Jump to content

Φωσφορικά άλατα?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.  

Λίγο την βοήθεια σας. Τι είναι τα φωσφορικά άλατα? (Po4)

Πόσο πρέπει να είναι σε ένα αφρικάνικο?

Με ποιον τρόπο τα αφαιρούμε? 

Κάνουν κακό? 

Πώς δημιουργούνται? 

Ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα σε όλους.  

Λίγο την βοήθεια σας. Τι είναι τα φωσφορικά άλατα? (Po4)

Πόσο πρέπει να είναι σε ένα αφρικάνικο?

Με ποιον τρόπο τα αφαιρούμε? 

Κάνουν κακό? 

Πώς δημιουργούνται? 

Ευχαριστώ. 

 

Καλημέρα Ταξιάρχη .

Τα ΡΟ4 είναι οι σταθερές χημικές ενώσεις του φωσφόρου (ανόργανα χημικά άλατα) μέσα στην στήλη (και όχι μόνο) νερού  του ενυδρείο μας .

Το βασικό πρόβλημα που μας δημιουργεί ή μεγάλη ποσότητα είναι η δημιουργία άλγης και η έλλειψη οξυγόνου .

Βρίσκεται στις αποξηραμένες τροφές κατά βάση, και η άνοδός τους συνήθως γίνεται σε ενυδρεία που οι χομπίστες ταΐζουν πολύ τα ψαράκια τους (εκεί καταλήγουμε πάντα😄) .

Φυσιολογικές τιμές είναι από 0 ως 0,5 και καταπολεμάτε με συχνές αλλαγές νερού σε συνδυασμό  με σκούπα του βυθού για να απομακρύνουμε τα υπολείμματα τροφής . 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα Ταξιάρχη .

Τα ΡΟ4 είναι οι σταθερές χημικές ενώσεις του φωσφόρου (ανόργανα χημικά άλατα) μέσα στην στήλη (και όχι μόνο) νερού  του ενυδρείο μας .

Το βασικό πρόβλημα που μας δημιουργεί ή μεγάλη ποσότητα είναι η δημιουργία άλγης και η έλλειψη οξυγόνου .

Βρίσκεται στις αποξηραμένες τροφές κατά βάση, και η άνοδός τους συνήθως γίνεται σε ενυδρεία που οι χομπίστες ταΐζουν πολύ τα ψαράκια τους (εκεί καταλήγουμε πάντα😄) .

Φυσιολογικές τιμές είναι από 0 ως 0,5 και καταπολεμάτε με συχνές αλλαγές νερού σε συνδυασμό  με σκούπα του βυθού για να απομακρύνουμε τα υπολείμματα τροφής . 

🤣Αντε να δούμε θα μάθω πότε να ταΐζω τα ψάρια μου

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Με ποιον τρόπο τα αφαιρούμε? 

Εκτός απο αλλαγες νερου-

https://www.aquario.gr/product/seachem-phosnet-50g/

https://www.aquario.gr/product/seachem-phosguard-500ml/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αγόρασα κάτι αντίστοιχο. Αυτό κάνει?

20220610_112026.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αγόρασα κάτι αντίστοιχο. Αυτό κάνει?

20220610_112026.jpg

Κανονικά εμείς στο γλυκό νερό δεν βάζουμε τέτοια πράγματα (στο θαλασσινό μάλλον επιβάλετε ) . Καταρχάς δεν μας είπες πόσο είναι το PO4 στο ενυδρείο σου για να χρίζει σκευασμάτων . 

Απο την στιγμή που το αγόρασες απλά ακολουθείς τις οδηγίες χρήσης (αν δεν το πας πίσω) .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.  Μαρινο κάπου διάβασα  ότι αν χρησιμοποιείς σκσκευάσματα όπως seachem lake salt cichlid, Buffer κτλ όπως και τροφή που αναφέρεις ποιο πάνω σε μεγάλες ποσότητες τότε σίγουρα θα ανεβάσει φωσφορικά άλατα ειδικά εμείς στο αφρικάνικο. Δεν έχω πάρει μετρήσεις η αληθεια ειναι τα PO4,

 αλλά είχε το νερό του ενυδρείου κάτι σαν σκόνη. Από μπροστά στο ενυδρείο δεν έβλεπες κάτι όμως όταν έβλεπες από τα πλάγια φαίνεται ότι δεν είναι το κρύσταλλο νερό που θέλω. Στην συνέχεια διάβασα οτι αν έχεις φωσφορικά και έχεις φυτά πχ Anubias τότε αρχίζει και ανθίζει περισσότερο έτσι έγινε και στα δικά μου. Οπότε αφού παρατήρησα όλα αυτά αγόρασα αυτό το σκεύασμα που έβαλα φωτογραφία πιο πάνω. Ο κατασκευαστής λέει ότι (ΝΑΙ)  μπορούμε να το χρησιμοποιήσω και στο γλυκό νερό και έτσι έκανα το έβαλα στο φίλτρο εχτές σήμερα η σκόνη έφυγε. Ότι λέω λάθος διορθώστε με 

πριν 19 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Κανονικά εμείς στο γλυκό νερό δεν βάζουμε τέτοια πράγματα (στο θαλασσινό μάλλον επιβάλετε ) . Καταρχάς δεν μας είπες πόσο είναι το PO4 στο ενυδρείο σου για να χρίζει σκευασμάτων . 

Απο την στιγμή που το αγόρασες απλά ακολουθείς τις οδηγίες χρήσης (αν δεν το πας πίσω) .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δεν έχω πάρει μετρήσεις η αληθεια ειναι τα PO4,

Πώς γνώριζες ότι είχες ψηλά φωσφορικά άλατα χωρίς μετρήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πώς γνώριζες ότι είχες ψηλά φωσφορικά άλατα χωρίς μετρήσεις ;

Παρατήρησα το οικοσύστημα μου  διάβασα οτι η Anubias συγκεκριμένα ότι ανθίζουν περισσότερο και γρήγορα όταν έχεις φωσφορικά και γενικά ότι στα φυτά είναι μια απαραίτητη τροφή τα (PO4) και η ξαφνική εξάπλωση της καφέ άλγη βέβαια πριν προσπάθησα να παρατηρώ τα πάντα από που και πώς δημιουργεί σκόνη στο νερό.  

1) τσέκαρα το φως πόσες ώρες λειτουργίας και είμαι στης 6 ώρες περίπου δεν είναι πολύ δεν είναι λίγο οπότε από αυτό δεν έπαιζε να είναι για την ξαφνική άλγη καφέ. 

2) τσέκαρα το φίλτρο, λάστιχα, είσοδο, έξοδο αν έχει μπουκώσει από άμμο κτλ.

3) τσέκαρα πέτρες, άμμος και συμπεριφορά ψαριών. 

4) Αφού δοκίμασα τα παραπάνω και + ενεργό άνθρακα  και ένα ζουμί seachem clarity που βγήκε αποτυχία κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έχει φωσφορικά το ενυδρείο. Ε και δεν θέλει πολύ για έναν αρχάριο λίγο παραπάνω τάισμα τα ψάρια λίγο το ένα λίγο το άλλο τα ανέβασα τα  (PO4).

Link to comment
Share on other sites

Δηλ δεν εχεις μετρήσει τα φωσφορικα;

Ετσι, οπως τα γραφεις, δεν ειναι καθολου απαραίτητα να εχεις ανεβασμένα φωσφορικα.

Πρώτα μετραμε και μετα βαζουμε αντιφωσφορικα.

Η καφε αλγη βγαινει με περίσσεια πυριτικών στο ενυδρειο, οχι απο περισσεια φωσφοροκων + παιζει ρολο και ανύπαρκτος φωτισμος.

και οταν λες - τσέκαρα πέτρες, άμμος και συμπεριφορά ψαριών - τι εννοεις... δηλ τι ακριβως τσεκαρες;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν έχω βάλει σωστά της πέτρες σε σημείο που να μην σκάβουν τα ψάρια με την άμμο κοντά στην είσοδο του φίλτρου και ρουφάει την άμμο το φίλτρο με αποτέλεσμα να βγάζει αυτή την σκόνη στο νερό από την εξοδο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δηλ δεν εχεις μετρήσει τα φωσφορικα;

Ετσι, οπως τα γραφεις, δεν ειναι καθολου απαραίτητα να εχεις ανεβασμένα φωσφορικα.

Πρώτα μετραμε και μετα βαζουμε αντιφωσφορικα.

Η καφε αλγη βγαινει με περίσσεια πυριτικών στο ενυδρειο, οχι απο περισσεια φωσφοροκων + παιζει ρολο και ανύπαρκτος φωτισμος.

και οταν λες - τσέκαρα πέτρες, άμμος και συμπεριφορά ψαριών - τι εννοεις... δηλ τι ακριβως τσεκαρες;

Όχι δεν έκανα τεστ Po4. Οπότε για να μην λέμε λόγια μπορεί να φταίει αυτό μπορεί το άλλο θα αγοράσω ένα τεστ να κάνω και βλέπουμε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Έκανα τεστ της JBL P04 και τελικά έχει φωσφορικά περίπου 0,2 και έχω βάλει εδώ και κάποιες μέρες στο φίλτρο το Rowaphos p04&sio2. Που σημαίνει ότι λογικά ήταν παραπάνω τα φωσφορικά. 

20220624_074043.jpg

20220624_074036.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι τώρα τελευταία έχω και πράσινη άλγη στης πέτρες, background 3d και στα φυτά .Δεν ξέρω αν οφείλεται στα φωσφορικά αλλα  εγώ προσωπικά  δεν έχω πρόβλημα θέλω άλγη και πολύ παραπάνω αν γίνεται. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Από ΝΟ3 που βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Έκανα τεστ της JBL P04 και τελικά έχει φωσφορικά περίπου 0,2 και έχω βάλει εδώ και κάποιες μέρες στο φίλτρο το Rowaphos p04&sio2. Που σημαίνει ότι λογικά ήταν παραπάνω τα φωσφορικά. 

Στο φυτεμενο μεχρι 1ppm κραταμε. Μια χαρα ειναι τα φωσφορικα σου. Τωρα με antiphos θα γινουν μιδεν και αυτο παλι δεν ειναι καλο. Τζαμπα πηρες rowa

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Από ΝΟ3 που βρίσκεσαι;

Σήμερα ετοιμάζομαι για αλλαγή νερού είμαι περίπου στο 30 ppm

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Στο φυτεμενο μεχρι 1ppm κραταμε. Μια χαρα ειναι τα φωσφορικα σου. Τωρα με antiphos θα γινουν μιδεν και αυτο παλι δεν ειναι καλο. Τζαμπα πηρες rowa

Γιατί δεν είναι καλό το 0 ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Σήμερα ετοιμάζομαι για αλλαγή νερού είμαι περίπου στο 30 ppm

Απλά αυτό που θέλω να υπογραμμίσω ειναι ότι οι αλγες ειναι ο αμυντικός μηχανισμός τις φυσης στην εμφάνιση αζωτούχων ενώσεων και φωσφορικών.

Εν ολίγης δεν ειναι μόνο τα φωσφορικά υπεύθυνα για τις άλγες.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Απλά αυτό που θέλω να υπογραμμίσω ειναι ότι οι αλγες ειναι ο αμυντικός μηχανισμός τις φυσης στην εμφάνιση αζωτούχων ενώσεων και φωσφορικών.

Εν ολίγης δεν ειναι μόνο τα φωσφορικά υπεύθυνα για τις άλγες.....

Σε ευχαριστώ Ριχάρδο το έπιασα 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Σε ευχαριστώ Ριχάρδο το έπιασα 😉

Δηλαδή το ίδιο το οικοσύστημα μας και στην φύση βρίσκει λύση στο πρόβλημα και έτσι υπάρχει μια  ισορροπία? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δηλαδή το ίδιο το οικοσύστημα μας και στην φύση βρίσκει λύση στο πρόβλημα και έτσι υπάρχει μια  ισορροπία? 

Ετσι.... και τα φωσφορικα τα χρειαζονται ολοι οι οργανισμοι αλλα σε ελαχιστες ποσοτητες.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Γιατί δεν είναι καλό το 0 ? 

Oχι μόνο τα φυτα χρειαζονται τα φωσφορικα, αλλά και βακτηρια του ενυδρειου. Χωρις φωσφορικα δεν υπαρχει ζωη. Αν θελεις διαβασε σχετικα αρθρα στο ινετ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Oχι μόνο τα φυτα χρειαζονται τα φωσφορικα, αλλά και βακτηρια του ενυδρειου. Χωρις φωσφορικα δεν υπαρχει ζωη. Αν θελεις διαβασε σχετικα αρθρα στο ινετ.

 

Δηλαδή αν πάνε 0 τα φωσφορικα θα χάσω και την βιολογία?😱

Link to comment
Share on other sites

Το οτι πάνε 0 στα τεστ δεν σημαίνει οτι ειναι 0 στην στήλη του νερου. Παραμένουν δεσμευμένα σε μορφές που δεν ειναι ανιχνεύσιμα απο τα τεστ, αλλα μπορούν οι οργανισμοί που τα χρειάζονται να τα αντλήσουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...