισορροποια. Το Sunsun τη υλικα εχει μεσα;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

😲 Ρε παιδιά δλδ δε διάβαζα το τεστ σωστα;;;;; Τα 2 πράσινα με το 1 μωβ δεν ειναι τα NO2;;;; Το ΝΟ2 είναι το δεύτερο άσπρο κουτάκι;;;; ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ κλαίω!!!! κ εχθές άσπρο ήταν αυτό!!!! Αρα δεν είχα ΝΟ2 ούτε κι εχθές!!! Ευτυχώς μ έκοψε κ σας έστειλα φωτό... Σας το πα ότι είμαι παντελώς άσχετη έ... Δε χρειάζεται, το καταλάβατε! 😏
Ωραία λοιπόν!!! Τι είναι τα κουτάκια Μωβ/πρασινο/πράσινο;;; Και με το Μόρτη μου που η ουρίτσα του είναι με τη φλεβίτσα τι κάνω;; Συνεχίζω bactapur έτσι; Από τη μια νιώθω χαζή από την άλλη ανακουφίστηκα! Σας ευχαριστώ τόοοοοοσο πολύ! 🥰

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα τεστ που βλεπουμε εαν υπαρχει αμμωνια NH3/NH4. Αυτο ειναι επισης σημαντικο και δεν ειναι απαραίτητο να δειχνει ταυτοχρονα ΝΟ2. Τα πρασινα κουτακια μετραμε την GH δηλαδη την γενικη σκληροτητα η οποια ειναι σε καλα επιπεδα για τα ψαρακια σου. Τα ψαρια σου για να ειχες αυτον τον ερεθισμο πιθανοτατα ειχες αμμωνια αλλα με τις αλλαγες νερου να την εχεις κατεβαση. Για αυτο ειναι σημαντικο και αυτο το τεστ, ειδικα τωρα που εισαι στην αρχη της ολης εμπειριας σου. Οπως και να εχει τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια τα οποια μεγαλωνουν αρκετα και το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο να φιλοξενη τοσα πολλα και θα εχεις προβληματα στην σωστη συντηρηση τους. Ειναι τελευταία φορα που σου διευκρινίζω οτι πρεπει να επιστρέψεις τα επιπλεον ψαρια γιατι και τα δυο που ειχε ο προηγούμενος κατοχος ηταν υπεραρκετά. Απο εκει και περα οτι θες ρωτα αλλα μην κανεις το λαθος να τα κρατησεις γιατι θα ειναι υπο την ευθυνη σου η οποια καταλληξη τους και προσωπικα δεν θα μπορω να σε βοηθησω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το καταλαβα σ ευχαριστώ που μου το υπενθυμίζεις, απλα θα πρέπει να βρω κάπου να τα δώσω.. Θα τα κανω δωράκι σε παιδάκια που μπορούν να τα φροντισουν οι γονείς τους. Απλά για λίγο διάστημα θα τα φιλοξενω αναγκαστικά... Προς το παρόν ελπίζω να βοηθήσει η θεραπεία. Αυρίο θα βάλω τη δεύτερη δόση bactopur κ θα επανέλθω αν χρειαστεί. 

Χίλια ευχαριστώ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ είναι ότι όσο θα έχεις τόσα ψάρια επείγει να πάρεις τέστ αμμωνίας γιατί με τόσα ψάρια πιθανών να ανέβει η αμμωνία και να τα ψήσεις αν δεν προσέχεις και δεν κάνεις αλλαγές νερού ..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ κ να σου πω, μου ρθε ιδεά τώρα! αν κάνω αλλαγές στη βδομάδα και βάλω μεσα καμια 10-20 ρίζες φυτα λες να ναι οκ με τα 5;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε το να κρατήσεις τα ψάρια σε αυτά τα λίτρα. Ξέρω από την πρώτη στιγμή ότι δεν θέλεις να αποχωριστείς κανένα. Αν θες να τα κρατήσεις πρέπει να πάρεις από 300 λίτρα και άνω ενυδρείο. Μάλλον δεν κατάλαβες ότι από αληθινά φυτά θα μείνουν μόνο τα κοτσάνια. Αυτό που έπαθες είναι από αμμωνία και όχι Νο2, και αυτή την στιγμή που μιλάμε μπορεί να έχει αρχίσει να ανεβαίνει πάλι. Το bactopur αυτή την στιγμή είναι άχρηστο εάν έχεις τοξικότητα στο νερο σού και μόνο περιπλεκεις τα πράγματα καθυστερώντας. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Σονια Σιδηροπούλου έγραψε:

Χμμμ κ να σου πω, μου ρθε ιδεά τώρα! αν κάνω αλλαγές στη βδομάδα και βάλω μεσα καμια 10-20 ρίζες φυτα λες να ναι οκ με τα 5;

Βασικα καλη σκεψη, αλλά.... Μακαρι να ηταν τόσο απλο με τα χρυσοψαρα :)

Αν θελεις να τελειωσεις την θεραπεια με bactopur - γίνεται και με καθημερινές αλλαγες νερου. Πως; Πολυ απλα - αν αλλαζεις 40λ νερου, βαζεις ανάλογη ποσότητα φαρμακου για 40λ, δηλ 2μλ. Το θεματακι ειναι οπως ειπαμε, οτι παρά, που τζαμπα κανεις θεραπεια, βλάπτεις και την βιολογια του ενυδρειου σου.

το φαρμακο, που σου εδωσε, ειναι αντισηπτικό νερου, που σκοτωνει  οχι μονο τα κακα βακτηρια, αλλά και ωφέλιμα ( καλα ) βακτηρια στο φιλτρο ενυδρείου.

Αμμωνια μετρησες;

Οταν τελειωσεις την θεραπεια, κανε μεγαλη αλλαγη νερου και βαλε στο φιλτρο ενεργο ανθρακα για 24 ωρες. Μετα το βγαζεις και πετας. Παρε βακτηρια για ενυδρειο πχ prodibio digest αμπουλες και θα ριχνεις καθε εβδομαδα απο μια μετα την αλλαγη νερου.

Και παρε τεστ αμμωνιας (ΝΗ3/4) - ειναι απο τα βασικά τεστ νερου, που πρεπει να κάνεις (ειδικά ,οταν εχεις νεοστημενο   ενυδρειο ή μετα απο θεραπειες.)

Εύχομαι να πανε ολα καλα! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 1:49 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

 

Εδώ ο Rik σου έχει στείλει με λινκ ένα άρθρο για τα ψάρια αυτά. Δεν το διάβασες? Δε γίνεται να το έχεις διαβάσει έστω μια φορά ρε συ και να σκέφτεσαι ότι με καθημερινές αλλαγές θα είναι οκ 5 χρυσόψαρα σε 40 λίτρα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Σονια Σιδηροπούλου έγραψε:

απλα λέω ότι δε μου παει καρδια να τα βγαλω κ ψαχνω τροπο να τα κρατήσω  :(

πολυ απλα, αγοραζεις ενα ενυδρειο 500-600λ, βαζεις φιλτρο πχ https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/3136-fluval-fx6-εξωτερικό-φίλτρο-015561102193.html

ή καλυτερα με ενα sump 120λ.... και ολα καλα.

Πρεπει να μαθαίνουμε να κρατάμε μια ισορροπία αναμεσα θέλω και μπορώ....

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

πολυ απλα, αγοραζεις ενα ενυδρειο 500-600λ, βαζεις φιλτρο πχ https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/3136-fluval-fx6-εξωτερικό-φίλτρο-015561102193.html

ή καλυτερα με ενα sump 120λ.... και ολα καλα.

Πρεπει να μαθαίνουμε να κρατάμε μια ισορροπία αναμεσα θέλω και μπορώ....

Ναταλία φαντα σου ότι μακροπρόθεσμα ούτε αυτό αρκεί. Εγώ έχω αυτό, ένα 2215 και ένα 2217 σε ενυδρείο 400 λίτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κρατήσεις στο ενυδρειο που εχεις απλά τα βασανίζεις. 

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, killerknight said:

Ναταλία φαντα σου ότι μακροπρόθεσμα ούτε αυτό αρκεί. Εγώ έχω αυτό, ένα 2215 και ένα 2217 σε ενυδρείο 400 λίτρα.

Sump και ηρεμει το κεφαλι σου. Δεν έχουν θεμα και με χαμηλές θερμοκρασίες όποτε δεν σε ενοχλεί η αυξημένη απωλεια θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...