Jump to content

Προχωρημενο Fin Rot σε Bella


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

55lt, φυτεμενο, με υποστωμα χωμα + μαυρο χαλικι, νιτρικα και νιτρωδη ειναι 0 λογω καλου φιλτρου με πολυ βιολογικο υλικο. 

 

Προσπαθω να σωσω το μονομαχο, εχει σοβαρο fin rot που δεν το πηρα χαμπαρι αμεσως και νομιζα οτι η λευκη γραμμη που ειχε βγαλει ηταν χρωματισμος...

 

Ξεκινησα Κυριακη βραδυ με esha2000, Δευτερα αλλαξα σε Mycopur και Costapur. Σημερα ειμαι στη τεταρτη μερα οποτε χθες εδωσα τις τελευταιες δοσεις. Την επομενη Τριτη φευγω για διακοπες και προσπαθω να τον συνεφερω...

 

Δεν τον εβγαλα απο το ενυδρειο για να μη τον ταραξω και του αλλαξω και περιβαλλον. Επισης ενα corydoras εχει και αυτο fin rot οποτε αποφσασισα να θεραπευσω μαζικα.

 

Διατηρω κλειστο το φως και εχω βγαλει τα 2 σαλιγκαρια εκτος ενυδρειου σε δοχειο προσωρινα.

 

Αλλαγη νερου η τελευταια ηταν 50% πριν μια εβδομαδα ακριβως. Κανω καθε βδομαδα 50% αν και παντα ειναι καλες οι μετρησεις. Ενα σοβαρο λαθος που εκανα ηταν οτι το φιλτρο τρεχει με μπολι απο το Μαιο αλλα δε το ειχα καθαρισει. Το καθαρισα (σφουγκαρι και αλλαγη το βαμβακι) και εχει αλλες 3 θηκες φουλ βιολογικο υλικο. Ισως τσιμπησε μικροβιο απο εκει. Επισης το φιλτρο εχει μια Α ροη που οκ την εχω βαλει να χτυπαει στο τζαμι για να μη ταραζει πολυ τον μονομαχο. Στις φωτο θα δειτε κ ενα δευτερο φιλτρο μικρο το προετοιμαζω για μικρο ενυδρειο που θα μπει αλλος μονομαχος μονος του που τωρα ειναι σε γυαλα (ειναι μια χαρα αυτος).

 

Στο ενυδρειο 55lt ζουν:

6 tetra

1 cory panda

1 cory julii

1 Plecostomus Gibbiceps (νομιζω αυτο ειναι παντως ειναι γλυφτης mini)

 

Επισης χθες εχασα ενα tetra και ο γλυφτης ασελγουσε στο κουφαρι του οταν το ειδα. Εβγαλα το ψοφιο tetra, μυριζε λιγο ψαριλα το ενυδρειο αλλα σημερα ειναι μια χαρα (το φιλτρο εκανε δουλεια).

 

Απο ενεργεια εχει πεσει λιγο ο μονομαχος, καθεται πιο συχνα στο χαλικι αλλα ειναι αρκετα ενεργος γενικα, ισως ωστοσο να ειναι λιγο πιο νωχελικος οσο περνανε οι μερες...δεν μπορω να ξερω ακριβως γιατι ειναι και με κλειστο φως. Λιγο που γυρναω σπιτι κ βλεπει, κανει τις βολτες του.

 

Ο μονομαχος με ενδιαφερει. Κανω κατι λαθος τωρα? Αν δε δω βελτιωση τι να κανω? Επισης τι βελτιωση περιμενω να δω? Οπτικα να απομακρυνεται το fin rot? 

 

Οι φωτο ειναι πριν τη θεραπεια αλλα δεν εχουν αλλαξει κ πολλα οπτικα, ολοιδιος μου φαινεται.

 

Please help.

 

 

photo_2022-07-25_08-16-58.jpg

photo_2022-07-28_13-09-09.jpg

photo_2022-07-28_13-08-54.jpg

photo_2022-07-25_08-16-60.jpg

Έγινε επεξεργασία - dimitris pro
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris pro έγραψε:

Στο ενυδρειο 55lt ζουν:

6 tetra

1 cory panda

1 cory julii

1 Plecostomus Gibbiceps (νομιζω αυτο ειναι παντως ειναι γλυφτης mini)

Mε τόσα ψαρια σε ενα μικρο ενυδρειο να εχεις μηδενικα νιτρικα , απλα ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ!!!!! Δεν ξερω με τι τεστ μετρας.... Παρε ενα της API και θα δεις, οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μηδεν τα νιτρικα στο ενυδρειο σου (αν βεβαια δεν κάνεις αλλαγες νερου 50% καθε μερα).

Τα τετρα δεν κραταμε με μονομαχους. Ο τελευταιος θα μεινει χωρις ουρα καποια στιγμη.

Άλλο.... τα κορυ πανε κοπαδακι (απο 8 ατομα και πανω)..... ειδικα για Corydoras julii χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 80 εκ μηκος (το ιδιο ισχυει για περισσοτερα τετρα)

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris pro έγραψε:

νιτρικα και νιτρωδη ειναι 0 λογω καλου φιλτρου με πολυ βιολογικο υλικο. 

τα νιτρικα στα ενυδρεια γλυκου νερου φευγουν μόνο με αλλαγες νερου, ανεξαρτητα αν εχεις ενα κουβα βιολογικο στο φιλτρο ή αν αχεις μια χουφτα.

Εγω στην θεση σου θα επαιρνα σιγουρα ενα τεστ αμμωνιας. Γιατι; Για ενα απλο λογο - ολα τα φαρμακα πνίγουν την βιολογια του ενυδρειοιυ. Με τοσες θεραπειες,  απο την μια, κάνεις καλο, απο την άλλη κατατρεφεις την βιολογια.

Τι προτεινω....

1- ο μονομαχος να φυγει απο το ενυδρειο με τετρα. Να το βαλεις χώρια σε ενα ενυδρειο 15-20λ. Αν δεν εχεις, παρε ενα κουτι αποθηκευσης απο ικεα(προσωρινή λυση), βαλε φιλτρο.

2- να παρεις νορμαλ τεστακια νερου, να ξερεις τι σου γινεται.

3- αλλαγες νερου πιο συχνες και μετα απο καθε αλλαγη να ριχνεις και βακτηρια στο ενυδρειο (πχ Prodibio digest).

4- βλεπω στην φωτο μονο ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι.... αν μόνο αυτο εχεις στο ενυδρειο, αυτο δεν αρκει. Σκεψου να παρεις  ενα εξωτερικο, να χωραει τουλαχιστων μισο λιτρο βιολογικο υλικο.

Το fin rot εμφανιζεται σε ενυδρεια με κακη ποιοτητα νερου, σε στρεσσαρισμενα ψαρια...... Σκεψου το.

Βγαλε φωτο απο τα ψαρια σου και μια-δυο γενικες (ολο το ενυδρειο), να δουμε τι γινεται. Πες και για θερμοκρασια νερου. Πόσο φτανει το μεσημερακι?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, natateo said:

Mε τόσα ψαρια σε ενα μικρο ενυδρειο να εχεις μηδενικα νιτρικα , απλα ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ!!!!! Δεν ξερω με τι τεστ μετρας.... Παρε ενα της API και θα δεις, οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μηδεν τα νιτρικα στο ενυδρειο σου (αν βεβαια δεν κάνεις αλλαγες νερου 50% καθε μερα).

Τα τετρα δεν κραταμε με μονομαχους. Ο τελευταιος θα μεινει χωρις ουρα καποια στιγμη.

Άλλο.... τα κορυ πανε κοπαδακι (απο 8 ατομα και πανω)..... ειδικα για Corydoras julii χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 80 εκ μηκος (το ιδιο ισχυει για περισσοτερα τετρα)

τα νιτρικα στα ενυδρεια γλυκου νερου φευγουν μόνο με αλλαγες νερου, ανεξαρτητα αν εχεις ενα κουβα βιολογικο στο φιλτρο ή αν αχεις μια χουφτα.

Εγω στην θεση σου θα επαιρνα σιγουρα ενα τεστ αμμωνιας. Γιατι; Για ενα απλο λογο - ολα τα φαρμακα πνίγουν την βιολογια του ενυδρειοιυ. Με τοσες θεραπειες,  απο την μια, κάνεις καλο, απο την άλλη κατατρεφεις την βιολογια.

Τι προτεινω....

1- ο μονομαχος να φυγει απο το ενυδρειο με τετρα. Να το βαλεις χώρια σε ενα ενυδρειο 15-20λ. Αν δεν εχεις, παρε ενα κουτι αποθηκευσης απο ικεα(προσωρινή λυση), βαλε φιλτρο.

2- να παρεις νορμαλ τεστακια νερου, να ξερεις τι σου γινεται.

3- αλλαγες νερου πιο συχνες και μετα απο καθε αλλαγη να ριχνεις και βακτηρια στο ενυδρειο (πχ Prodibio digest).

4- βλεπω στην φωτο μονο ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι.... αν μόνο αυτο εχεις στο ενυδρειο, αυτο δεν αρκει. Σκεψου να παρεις  ενα εξωτερικο, να χωραει τουλαχιστων μισο λιτρο βιολογικο υλικο.

Το fin rot εμφανιζεται σε ενυδρεια με κακη ποιοτητα νερου, σε στρεσσαρισμενα ψαρια...... Σκεψου το.

Βγαλε φωτο απο τα ψαρια σου και μια-δυο γενικες (ολο το ενυδρειο), να δουμε τι γινεται. Πες και για θερμοκρασια νερου. Πόσο φτανει το μεσημερακι?

Ναταλια ευχαριστω για την απαντηση σου!

 

1. Εννοεις τωρα για τη θεραπεια η γενικα? Κυριως για τη θεραπεια ενδιαφερομαι αμεσα τα υπολοιπα θα τα φτιαξουμε. 

2. Εχω τεστ αμμωνιας και κανω! Κιτρινο βγαινει το τεστ οποτε γι'αυτο λεω 0, δεν εχω αλλο τροπο να το μετρησω...Επισης το νερο γενικα δε μου μυριζει καθολου. Πιστευα πως με τοσο βιολογικο υλικο που εχω δεν θα ειχα θεμα αλλα για να το λες σιγουρα κατι θα ξερεις παραπανω.

3. Μεχρι τωρα εβαζα της Dennerle 5ml βακτηρια μετα απο καθε εβδομαδιαια αλλαγη 50%.

4. Ναι το εγραψα και στο post, αυτο το φιλτρακι το στρωνω για να μετακομισω σε ενα μικρο ενυδρειο εναν αλλο μονομαχο που ειναι σε γυαλα. Αν δεις στη πλατη εχει κ ενα μεγαλο εξωτερικο που ειναι 5 στρωσεις (σφουγκαρι/βιολογικο/βιολογικο/βιολογικο/βαμβακι).

 

Θα στειλω κ φωτο ευχαριστως απλα για τωρα το εχω κλειστο για τη θεραπεια.

 

Εχω ακομα 5 μερες για να κανω καλα το μονομαχο βασικα γιατι φευγω για 10 μερες διακοπες και τα ψαρια μονο αυτοματη ταιστρα θα εχουν και φωτισμο με απομακρυσμενη διαχειριση. 

 

1. Τα φαρμακα που μου εχουν δωσει κανουν για αυτο?

2. Κανω κατι αλλο σε φαρμακο? Η θεραπεια τελειωσε χθες...απλα περιμενω?

3. Αλλαγη νερου στο ενυδρειο να κανω η θα μειωσω την επιδραση των φαρμακων και θα στρεσσαρω τα ψαρια? Σιγουρα θα κανω αλλαγη πριν φυγω σε 5 μερες απλα ηδη τα ψαρια ειναι 7 μερες με το ιδιο νερο.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καθε κυκλο θεραπειας πρεπει να κανεις τουλαχιστον 30% αλλαγη νερου και μετα αμεσα να βαζεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο για 24 ωρες. Δεν κανουμε θεραπεια με διαφορετικα φαρμακα πχ esha 2000 kai costapur χωρις αυτο το βημα αναμεσα στις θεραπειες. Για μενα τζαμπα εκανες θεραπεια με costapur αν εχει μονο fin rot.

Για fin rot αν ειναι προχωρημένη η κατασταση  καλυτερα https://www.seachem.com/kanaplex.php

Αμεσα δεν θα φαινεται αποτελεσμα στην ουρα του μονομαχου....

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μετα απ ολες αυτες τις θεραπειες δεν πρεπει να μεινει τιποτα... Κανε αλλαγες νερου αν τελειωσες με τα φαρμακα και παρακολούθηση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...