Jump to content

Διχρωμία στις άκρες των πέπλων του χρυσοψαρου


Recommended Posts

Καλή σας ημέρα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε. Έχω δυο χρυσόψαρα σε γυάλα χωρίς φίλτρο. Στο ένα, που τα πτερύγια του είναι σαν πέπλα παρατήρησα να μαυρίζουν στα άκρα ενώ άρχισαν να ανοίγουν (σαν να διαιρούνται τα πέπλα). Από χθες μένει πολύ στον πυθμένα της γυάλας ενώ σήμερα το πρωί το είδα κάπως σαν να γέρνει. Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να είναι κ τι χρειάζεται. Σε pet shops δεν γνωρίζουν. Μία ιχθυολόγος εχθές που τηλεφώνησα σε ένα pet shop στη Γλυφάδα μου είπε ότι είναι ασθένεια σε συνδυασμό με υψηλή συγκέντρωση αμμωνίας. Μου συνέστησε να κάνω αλλαγή στο νερό κ να δω αν βελτιώνεται η κατάσταση του. Σας ανεβάζω κ φωτογραφία.

Σας ευχαριστώ!

63A938B3-4517-439A-B0EE-4FA764B49891.jpeg

5EF13F17-A2BE-41AE-B88A-67A2D673BCA3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας. Δυστυχώς όπως άλλωστε και οι περισσότεροι από εμάς έχεις ξεκινήσει λάθος λόγω της παραπληροφόρησης που επικρατεί για τα ψάρια αυτά. Ναι ισχύουν όσα σου είπαν για την υψηλή συγκέντρωση αμμωνίας (το μαύρο χρώμα οφείλεται στο κάψιμο από την υψηλή συγκέντρωση αμμωνίας που είναι τοξική) και για την ασθένεια των πτερυγίων τους (fin rot). Και τα δύο οφείλονται στις κακές συνθήκες διαβίωσης των ψαριών σου. Τα ψάρια αυτά (μόνο τα 2) χρειάζονται ένα ενυδρείο τουλάχιστον 100 λίτρων με ελάχιστο μήκος 1 μέτρο (θα έλεγα ότι το σωστό είναι 1,20 γιατί από ότι βλέπω το ένα ψάρι είναι μονόουρο, αλλά εκεί πάμε σε ενυδρείο minimum 18-200 λίτρα λόγω μήκους) και με εξωτερικό ισχυρό φίλτρο γιατί τα ψάρια αυτά είναι πολύ ρυπογόνα.  Εννοείται ότι στη γυάλα θέλουν καθημερινές αλλαγές, αλλά και πάλι θα υποφέρουν και στο τέλος θα αποδημήσουν. Για να βοηθηθείς περισσότερο διάβασε και τα παρακάτω άρθρα :

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά διαβάζεις αυτά, και ότι άλλο θελήσεις εδώ είμαι να βοηθήσω. Α επίσης ως αρχάρια στο χόμπυ, πρέπει να διαβάσεις και αυτό οπωσδήποτε

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας και για το χρόνο σας!! Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου στείλατε. Αυτή τη στιγμή έτσι όπως έχει η κατάσταση μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Sapfo Daveli Marasli έγραψε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας και για το χρόνο σας!! Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου στείλατε. Αυτή τη στιγμή έτσι όπως έχει η κατάσταση μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω;

Καθε μερα αλλαγες νερου 50-60% με αντιχλωριο πχ Seachem prime. Το θεμα ειναι, οτι έγινε η ζημιά και με μεγαλη πιθανότητα  ειναι μη αναστρέψιμη .....

Πριν να πάρεις άλλα ψαρια, διάβασε προσεκτικά για τις συνθήκες διαβίωσης, που χρειάζονται αυτα.

Σε γυαλα μονο τα σαλιγκαρακια θα τα καταφερουν και παλι με ερωτηματικο....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sapfo Daveli Marasli έγραψε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας και για το χρόνο σας!! Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου στείλατε. Αυτή τη στιγμή έτσι όπως έχει η κατάσταση μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω;

Έχεις τη δυνατότητα να αναβαθμιστείς? Γιατί αν όχι θα σου πρότεινα είτε να τα επιστρέψεις στο κατάστημα που τα πήρες, είτε αν αυτοί δε δεχθούν να τα δώσεις κάπου

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...