Jump to content

Αρχάριος βοήθεια με hn3 4, no2 no3


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Πριν 5 μέρες πήρα το πρώτο ενυδρείο 100 l.πλαστικα φυτά (δυστηχως}.. Έβαλα αντιχλωρικο δούλεψε 2 μέρες έτσι, μετά βρήκα μπόλι και μετα από καμιά ώρα έβαλα τα πρώτα μου ψαράκια.3 Molly 2 σαλιγκαράκια 2 ancistrus και 6neon tetra(δεν είχαν αλλά) Την άλλη μέρα πήρα τεστ και βγήκαν HN3 0,NO2 0, NO3 10.Αποτι έχω διαβάσει ήταν καλά. Το νερό θόλωσε λιγο όμως.σημερα ξαναέκανα μέτρηση και ήταν HN3 0.5, No2 0, NO3 10 με 15.και σήμερα συμπλήρωσα αλλά 4 neon tetra να γίνουν κοπάδι. Το πρόβλημα μου είναι και θέλω βοήθεια ότι αυξήθηκαν αμμωνία και νιτρικά. Τι πρέπει να κάνω?το νερό θα ξεθωλωσει και πότε πρέπει να κάνω αλλαγή και πόσο τοις εκατό? 

Έγινε επεξεργασία - Angelos cz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και καλως ηρθες στην παρεα μας.

 

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι μια 50 % αλλαγη νερου με αντιχλωριο. Αν εχεις το Prime της seacheam ή καποιο αζωτοδεσμευτικο αντιχλωριο βαλε τριπλή δόση. 

Δευτερων μην παρεις αλλα ψαρια και μην ταιζεις. Το οτι εβαλες μπολι δεν θελει να πει πως το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο και η αμμωνια  σκοτώνει τα ψαρια σου.

Αν μπορεις να δωσεις πισω καποια ψαρια ή να στα φιλοξενήσει καποιος φιλος με στρωμενο ενυδρειο καλο ειναι να το κανεις γιατι το φιλτρο σου δεν ειναι ετοιμο να δεχτει τοσα ψαρια εξ αρχης.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την φαση θα σε βοηθησει αυτο το προϊόν....DENNERLE BACTO ELIXIER FB7

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα φιλε και καλως ηρθες στην παρεα μας.

 

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι μια 50 % αλλαγη νερου με αντιχλωριο. Αν εχεις το Prime της seacheam ή καποιο αζωτοδεσμευτικο αντιχλωριο βαλε τριπλή δόση. 

Δευτερων μην παρεις αλλα ψαρια και μην ταιζεις. Το οτι εβαλες μπολι δεν θελει να πει πως το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο και η αμμωνια  σκοτώνει τα ψαρια σου.

Αν μπορεις να δωσεις πισω καποια ψαρια ή να στα φιλοξενήσει καποιος φιλος με στρωμενο ενυδρειο καλο ειναι να το κανεις γιατι το φιλτρο σου δεν ειναι ετοιμο να δεχτει τοσα ψαρια εξ αρχης.

 

 

Δυστυχώς δεν έχω κανέναν να μου τα φιλοξενήσει ζω στο εξωτερικό και με το ζόρι βγάζω άκρη πως λέγεται τι κτλ. Το μπόλι επισεις δεν ξέρω αν το έκανα σωστά ήταν κοντά κάποιος από αγγελία που ζήτησα και μου έφερε όλο το φίλτρο και το έκοψα στο μέγεθος του δικού μου και το έβαλα, από εκείνη την ώρα θόλωσε κιόλας. Απλά νόμιζα ότι έπιασε το μπόλι επειδή την άλλη μέρα οι μετρήσεις ήταν 0 0 10...οκ άρα κάνω μια αλλαγή 50 τοις εκατο(δεν ήξερα αν πρέπει να κάνω λόγο βακτηρίων που είναι νέο ενυδρείο μην τα αποδεκατισω) και θα προσπαθήσω αν υπάρχει να βρω το προϊόν αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Σε αυτη την φαση θα σε βοηθησει αυτο το προϊόν....DENNERLE BACTO ELIXIER FB7

 

Θα προσπαθήσω να το βρω ελπίζω να υπάρχει εδω

Link to comment
Share on other sites

Τη φίλτρο έχεις και με τη υλικά; 

Βιαστικές αγαπητέ φίλε.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τη φίλτρο έχεις και με τη υλικά; 

Βιαστικές αγαπητέ φίλε.... 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τη φίλτρο έχεις και με τη υλικά; 

Βιαστικές αγαπητέ φίλε.... 

Ναι το ξέρω γενικά βιαστικά. Τώρα το μετανιώνω πχ με τα πλαστικά φυτά.. Αυτό έχω. Μέσα έχει μόνο ένα σφουγγάρι.. Πάνω σε αυτό είδα ένα βιντεακι ότι κάποιος έκοψε το μισό σφουγγάρι και έβαλε κάτι μπίλιες βιολογικές στο άλλο μισό. Υσχειει?? Γίνεται? 

16558383572379073126522513971665.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μόλις και την αλλαγή ιδα θερμοκρασία με αντιχλωριο(ένα τσέχικο 🤔) ξεθόλωσε αρκετά. Α και το φίλτρο είναι 1000l/h για μέχρι 150 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - Angelos cz
Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσεις μέσα το σφουγγάρι που πήρες από το στρωμένο ενυδρείο και το υπόλοιπο θα το γεμίσεις με mini siporax ή matrix seachem. Αν δεν βρεις το DENNERLE BACTO ELIXIER FB7 παρε ένα startup της probidio ή όπως και να έχει ένα αζωτο δεσμευτικό ammo lock. Η θολούρα αν είναι άσπρη είναι από την αμμωνία ενώ αν είναι γκριζοπη είναι λόγω βακτηριακες εξαρσης. Όπως και να έχει είναι ένα στάδιο που περνάει ένα ενυδρείο στην φάση στρωσίματος. 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα μετρήσεις πάλι για αμμωνία και Νο2 νιτρώδη. Αυτά τα δύο είναι βλαβερά. Στο τέλος του στρωσίματος θα πρέπει να μετράς μόνο Νο3 νιτρικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Θα αφήσεις μέσα το σφουγγάρι που πήρες από το στρωμένο ενυδρείο και το υπόλοιπο θα το γεμίσεις με mini siporax ή matrix seachem. Αν δεν βρεις το DENNERLE BACTO ELIXIER FB7 παρε ένα startup της probidio ή όπως και να έχει ένα αζωτο δεσμευτικό ammo lock. Η θολούρα αν είναι άσπρη είναι από την αμμωνία ενώ αν είναι γκριζοπη είναι λόγω βακτηριακες εξαρσης. Όπως και να έχει είναι ένα στάδιο που περνάει ένα ενυδρείο στην φάση στρωσίματος. 

Ωραία άρα θα κόψω το μισό σφουγγάρι και θα βάλω αυτό έτσι? Όλο το σφουγγάρι είναι απτό στρωμένο ενυδρείο δεν έχει καινούργιο. 

Screenshot_20220621_220529_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Angelos cz έγραψε:

Ωραία άρα θα κόψω το μισό σφουγγάρι και θα βάλω αυτό έτσι? Όλο το σφουγγάρι είναι απτό στρωμένο ενυδρείο δεν έχει καινούργιο. 

Screenshot_20220621_220529_com.android.chrome.jpg

Και το άλλο δεν το βρίσκω μου βγάζει αυτό κυρίως. Κάνει το ξέρεις? 

Screenshot_20220621_222006_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει..... Το φουγγαρι που έχεις πιάνει όλο τον χώρο από τον κάδο του φίλτρου; γιατί εάν έχει επιπλέον χώρο το φίλτρο το αφήνεις όλο το σφουγγάρι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι κάνει..... Το φουγγαρι που έχεις πιάνει όλο τον χώρο από τον κάδο του φίλτρου; γιατί εάν έχει επιπλέον χώρο το φίλτρο το αφήνεις όλο το σφουγγάρι. 

Ναι όλο τον χώρο πιάνει. Ωραία λοιπόν έκανα αλλαγή σήμερα 50%,δεν τα ταΐζω αύριο, μόνο να φανταστώ...παιρνω αυτά για το φίλτρο, και αυτό που λες ότι κάνει και νω μετρήσεις κάθε μέρα. Θα ενημερώσω για μετρήσεις.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Πάντως δεν περίμενα να είναι τόσο ακριβό χόμπι το ενυδρείο!!! 🤪

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινούσε σωστά χωρίς ψάρια μέσα δεν θα χρειαζόμουν διάφορα σκευάσματα ούτε καν τεστ.... τώρα όμως μέχρι να στρώσουν τα πράγματα και από την στιγμή που έχεις ζωντανους οργανισμούς μέσα πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αν ξεκινούσε σωστά χωρίς ψάρια μέσα δεν θα χρειαζόμουν διάφορα σκευάσματα ούτε καν τεστ.... τώρα όμως μέχρι να στρώσουν τα πράγματα και από την στιγμή που έχεις ζωντανους οργανισμούς μέσα πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου. 

Εννοείτε έχεις δίκιο. Απλά κάπου διάβασα ότι όταν βάλεις μπόλι μπορείς κατευθείαν να βάλεις ψάρια. Σε κάποιο φόρουμ το διάβασα δεν θυμάμαι που. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... 2, 3 ψαράκια όχι όλο το πετσοπ.... 😉. Προσθέτουμε σταδιακά ανά βδομάδα για να δώσουμε χρόνο στα νιτροποιητικα  βακτηρια να μεγαλώσουν την αποικία τους για να μπορούν να ανταπεξέλθουν στους παράγωμένους ρύπους, αλλιώς έχουμε πρόβλημα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι.... 2, 3 ψαράκια όχι όλο το πετσοπ.... 😉. Προσθέτουμε σταδιακά ανά βδομάδα για να δώσουμε χρόνο στα νιτροποιητικα  βακτηρια να μεγαλώσουν την αποικία τους για να μπορούν να ανταπεξέλθουν στους παράγωμένους ρύπους, αλλιώς έχουμε πρόβλημα.... 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Angelos cz έγραψε:

 

Καλημέρα. Σήμερα HN 0,5 NO2 0,NO3 10(ΚΑΘΑΡΑ.ΕΠΕΣΕ ΕΛΆΧΙΣΤΑ)παράγγειλα και άλλα μεσημέρι θα τα εχω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αγγελε...

Πριν ριξεις τα πρόσθετα ξανακανε μια αλλαγη 30%...

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και γενικες μετρησεις του νερου σου...... ΡΗ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Δωσε και γενικες μετρησεις του νερου σου...... ΡΗ;

Ph 7.1, 7.5 να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ ακριβώς να το ξεχωρίσω ένα απτά δύο ή στην μεση

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ΡΗ και την Θερμοκρασια και την μετρηση της αμμωνιας βλεπεις εαν εισαι μεσα στα ασφαλη ορια...

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δες καλυτερα το pdf με τις οδηγιες, εχει ενα πινακακι διπλα....

43010_43011_43012_-INT-_sera-ammonium-ammoniak-test_05-2018.pdf

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αναλογα το ΡΗ και την Θερμοκρασια και την μετρηση της αμμωνιας βλεπεις εαν εισαι μεσα στα ασφαλη ορια...

 

 

Ναι το έχω δει θεωρητικά και 7.5 pH mě 0.5 Αμμωνία ακίνδυνο είναι. Αν το βλέπω σωστά. Της σέρα έχω τα τεστ. Απλά εκεί που την μια είχα 0 την άλλη 0.5,και πρέπει να είναι μηδέν πάντα σωστά? Θερμοκρασία 27

Έγινε επεξεργασία - Angelos cz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...