Jump to content

60 αρι απο την αρχη


Recommended Posts

Καλησπέρα συνχομπίστες!

 

Αφου έλυσα τα προβληματα με το μεγαλο (ο θεος να το κανει μεγαλο) αφρικανικο μου (110 λιτρα). Αποφάσισα να ασχοληθω με το μικροτερο ενυδρειο μου 60 λιτρων. Καταρχας δεν θα ηθελα να βαλω πολλα φυτα. Σκεφτομαι κανα anubia σε ξυλο ισως 2. Εχει μερικες πετρουλες μικρες χαλικι κατω και ενα διακοσμητικο (το οποιο γνωριζω πως δεν οφελει σε τιποτα αλλα καθε φορα που παω να το βγαλω το μετανιώνω. Τελος παντων σκεφτομαι αφου εδωσα τα neon tetra σε εναν φιλο μου με ενα 300αρι και αλλα 40 περιπου απο αυτα να το αλλαξω λιγο βαζωντας ενα χαρεμι πλατυ (rainbow) και 2 dwarf gourami. Γενικα ο πετσοπας μου λεει οτι αν θελω μπορω βαλω κι αλλα ....... αλλα γενικα δεν θελω να εχω ενα γεματο ενυδρειο στα ορια του απαγορευτικου αριθμου. Ετσι κι αλλιως θα γεμισει '' πλατακια '' σε μια βδομάδα. Εχω ηδη και 3 γαριδουλες Neocaridina Davidi Orange Rili ενηλικες δεν νομιζω να ειναι προβλημα? Γενικα γινεται κατι τετοιο

 

60 λιτρα

με

4 πλατυ (χαρεμι)

2 dwarf gourami

3 Neocaridina Davidi Orange Rili

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Nikos12 έγραψε:

γαριδουλες Neocaridina Davidi Orange Rili ενηλικες δεν νομιζω να ειναι προβλημα?

θα γινουν ενα ωραιο πρωινο για γκουραμι :thumbup:

με τόσα λιγα φυτα και με πλατυ, δεν θα επιβιωνει κανενα μωρο-γαριδακι.....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

θα γινουν ενα ωραιο πρωινο για γκουραμι :thumbup:

με τόσα λιγα φυτα και με πλατυ, δεν θα επιβιωνει κανενα μωρο-γαριδακι.....

Βάλε τουλάχιστον καμιά  Java moss πάνω σε κανένα ξύλο η βραχάκια να γίνουν ωραία πυκνά θάμνάκια διότι όχι γαριδάκι αλλά ούτε

και πλάτυ μωρά δεν πρόκειται να επιβιώσουν.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και κατι άλλο, αν θα βαλεις τελικα τις γαριδες, βαλε τουλαχιστον 10-12. Θελουν κοπαδακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Όντως δεν σκέφτηκα τι θα γίνει με γαρίδες και μωρά πλατυ. Θα κάνω αυτό που πρότεινε κάποιος εδώ να βάλω ένα java moss. Γενικά θα βάλω αρκετά θαμνώδη φυτά για να καλυτερεύσει η κατάσταση. Εγώ σήμερα έβαλα τα πλατυ που έτσι και αλλιώς θα έβαζα. Και τα υπόλοιπα σιγά σιγά. Το ενυδρείο παρεπιπτόντως είναι οκ όσον αφορά τις μετρήσεις 0 αμμωνία ph στο επιθυμητό θερμοκρασία μια χαρά κτλ. Γενικά δεν είχα σκοπό να βάλω πολλά φυτά αλλά επειδή μου αρέσουν πολύ τα γκουραμι και δεν θέλω να τα απορρίψω.....

 

Ευχαριστώ σε όλους.

 

ΥΓ. Δεν το ήξερα ότι θέλουν κοπαδακι οι γαρίδες. Θα πάρω 5-6 ακόμα.

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
Link to comment
Share on other sites

παρε και καποιa φυτα επιφανειας, γινονται  κρυψώνες για μικρα ψαρακια και γαριδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...