Jump to content

Το Νέο ενυδρείο 85λιτρων


Recommended Posts

Ξεκινάω ένα κενούριο ενυδρείο 85λ.

Έχω βάλει φυτά (Μόντε Κάρλο ,μια ανουμπια και ροταλα ) στο οποίο σκευτομε να βάλω μέσα από ζώακια γαρίδες reb fair,  4 σαλιγκάρια Golden Apple σίγουρα. Τώρα από ψάρια σκευτομε να βάλω μέσα 2 ζευγάρια απο σκαλαρια δυο μικρά κοπαδάκι από νέο Cardinal Tetra και Firehead Tetra. Τί λέτε? θα είναι όλα μια χαρά η θα έχω θέμα με κάποιο ψάρι?

Συγνώμη για τα ορθογραφικά 😅

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Νίκο και καλός ήρθες στο aquazone. 

1) κατά την γνώμη μου είναι λίγα τα λίτρα για τόσα ψάρια ειδικά για σκαλαρια 

που είναι κοπαδοψαρα και θα πρέπει να είναι άνω τα 4 ψάρια και τα λιγότερα λίτρα 180-200 L .

2) θα πρέπει λίγο να ψάξεις ακριβώς για τα ψαράκια που ενδιαφέρεσαι και ανάλογα να φτιάξεις τον βιότοπο στο ενυδρείο. Προσπάθησε να φτιάξεις το ενυδρείο σου όπως είναι και στην φύση. 

3) Τι γνωρίζεις για τον (κύκλο του αζώτου)??? Αν όχι θα πρέπει πρώτα να κάνεις μια διαδικασία στο οικοσύστημα σου για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον.  

4) Τέλος δώσε μας κάποια στοιχεία για το ενυδρειο σου τι φίλτρο έχει? Πόσο καιρό τρέχει? Τι φάρμακα χρησιμοποιείς στο νερό του ενυδρείου σου? 

Σου βάζω link παρακάτω διάβασε και ότι χρειαστείς εδώ είναι τα παιδιά να βοηθήσουν. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω μερικά προφίλ  ψαριών.

Διάβασε εδώ .

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα φίλε Νίκο και καλός ήρθες στο aquazone. 

1) κατά την γνώμη μου είναι λίγα τα λίτρα για τόσα ψάρια ειδικά για σκαλαρια 

που είναι κοπαδοψαρα και θα πρέπει να είναι άνω τα 4 ψάρια και τα λιγότερα λίτρα 180-200 L .

2) θα πρέπει λίγο να ψάξεις ακριβώς για τα ψαράκια που ενδιαφέρεσαι και ανάλογα να φτιάξεις τον βιότοπο στο ενυδρείο. Προσπάθησε να φτιάξεις το ενυδρείο σου όπως είναι και στην φύση. 

3) Τι γνωρίζεις για τον (κύκλο του αζώτου)??? Αν όχι θα πρέπει πρώτα να κάνεις μια διαδικασία στο οικοσύστημα σου για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον.  

4) Τέλος δώσε μας κάποια στοιχεία για το ενυδρειο σου τι φίλτρο έχει? Πόσο καιρό τρέχει? Τι φάρμακα χρησιμοποιείς στο νερό του ενυδρείου σου? 

Σου βάζω link παρακάτω διάβασε και ότι χρειαστείς εδώ είναι τα παιδιά να βοηθήσουν. *Το ενυδρείο είναι 85λ καινούργιο δεν έχει μέσα ακόμα τίποτα μόνο τα φυτά 

Είναι 3 μερες μόνο.

Το φίλτρο είναι αυτό στην φωτογραφία.

Θα πάρω σε λίγες μέρες και ένα θερμαντήρα να προσθέσω στο μηχανισμό. 

Από φάρμακα δεν χρησιμοποιώ ακόμα κάτι σίγουρα πρέπει να αγοράσω αντηχλώριο, σωστά? Προς το παρόν έχω ρίξει λίγες σταγόνες από λίπασμα τον φυτών το έχω παρακάτω σε φωτογραφία.

 

16555552158196356682384805913243.jpg

16555554913661439594024992122856.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο αυτή η αντλία από μόνη της δεν κάνει κάποια φιλτρανση χρειάζεται και κάποια υλικά όπως πχ σφουγγάρια, υαλοβάμβακα, βιολογικό υλικό για να αποικίσουν βακτήρια και να έχουμε βιολογία στο ενυδρείο. Χωρίς αυτά τα καλά βακτήρια δεν ζει τίποτα στο ενυδρείο μας.  Τώρα όσο αφορά την αντλία νομίζω είναι 650 λίτρα την ώρα που σημαίνει ότι θα σου γυρίζει το νερό 7,8 φορές περίπου στα 85 λίτρα και νομίζω είναι πάρα πολύ για το ενυδρειο σου .Εκτός και αν πας σε αφρικάνικο αλλά και πάλι σε περιορίζει με τόσα λίγα λίτρα. 

Τώρα για φίλτρο θα μπορούσες να πας Eheim Eccopro 130 Εξωτερικό Φίλτρο για να έχεις και χώρο στο ενυδρείο αλλά και για βιολογικό υλικό στο φίλτρο η αν έχει κάποιος άλλος συνχομπηστας κάποια ιδέα με αυτή την αντλια που έχεις ήδη. 

Πρώτα όμως πρέπει να πεις  τι ψάρια θέλεις .

Κάτι ακόμα αντιχλωριο χρησιμοποιείς? Προτού βάλεις το νερό της βρύσης στο ενυδρείο (τυπική ερώτηση)

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...