Jump to content

Επίθεση σε ψάρι


Nikos12

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στο ενυδρείο μου 110 λτρ εχω πλέον ενα χαρεμι labidochromis caeruleus. 1 αρσ και 3 θ. Πριν μια εβδομαδα αφαιρεσα τα δυο θηλ που τους ειχαν κοψει κομματακια απο την ουρα και τςρα ολα φαινονται οκ εκτος απο ενα ψαρι. Το αρσενικο το οποιο ηταν ενα εξαρχης του επιτίθετε και αυτο πηγαινει πανω στο φιλτρο και καθετε εκει. Σημερα του εκοψε ενα κομματακι απο την ουρα και δεν φαινεται να ασχολειτε μαζι του οσο ειναι πανω στο φιλτρο. Πρεπει να το βγαλω κι αυτο? Αν ναι επειδη εχω μετακομισει χιο εδω απο τοτε που πηρα το ενυδρειο που να το παω. Δεν θελω να το παω στο petshop γιατι δεν ξερω αν θα επιζησει με τις συνθηκες που ειδα. Παντως τα αλλα 3 ψαρια ειναι μια χαρα. Στο ενυδρειο εχω μονο πολλες πετρες και παμπολλες κρυψωνες. Εβαλα κι αλλες πετρες; αλλα τπτ δεν βελτιωθηκε. Για την αναγνωριση φυλου ειμαι 100%. Το αρσενικο εχει μαυρες εντονες ριγες παντου και τα θηλυκα ειναι λιγο πιο μικρα χωρις εντονες ριγες.

Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς βάλε φωτό από τα ψάρια και το ενυδρείο.Υπάρχει περίπτωση να έχεις και άλλο αρενικό.Eggspot έχουν?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου .

Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια γενική φωτογραφία με το ενυδρείο σου και κάποιες από τα ψαράκια ; 

Θα ήθελα και διαστάσεις του ενυδρείου αν σου είναι εύκολο.

Και τέλος αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά και στο προφίλ .τους

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν μπορείς βάλε φωτό από τα ψάρια και το ενυδρείο.Υπάρχει περίπτωση να έχεις και άλλο αρενικό.Eggspot έχουν?

 

Ολα τους εχουν eggspot. Αυριο θα στειλω φωτο και ισως ισχυει αυτο που λες γιατι το ειδα να τρεμει σαν να θελει να ζευγαρωσει. Πολυ λιγο ομως. Αν ειναι αρσενικο (και προφανως το βγαλω απο το ενυδρειο) μπορουν να ζησουν ησυχα μονο 1 αρσενικο και 2 θλκα? Στελνω διαστασεις χαρακτηριστικα κτλ.

 

Διαστάσεις: 81Χ36Χ45

Αλλαγή νερού: κάθε δέκα μέρες 25%

ph: 8,5

αμμωνια: 0

Οι οιπολοιπες μετρησεις ΟΚ

Ταισμα πρωι και βραδυ (οχι παρα πολυ)

Διακοσμηση: πολλες ασβεστολιθικες πετρες αρκετες κρυψωνες και μαυρη κεραμικη αμμος

Φωτισμος: η λαμπα του juwel primo 110

Φιλτρο: επεισης του juwel primo 110

Ασθενειες δεν ειχα ως τωρα ουτε και εθαψα καποιο ψαρι

110 ΛΙΤΡΑ Οπως προανεφερα

Τα ψαρια πλην αυτου που εχει το προβλημα δειχνουν οκ με λιγες αναπόφευκτες επιθεσεις απο το αρσενικο.

Ορεξη για φαι δεν λειπει καθολου απο κανενα ζωντανό.

Ξέχασα να αναφερω οτι εχω και 3 zebra nerite snails (δεν ασχοληθηκα ποτε ουτε αποτελεσαν προβλημα)

Υπάρχει λίγη αλγη πανω στους βραχους αλλά οχι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι σε μερος σκοτεινο και ησυχο. Το προβλημα φένεται να αρχισε οταν αφαιρεσα τα δυο απο τα εξι μικρά που ειχα πρωτοπαρει καθως δεν αναγνωριζα το φυλο σε μικρη ηληκια. Απο τοτε τα το συγκεκριμενο ψαρι παρουσιαζει αυτην την συμπεριφορα. Έψαξα μηπως φταιει καποια ασθενεια αλλα δεν υπαρχει περιπτωση. Το ψαρι ειναι μια χαρα αφου με το που πεφτει το φαι γινετε δραστηριο και φευγει απο το φιλτρο. Αυριο θα σας στειλω και φωτο απο τα ψαρια και το ενυδρειο.

 

ΥΓ. Το προφιλ το εχω χιλιοδιαβασει οπως και οτι αλλο προφιλ βρηκα οπουδηποτε αξιοπιστα για το συγκεκριμενο ειδος.

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τις φωτο ξεχασα 😅 Μιλήστε κι εσείς να το θυμηθώ. 

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Sorry για την καθυστέρηση. Στελνω φωτο.

 

 

Στην επιφάνεια ειναι η τροφη και το τζάμι ειναι ετσι γιατι μόλις πριν 3 μερες εβαλα τα σαλιγκαρια. Το καθαριζω συνεχεια αλλα....... χωρίς σαλιγκαρια δεν καθαριζει ευκολα

0-02-05-78c3101b0dcb25a42828aebf6557a41821871e496f6c626bcc372fe4208d615b_d9d155b11fd3e635.thumb.jpg.2363e42154466d5df9ce7ad9d3dfa477.jpg0-02-05-4eedd5033fe6e2f43a46dcc63cbeda29364e3bcb5958ef19b2b137adb53b220f_9d9b81f9fc8a7db6.thumb.jpg.63d750220bdcb6a8318c9abe67c2d319.jpg

Ο αρσενικός (μολις έφαγε κοβει βολτες)

 

Το ψάρι που παει στο φιλτρο (τωρα δεν ειναι εκει γιατι τους εριξα φαγητο)0-02-05-7a7a9cf3a802018de93c4297021a6307308a98a6389ed933c0dca9b01d102932_1dff59fcbbdf862c.thumb.jpg.98cfa2b8f4216878e3d3b0ae96d73a4d.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Νικόλα καλησπέρα  . 

Ξεκινάμε από τα βασικά που είναι ότι το ενυδρείο σου (μήκος) είναι σχετικά μικρό για αυτά τα ψάρια .

Αυτό για να το διορθώσεις πρέπει να διπλασιάσεις τις πέτρες και να δημιουργήσεις όσο περισσότερα περάσματα και σπηλιές μπορείς . 

Τα λίτρα λίγα και αναγκαστικά θα ακροβατείς με πολλά κυνηγητά και ίσως και κάποια απώλεια ψαριού. 

Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι να βάλεις όσο περισσότερες πέτρες μπορείς . Κάνε το πραγματικό νταμάρι .

Aquazone Λίτρα: Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο. Η εμπειρία έχει δείξει ότι για να φιλοξενηθεί σωστά ένα χαρέμι απαιτούνται 180-200 λίτρα, παρότι κάποιοι ερευνητές θέτουν τα ελάχιστα λίτρα αρκετά χαμηλότερα.

SERIOUSFISH Λίτρα  36″ x 18″ x 15″ (90cm x 45cm x 37,5cm) – 160 λίτρα.

Και τέλος θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις δεύτερο αρσενικό στο ενυδρείο . Eggspot και μαύρα πυελικά πτερύγια ΔΕΝ βοηθούν στην αναγνώριση φύλλου σε αυτό το είδος .

Λογικά επειδή είναι σε ηλικία αναπαραγωγής θα πρέπει να έχει «μπουκώσει» κατά περιόδους και τα 3 «θηλυκά» .

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Λοιπόν. Sorry για την καθυστέρηση. Στελνω φωτο.

 

 

Στην επιφάνεια ειναι η τροφη και το τζάμι ειναι ετσι γιατι μόλις πριν 3 μερες εβαλα τα σαλιγκαρια. Το καθαριζω συνεχεια αλλα....... χωρίς σαλιγκαρια δεν καθαριζει ευκολα

0-02-05-78c3101b0dcb25a42828aebf6557a41821871e496f6c626bcc372fe4208d615b_d9d155b11fd3e635.thumb.jpg.2363e42154466d5df9ce7ad9d3dfa477.jpg0-02-05-4eedd5033fe6e2f43a46dcc63cbeda29364e3bcb5958ef19b2b137adb53b220f_9d9b81f9fc8a7db6.thumb.jpg.63d750220bdcb6a8318c9abe67c2d319.jpg

Ο αρσενικός (μολις έφαγε κοβει βολτες)

 

Το ψάρι που παει στο φιλτρο (τωρα δεν ειναι εκει γιατι τους εριξα φαγητο)0-02-05-7a7a9cf3a802018de93c4297021a6307308a98a6389ed933c0dca9b01d102932_1dff59fcbbdf862c.thumb.jpg.98cfa2b8f4216878e3d3b0ae96d73a4d.jpg

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν θα γίνουν πολλά πράγματα στον καθαρισμό τζαμιών με τα σαλιγκάρια. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν Νικόλα καλησπέρα  . 

Ξεκινάμε από τα βασικά που είναι ότι το ενυδρείο σου (μήκος) είναι σχετικά μικρό για αυτά τα ψάρια .

Αυτό για να το διορθώσεις πρέπει να διπλασιάσεις τις πέτρες και να δημιουργήσεις όσο περισσότερα περάσματα και σπηλιές μπορείς . 

Τα λίτρα λίγα και αναγκαστικά θα ακροβατείς με πολλά κυνηγητά και ίσως και κάποια απώλεια ψαριού. 

Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι να βάλεις όσο περισσότερες πέτρες μπορείς . Κάνε το πραγματικό νταμάρι .

Aquazone Λίτρα: Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο. Η εμπειρία έχει δείξει ότι για να φιλοξενηθεί σωστά ένα χαρέμι απαιτούνται 180-200 λίτρα, παρότι κάποιοι ερευνητές θέτουν τα ελάχιστα λίτρα αρκετά χαμηλότερα.

SERIOUSFISH Λίτρα  36″ x 18″ x 15″ (90cm x 45cm x 37,5cm) – 160 λίτρα.

Και τέλος θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις δεύτερο αρσενικό στο ενυδρείο . Eggspot και μαύρα πυελικά πτερύγια ΔΕΝ βοηθούν στην αναγνώριση φύλλου σε αυτό το είδος .

Λογικά επειδή είναι σε ηλικία αναπαραγωγής θα πρέπει να έχει «μπουκώσει» κατά περιόδους και τα 3 «θηλυκά» .

 

 

Οκ. Για τα δυο θηλυκά ναι τα εχει μπουκωσει. Αυτο που λεμε ομως οχι. Και οντως αρχιζω και φοβαμαι οτι ειναι αρσενικο γιατι το ειδα να τρέμει οπως κανουν συνηθως για αναπαραγωγη. Εαν οντως ειναι το βγαζω ετσι? Μετα πρεπει να παρω ενα θηλυκο? Το λεω γιατι δεν εχουν προβλημα τα 3 ψαρακια αν εξαιρεσουμε αυτο.

 

ΥΓ. Θα βαλω 200 κιλα πετρες. Θα δειχνει και πιο ωραίο.

 

Και μια άκυρη ερωτησουλα επειδη μου ηρθε. Εχω μια εγκυο πλατι στο αλλο ενυδρειο. Θα επιβιωσει κανενα στο java moss που εχω απο τα γκουραμι. 50 λιτρα καθαρα ειναι περιπου. 60 ακαθαριστα. Μεσα εχει δυο γκουραμι και ενα χαρεμι πλατι

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Εαν οντως ειναι το βγαζω ετσι?  Ναι

Μετα πρεπει να παρω ενα θηλυκο? Δεν είναι απαραίτητο με τις παραπάνω πέτρες θα γίνουν κρυψώνες για τα μικρά οπότε καποια στιγμή θα έχεις και άλλο θηλυκό .

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Και μια άκυρη ερωτησουλα επειδη μου ηρθε. Εχω μια εγκυο πλατι στο αλλο ενυδρειο. Θα επιβιωσει κανενα στο java moss που εχω απο τα γκουραμι. 50 λιτρα καθαρα ειναι περιπου. 60 ακαθαριστα. Μεσα εχει δυο γκουραμι και ενα χαρεμι πλατι

Δύσκολα . Αν θέλεις να μεγαλώσεις τις πιθανότητες βάλε κερατόφυλλο .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

 

Δύσκολα . Αν θέλεις να μεγαλώσεις τις πιθανότητες βάλε κερατόφυλλο .

 

Οκ. Ευχαριστώ πολύ. Θα βγάλω το ψαρι. Αφου ειτε ειναι ειτε οχι αρσενικο δεν θα επιβιωσει ετσι οπως παει. Θα βάλω κερατοφυλλο και στο αλλο ενυδρειο. Γενικά δεν θέλω να τα στρεσσαρω με γενηστρες. Όπως και στην φύση ετσι και στο ενυδρειο οσα μπορεσουν να επιβιωσουν μπόρεσαν. Απλα θελω να σιγουρευτω οτι καποια θα μπορεσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...