Jump to content

Αρχάριος.....


Recommended Posts

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε είμαι καινούργιος στο χόμπι. μου δώσανε το συγκεκριμένο ενυδρείο μαζί με φίλτρο (θα ανεβασω φωτό) αλλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Θέλω να βάλω για αρχή 2 χρυσόψαρα που ήδη εχω αλλά δεν γνωρίσω τίποτα το μόνο που έκανα καθάρισα το σφουγγάρια από το φίλτρο αλλά μάλλον θέλουνε αλλαγη , δεν γνωρίζω τίποτα πόσο νερό να βάλω αν δουλεύει το φίλτρο, πως δουλεύει το φίλτρο , μάλλον έχει και θερμοστατη γενικά πως να κάνω μια αρχη τι να προσέξω

 

16552282703483645991354486829736.jpg

16552283900473205539125585249263.jpg

1655228504780911595813793969269.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες .

Θα σου δώσω κάποιο λινκ για το στρώσιμο του ενυδρείου  που πρέπει να τα διαβάσεις πολύ προσεκτικά γιατί είναι το αλφάβητο του χόμπι .

Μετά θα διαβάσεις και τα link για τα χρυσόψαρα και ό,τι χρειαστείς ρωτάς .

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα διαβασμα και μετα ολα τα άλλα! :thumbup:

Καλως ηρθες στο aquazone!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες κι από εμένα. Εγώ θα σου πρότεινα περα απο το αρχικό διάβασμα,   σαν πρώτο βήμα να γεμίσεις το ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο αν γίνεται για να τσεκάρεις τυχόν διαρροές βάλε και το φίλτρο να δουλέψει για να δεις απλά και μόνο αν κάνει κυκλοφορία και είναι όλα οκ. Επίσης το ενυδρείο σου έχει θερμοστοιχειο είναι αυτό που σου κυκλωσα στην φώτο. Βάλε το κι αυτό να δουλέψει και με ένα θερμόμετρο δεν αν ανεβάζει την θερμοκρασία.

 

1655228504780911595813793969269.jpg.c423b80b689278b74ccc9a85ac471225.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Καλώς ήλθες κι από εμένα. Εγώ θα σου πρότεινα περα απο το αρχικό διάβασμα,   σαν πρώτο βήμα να γεμίσεις το ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο αν γίνεται για να τσεκάρεις τυχόν διαρροές βάλε και το φίλτρο να δουλέψει για να δεις απλά και μόνο αν κάνει κυκλοφορία και είναι όλα οκ. Επίσης το ενυδρείο σου έχει θερμοστοιχειο είναι αυτό που σου κυκλωσα στην φώτο. Βάλε το κι αυτό να δουλέψει και με ένα θερμόμετρο δεν αν ανεβάζει την θερμοκρασία.

 

1655228504780911595813793969269.jpg.c423b80b689278b74ccc9a85ac471225.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Alexandros...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ξεκινάω με το γέμισμα του ενυδρείου για τυχόν διαρροές και την δοκιμή του φίλτρου και μετά διαβασμα και πάλι ευχαριστώ θα το πούμε σύντομα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Alexandros... έγραψε:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε είμαι καινούργιος στο χόμπι. μου δώσανε το συγκεκριμένο ενυδρείο μαζί με φίλτρο (θα ανεβασω φωτό) αλλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Θέλω να βάλω για αρχή 2 χρυσόψαρα που ήδη εχω αλλά δεν γνωρίσω τίποτα το μόνο που έκανα καθάρισα το σφουγγάρια από το φίλτρο αλλά μάλλον θέλουνε αλλαγη , δεν γνωρίζω τίποτα πόσο νερό να βάλω αν δουλεύει το φίλτρο, πως δουλεύει το φίλτρο , μάλλον έχει και θερμοστατη γενικά πως να κάνω μια αρχη τι να προσέξω

 

16552282703483645991354486829736.jpg

16552283900473205539125585249263.jpg

1655228504780911595813793969269.jpg

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες. Θα ξεκινήσω με ολίγα δυσάρεστα για να πάρουμε στην αρχή την κρυάδα και να προλάβουμε καταστάσεις. Το ενυδρείο από ότι το κόβω παίζει να είναι 40-60 λίτρα. Αν είναι όντως σε αυτά τα λίτρα είναι απαγορευτικό για χρυσόψαρα. Θα πρέπει είτε να πας σε μεγαλύτερο είτε να επιλέξεις αλλά μικρότερα ψαράκια που είναι κατάλληλα για ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους (π.χ. γκάπυ). Σε περίπτωση όμως που κανω λάθος, πες μας λίγο τα λίτρα του ενυδρείου σου. Πάντως σε κάθε περίπτωση πρώτα διαβάζεις τα άρθρα που σου επισυναψαν τα παιδιά και μετά κάνεις την οποία κίνηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στον κόσμο του ενυδρείου!!🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

έχει θερμοστοιχειο

Θέλω να σε δω να το ζητάς από pet shop σαν θερμοστοιχείο (που είναι και η σωστή λέξη) . Να δω τι θα σου δώσουνε.......... 🤣🤣

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Katrin said:

Καλώς ήλθες κι από εμένα. Εγώ θα σου πρότεινα περα απο το αρχικό διάβασμα,   σαν πρώτο βήμα να γεμίσεις το ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο αν γίνεται για να τσεκάρεις τυχόν διαρροές βάλε και το φίλτρο να δουλέψει για να δεις απλά και μόνο αν κάνει κυκλοφορία και είναι όλα οκ. Επίσης το ενυδρείο σου έχει θερμοστοιχειο είναι αυτό που σου κυκλωσα στην φώτο. Βάλε το κι αυτό να δουλέψει και με ένα θερμόμετρο δεν αν ανεβάζει την θερμοκρασία.

 

1655228504780911595813793969269.jpg.c423b80b689278b74ccc9a85ac471225.jpg

Έκλαψα με το θερμοστοιχείο. Καλη αρχη δώσε διαστάσεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Alexandros... said:

0.60*0,30 και ύψος 0.34

Δεν κάνει για χρυσοψαρα. Είναι ταμάμ για κοπαδοψαρα ή κάποια μικροκιχλιδα, γαριδες ή με ένα χώρισμα βασιλικό για 2 μονομάχους. Γενικά παίζουν επιλογές αλλά όχι για χρυσοψαρα. Είναι μεγάλα και ρυπογόνα ψάρια. Και fancy να είναι το μήκος είναι μικρό και το φιλτρο σου σχεδόν ανύπαρκτο για τους ρύπους που παράγουν. Σορρυ που στο χαλάω στα λέμε για να μην τρεχεις και δεν φτάνεις μετα. Μένεις σε μονοκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Δεν κάνει για χρυσοψαρα. Είναι ταμάμ για κοπαδοψαρα ή κάποια μικροκιχλιδα, γαριδες ή με ένα χώρισμα βασιλικό για 2 μονομάχους. Γενικά παίζουν επιλογές αλλά όχι για χρυσοψαρα. Είναι μεγάλα και ρυπογόνα ψάρια. Και fancy να είναι το μήκος είναι μικρό και το φιλτρο σου σχεδόν ανύπαρκτο για τους ρύπους που παράγουν. Σορρυ που στο χαλάω στα λέμε για να μην τρεχεις και δεν φτάνεις μετα. Μένεις σε μονοκατοικία;

Όπως είπε και ο φίλος εδώ είναι απαγορευτικό για χρυσόψαρα. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα απλά τα χρυσόψαρα υπάρχουνε λόγο παιδιού. Μάλλον θα πάω σε γκαμπι για αρχή .σε διαμέρισμα μένω προς το παρών 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Όπως είπε και ο φίλος εδώ είναι απαγορευτικό για χρυσόψαρα. 

Οκ κατάλαβα. Απλά τα χρυσόψαρα υπάρχουνε λόγο παιδιού. μάλλον θα πάω σε γκαμπι για αρχή . Διαβάζοντας και βλέπουμε δεν βιάζομαι . Σε διαμέρισμα μένω προς το παρών 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Alexandros... έγραψε:

Οκ κατάλαβα. Απλά τα χρυσόψαρα υπάρχουνε λόγο παιδιού. μάλλον θα πάω σε γκαμπι για αρχή . Διαβάζοντας και βλέπουμε δεν βιάζομαι . Σε διαμέρισμα μένω προς το παρών 

 

Έχεις ήδη χρυσόψαρα? Και αν ναι σε τι περιβάλλον τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα guppies μια χαρά είναι. Αρκεί να ακολουθήσεις σωστά τις οδηγίες για το στρώσιμο του ενυδρείου και τα ψάρια να μπουν μόνο εφόσον έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχεις ήδη χρυσόψαρα? Και αν ναι σε τι περιβάλλον τα έχεις?

Τα έχω σε ένα ενυδρείο μικρό (30*17 και υψος 25) με ένα φίλτρο. Πήγα σε ένα κατάστημα του είπα ότι έχω ένα ενυδρείο τι φίλτρο χρειάζεται να πάρω του λέω δώσε και δύο χρυσόψαρα για να τα βλέπει το μωρό δεν γνώριζα..........

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Alexandros... έγραψε:

Τα έχω σε ένα ενυδρείο μικρό (30*17 και υψος 25) με ένα φίλτρο. Πήγα σε ένα κατάστημα του είπα ότι έχω ένα ενυδρείο τι φίλτρο χρειάζεται να πάρω του λέω δώσε και δύο χρυσόψαρα για να τα βλέπει το μωρό δεν γνώριζα..........

Εφόσον τα ψάρια υπάρχουν, καλό θα είναι να δωθούν αλλιώς θα δουν σύντομα τα ραδίκια ανάποδα εκεί που είναι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...