Jump to content

Η πρώτη μου προσπάθεια


Elric

Recommended Posts

Μετά από την πολύτιμη βοήθεια μελών του φόρουμ, το ενυδρείο μου προχωρά μια χαρά προς το παρόν.  Σήμερα έβαλα και πέντε Serpae Tetra εκτός από τον μικρό μονομάχο που έχω εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Μαζί είναι και έξι ή επτά σαλιγκάρια, τα οποία ήρθαν μάλλον μαζί με τα φυτά

Τα φυτά τα βλέπω καλά προς το παρόν.  

Ελπίζω τα ψαράκια να τα πάνε καλά με τον μονομάχο 

οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη 

IMG_20220627_210416.jpg

IMG_20220627_210312.jpg

IMG_20220627_210217.jpg

IMG_20220627_204755.jpg

IMG_20220627_210511.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από φυτά έχω:

Bacopa Caroliniana

Vallisneria australis Gigantea     

Εchinodorus argentinensis

Rotala Rotundifolia

 Najas major      

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα

με εξωτερικο φιλτρο eheim στο οποίο εχω προσθεσει siporax

Co2 δεν εχω

 

και ενα βιντεάκι: 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Elric
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Πριν να βαλουμε ενα ζωντανο ή φυτο στο ενυδρειο, πρεπει λιγο να διαβασουμε για αυτα....

Πρωτα - τα serpae tetra δεν κανουν για το ενυδρειο σου λογο οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για αυτα συν εχετε και σκληρο νερο στην περιοχη. Ειναι κοπαδοψαρα και πανε σε ομαδακι τουλαχιστον 8-10 ατομα.

Διαβαζεις εδω- https://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

2-  η vallisneria gigantea ειναι πολυ μεγαλο φυτο και παλι δεν κάνει για το ενυδρειο σου (δες στο προφιλ του φυτου )

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/vallisneria-sp-gigantea/

Μία ώρα πριν, το μέλος Elric έγραψε:

Εchinodorus argentinensis

Χρειαζεται μεγαλο ενυδρειο, υποστρωμα τουλαχιστον 8εκ υψος, θρεπτικο, πολυ φως - δεν τα εχεις....

Ακομα μια ερωτηση - πριν να βαλεις ψαρια, εκανες μετρησεις νερου?

Ολα αυτα, που εγραψα, τα γραψα καλοπροαίρετα, να ξερεις. Πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος στις επιλογες σου. :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Καλημερα.

Πριν να βαλουμε ενα ζωντανο ή φυτο στο ενυδρειο, πρεπει λιγο να διαβασουμε για αυτα....

Πρωτα - τα serpae tetra δεν κανουν για το ενυδρειο σου λογο οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για αυτα συν εχετε και σκληρο νερο στην περιοχη. Ειναι κοπαδοψαρα και πανε σε ομαδακι τουλαχιστον 8-10 ατομα.

Διαβαζεις εδω- https://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

2-  η vallisneria gigantea ειναι πολυ μεγαλο φυτο και παλι δεν κάνει για το ενυδρειο σου (δες στο προφιλ του φυτου )

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/vallisneria-sp-gigantea/

Χρειαζεται μεγαλο ενυδρειο, υποστρωμα τουλαχιστον 8εκ υψος, θρεπτικο, πολυ φως - δεν τα εχεις....

Ακομα μια ερωτηση - πριν να βαλεις ψαρια, εκανες μετρησεις νερου?

Ολα αυτα, που εγραψα, τα γραψα καλοπροαίρετα, να ξερεις. Πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος στις επιλογες σου. :)

Και ο εχινοδορος Επισης γινεται τέρας. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα.

Πριν να βαλουμε ενα ζωντανο ή φυτο στο ενυδρειο, πρεπει λιγο να διαβασουμε για αυτα....

Πρωτα - τα serpae tetra δεν κανουν για το ενυδρειο σου λογο οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για αυτα συν εχετε και σκληρο νερο στην περιοχη. Ειναι κοπαδοψαρα και πανε σε ομαδακι τουλαχιστον 8-10 ατομα.

Διαβαζεις εδω- https://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

2-  η vallisneria gigantea ειναι πολυ μεγαλο φυτο και παλι δεν κάνει για το ενυδρειο σου (δες στο προφιλ του φυτου )

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/vallisneria-sp-gigantea/

Χρειαζεται μεγαλο ενυδρειο, υποστρωμα τουλαχιστον 8εκ υψος, θρεπτικο, πολυ φως - δεν τα εχεις....

Ακομα μια ερωτηση - πριν να βαλεις ψαρια, εκανες μετρησεις νερου?

Ολα αυτα, που εγραψα, τα γραψα καλοπροαίρετα, να ξερεις. Πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος στις επιλογες σου. :)

Πρώτα απ΄ όλα ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Για τα ψαράκια έψαξα πολύ και και δεν τα πήρα στην τύχη. Βασικά με ενδιέφερε αν είναι συμβατά με τον μονομάχο. Τωρα για τις διαστάσεις του ενυδρείου σε διαφορά σαίτ εχουν διαφορετικές απόψεις. Δεν ειδα καπου ότι τα 60 λίτρα ειναι απαγορευτικά, για αυτό και τα πήρα. Για τα φυτά το μονο που με ενδιέφερε ειναι να  ειναι ευκολά και για το μέγεθος θα τα συντηρώ με κλαδέματα.

Εχω υπόστρωμα και το φως ειναι 11watt led. 

Εννοείται ότι έγιναν όλες οι μετρήσεις στο νερο. 

Ελπίζω να μην τα ταλαιπωρήσω τα ψαράκια. Και να σκεφτείς ότι ήθελα να βάλω και γαρίδες 

 

Έγινε επεξεργασία - Elric
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

Και ο εχινοδορος Επισης γινεται τέρας. 

Μεσολόγγι εισαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Τωρα για τις διαστάσεις του ενυδρείου σε διαφορά σαίτ εχουν διαφορετικές απόψεις. Δεν ειδα καπου ότι τα 60 λίτρα ειναι απαγορευτικά, για αυτό και τα πήρα.

Εγω σου εβαλα λινκ απο ενα σοβαρό site, σε παρακαλω διαβασε το. Αν θελεις να μας πείσεις, οτι διάβασες για τα ψαρια, που πηρες, βαλε εδω λινκ απο site , που λεει, οτι για τα serpae tetra αρκει ενα ενυδρειο με 40 εκ μηκος. Θελω να το δω με τα ματακια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εγω σου εβαλα λινκ απο ενα σοβαρό site, σε παρακαλω διαβασε το. Αν θελεις να μας πείσεις, οτι διάβασες για τα ψαρια, που πηρες, βαλε εδω λινκ απο site , που λεει, οτι για τα serpae tetra αρκει ενα ενυδρειο με 40 εκ μηκος. Θελω να το δω με τα ματακια μου. :)

Το διάβασα,. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πείσω κανέναν. 

https://www.aquariumsource.com/serpae-tetra/

Εδώ αναφέρει ότι μπορείς να τα έχεις και σε 10. γαλόνια (45λιτρα). Είναι recommend τα 20 αλλά δεν είναι απαγορευτικό το να τα έχεις σε 60 λίτρα. Εκτός αυτού από το κατάστημα που τα πήρα ( το οποίο θεωρείται πολύ σοβαρό) θα μου έλεγαν κάτι πιστεύω. Τέλος πάντων, εγώ θα τα παρακολουθώ και ελπίζω να πάνε καλά. Προς το παρόν μια χαρά τα βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Elric said:

Πρώτα απ΄ όλα ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Για τα ψαράκια έψαξα πολύ και και δεν τα πήρα στην τύχη. Βασικά με ενδιέφερε αν είναι συμβατά με τον μονομάχο. 
 

Τωρα για τις διαστάσεις του ενυδρείου σε διαφορά σαίτ εχουν διαφορετικές απόψεις. Δεν ειδα καπου ότι τα 60 λίτρα ειναι απαγορευτικά, για αυτό και τα πήρα. 


Για τα φυτά το μονο που με ενδιέφερε ειναι να  ειναι ευκολά και για το μέγεθος θα τα συντηρώ με κλαδέματα.

Εχω υπόστρωμα και το φως ειναι 11watt led. 

Εννοείται ότι έγιναν όλες οι μετρήσεις στο νερο. 

Ελπίζω να μην τα ταλαιπωρήσω τα ψαράκια. Και να σκεφτείς ότι ήθελα να βάλω και γαρίδες 

 

Δεν είναι συμβατά με μονομάχους, είναι fin nippers, δαγκώνουν πτερύγια Δλδ.

Επισης το θεμα δεν είναι τα λίτρα αλλά οι διαστάσεις του ενυδρείου. Το seriously fish είναι το πιο ψαγμένο/προσεγμένο στα προφίλ των ψαριών. 

3 hours ago, Elric said:

Μεσολόγγι εισαι? 

Απεξω αλλά ναι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα τα παρακολουθώ και αν δω πρόβλημα θα τα δώσω 

Link to comment
Share on other sites

Οκκ

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Elric said:

Θα τα παρακολουθώ και αν δω πρόβλημα θα τα δώσω 

Τι να παρακολουθήσεις, είναι ασύμβατα ψάρια έτσι κι αλλιώς, δεν μπορούν να συμβιώσουν, δώσε τα από τώρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τι να παρακολουθήσεις, είναι ασύμβατα ψάρια έτσι κι αλλιώς, δεν μπορούν να συμβιώσουν, δώσε τα από τώρα. 

Δεν είναι ασύμβατα. Απλά έχει παρατηρηθεί σε κάποιες περιπτώσεις να δαγκώνουν πτερύγια. Αν δω να το κάνουν θα τα δώσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

https://www.fishkeepingworld.com/serpae-tetra/#h24

 

Επίσης εδώ λέει για 20 γαλόνια. Δεν αναφέρεται κάπου η διάσταση 

Για αυτο υπαρχουν ψαγμενα sites....

και δεν αναφερουν καν πόσα ψαρια μπορεις και πρεπει να βαλεις στα 60λ.....

Εσυ ακομα εισαι νεος και δεν κοιτας την λεπτομερια.  :)

Καλυτερα να επαιρνες γκαπακια πρωτα, να δεις τις γεννες.... και μετα θα μπορουσες να παρεις και καποια μικρα κοπαδοψαρα....

Αν θα δωσεις τον μονομαχο, θα μπορεσεις να βαλεις και γαριδες....  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για αυτο υπαρχουν ψαγμενα sites....

και δεν αναφερουν καν πόσα ψαρια μπορεις και πρεπει να βαλεις στα 60λ.....

Εσυ ακομα εισαι νεος και δεν κοιτας την λεπτομερια.  :)

Καλυτερα να επαιρνες γκαπακια πρωτα, να δεις τις γεννες.... και μετα θα μπορουσες να παρεις και καποια μικρα κοπαδοψαρα....

Αν θα δωσεις τον μονομαχο, θα μπορεσεις να βαλεις και γαριδες....  :)

Ήδη σκέφτομαι για ένα δεύτερο μεγαλύτερο οπότε θα το οργανώσω πιο σωστά. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Elric said:

Δεν είναι ασύμβατα. Απλά έχει παρατηρηθεί σε κάποιες περιπτώσεις να δαγκώνουν πτερύγια. Αν δω να το κάνουν θα τα δώσω. 

καρα-ασυμβατα ειναι, όχι απλά ασυμβατα. 

 

Συμβατότητα δεν είναι μόνο το PH και η θερμοκρασία...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

καρα-ασυμβατα ειναι, όχι απλά ασυμβατα. 

 

Συμβατότητα δεν είναι μόνο το PH και η θερμοκρασία...

 

 

Θα τα μετακομίσω άμεσα 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βγάζω άκρη με τίποτα, σε 60 lt ενυδρείο, τι ψαράκια μπορώ να βάλω μαζί με τον μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις τίποτα άλλο ή καμιά 5-6άδα sterbai αν σώνει και ντε πρέπει να βάλεις αλλά θα ζοριστείς στο τάισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Μη βάλεις τίποτα άλλο ή καμιά 5-6άδα sterbai αν σώνει και ντε πρέπει να βάλεις αλλά θα ζοριστείς στο τάισμα.

Ναι έχεις δίκιο. Αποφάσισα να το αφήσω μόνο του και να φτιάξω ένα δεύτερο 90λιτρων για κοπαδοψαρα που επίσης μου αρέσουν 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπαινει με celestial pearl danio σε αυτά τα λίτρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...