Jump to content

Ερώτηση σχετικα με επιπλο για μικρό ενυδρείο (20αρι)


Recommended Posts

Λέω να πάρω και δεύτερο ενυδρείο μικρό κύβο (20αρι) για μονομάχο. Φαντάζομαι το βάρος του θα είναι κανα 25αρι κιλά.

Το θέμα μου ειναι το επιπλο. Προφανώς επειδή ειναι μικρό σκεφτόμουν να μπει σε κανα βοηθητικό έπιπλο ή κομοδινάκι. Το θέμα ειναι οτι αρκετοι κατασκευαστές δεν λενε κιλά πολυ αντέχουν ή συνήθως λενε 10-15μαξ.

 

Έχει κανείς εμπειρία με τόσο μικρό ενυδρείο; Μήπως γίνομαι παρανοικός και τα 10-15 κιλά που λένε είναι συντηρητικό νούμερο; Ρωτάω κιόλας γιατί επιπλο ενυδρείου τόσο μικρό δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι ότι  είναι εντάξει και σε ένα έπιπλο απλό πχ κομοδίνο, τραπεζάκι η έπιπλο από κουζίνα με ντουλαπάκι θα είναι Οκ. Βέβαια χωρίς να σημαίνει ότι δεν πρέπει να μην το τσεκάρεις και να είναι σίγουρο το έπιπλο γερό,δυνατό,αλφαδι !!!!!! Και να είναι σε σημείο να μην ταρακουνάει η εμποδίζει το έπιπλο, ενυδρείο από ανθρώπινη παρουσία στο δωμάτιο 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι θα είσαι εντάξει σε ένα απλό κομοδίνο, έχω ένα ίδιο σε απλό με ποδαράκια 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτό πίστευα κ εγω αλλά πάντα υπάρχει ενας φοβος.

 

Μια άλλη σκεψη ειναι να μπει στο μπουφε.

Ο μπουφές είναι 3 κομμάτια και το ενυδρείο θα ήθελα να μπει στο τρίτο που ειναι αυτο στην φωτό.

Από ότι θυμάμαι ειναι δρυς, η πλευρά αυτή ειναι 23-24 εκ οπότε θα ειναι ότι πρέπει και απο οτι μέτρησα τα ξύλα είναι πάχους 1.8 εκ.

Επίσης έχει μέσα 4 ξυλινες γωνίες περίπου 3εκ, μια στο κέντρο της κάθε πλευράς. Πρέπει να ειναι κολλημένες κ όχι βιδωμένες.

 

 

IMG_0716.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ευχαριστώ αυτό πίστευα κ εγω αλλά πάντα υπάρχει ενας φοβος.

 

Μια άλλη σκεψη ειναι να μπει στο μπουφε.

Ο μπουφές είναι 3 κομμάτια και το ενυδρείο θα ήθελα να μπει στο τρίτο που ειναι αυτο στην φωτό.

Από ότι θυμάμαι ειναι δρυς, η πλευρά αυτή ειναι 23-24 εκ οπότε θα ειναι ότι πρέπει και απο οτι μέτρησα τα ξύλα είναι πάχους 1.8 εκ.

Επίσης έχει μέσα 4 ξυλινες γωνίες περίπου 3εκ, μια στο κέντρο της κάθε πλευράς. Πρέπει να ειναι κολλημένες κ όχι βιδωμένες.

 

 

IMG_0716.jpeg

Εννοείται εδώ καλύτερα, βάλε κι ένα πλαστικό να πατάει πάνω και είσαι μία χαρά 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...