Jump to content

Το πρώτο μου θαλασσινό...........Σχεδόν!!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σε όλο το forum!!!Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα αυτό το υπέροχο χόμπι είχα "πιέσεις'' απο φίλους και γνωστούς για την δημιουργία ενός θαλασσινού ενυδρείου ! Λέγανε πολλά και σίγουρα είναι ένα φανταστικό κομμάτι του χόμπι και μάλιστα το πιο εντυπωσιακό ! Μετά από πολλές συζητήσεις με τους παραπάνω αποφάσισα να κάνω και εγώ ένα!!Φυσικά δεν με είπαν πόσα λίτρα να το κάνω οπότε πήρα την απόφαση να κάνω κάτι διαφορετικό και ΜΙΚΡΟ!!Η ιδέα μου ήταν να κάνω μια μικρογραφία ενός μεγάλου ενυδρείου με όλα τα παρελκόμενα που έχει για την λειτουργεία του ! Έτσι λοιπόν ξεκίνησα τον σχεδιασμό σε 3d της βάσης του για το κυρίως ενυδρείο και του σάμπ του για να μπορέσω να τα εκτυπώσω σε 3d printer!! Έπειτα ήρθε η ώρα για τα τζάμια (τεράστια) και πήρα απόφαση να είναι 15cm x 10cm x 10cm ύψος και το κυρίως ενυδρείο αλλά και το σάμπ του οπότε μιλάμε για 1,5 λίτρο καθαρά το κάθε ένα!!Πέρα από την βάση έπρεπε να σχεδιαστούν και να εκτυπωθούν περισσότερα εξαρτήματα για την λειτουργεία του έτσι σχεδίασα και εκτύπωσα την υπερχείλιση του ενυδρείου , τα χωρίσματα μέσα στο σάμπ , την βάση του φωτιστικού όπως και μια ακόμα βάση δίπλα από την κυρίως κατασκευή για να φτιάξω την αναπλήρωση του και μια θέση για έναν stc 1000 για να μπορεί να έχει μια σχετικά σταθερή θερμοκρασία ! Αφού τελείωσαν όλα αυτά και ξεκίνησε η λειτουργεία του ήθελα να το πάω παραπέρα οπότε γύρισα πάλι πίσω στον σχεδιασμό ! Σχεδίασα μια βάση για ένα μικρό ανεμιστηράκι στο σαμπ, ένα καλύτερο σύστημα αναπλήρωσης στο σαμπ και αυτό και τέλος ένα ΣΚΙΜΕΡ!!!Ναι ναι καλά διαβάσατε ένα σκίμερ!! Όπως και έγινε!! Έφτιαξα το σκιμερ αν και δεν το χρειαζόταν το σύστημα  μου αλλά το έκανα απλά για να δω αν θα το καταφέρω!!Το ενυδρειάκι τρέχει εδώ και 3 μήνες χωρίς κάποιο πρόβλημα πέρα της πολύ μεγάλης εξάτμισης που έχω λόγο λίτρων! Οι εβδομαδιαίες του αλλαγές νερού γίνονται κανονικά όπως ένα μεγάλο ενυδρείο και κάθε μέρα προσθέτω 2 σταγόνες βακτήρια και 0.10ml all for reef  πρόσθετα και όλα μέσα πάνε μια χαρά!!Αρκετά όμως σας κούρασα πάμε να δούμε μερικές φώτο και βίντεο που έχω....

IMG-c43f0b03d38c8fcad38838f841acacc8-V.jpg

IMG-c8c0b1d55cfac2923e900c4123a68d04-V.jpg

IMG-a117087778780fcd3147907aac10366d-V (1).jpg

IMG-7b37b74be730616292ea52ca46119b51-V (1).jpg

IMG-1e47aaedbbf131b940a3de4fe2e43f71-V (1).jpg

20220726_222947.jpg

  • Like 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο Κώστα!! Πολύ όμορφο 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!Να το χαρείς!!!Πολύ καλή εκτέλεση και προσεγμένη!!!Να έχεις το νου σου στις παραμέτρους γιατί είναι λίγα τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gallos έγραψε:

Πολύ ωραίο!!Να το χαρείς!!!Πολύ καλή εκτέλεση και προσεγμένη!!!Να έχεις το νου σου στις παραμέτρους γιατί είναι λίγα τα λίτρα!

Σε ευχαριστώ πολύ...Ναι όντως αλλάζουν στο δευτερόλεπτο και με το παραμικρό!!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα respect, η εμπειρία που σου δείχνει το αποτέλεσμα της δουλειάς σου-κατασκευών σου δεν πληρώνετε. Ένα θα σου πω πρόσεχε την αλατότητα και την θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι. Θέλω να γίνει super και να γίνει το σχολείο σου για το επόμενο. Μπράβο σου. 

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αλάνι έχεις κάνει τρελή δουλειά! Μπράβο φιλαράκι! Η αλήθεια είναι όταν μου είπες ότι θα το κάνεις αυτό το πρότζεκτ ήμουν λίγο σκεπτικός γιατί οι παράμετροι θα άλλαζαν τόσο γρήγορα.. Βέβαια μας έβαλες όλους τα γυαλιά! 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλλιτεχνικη φλεβα την εχει!!!! Για ζηλια ειναι ολα!

Κωστα, τα ζωας κοψε απο τα plugs με ενα νυστερακι Ν 21 και κολλησε στον βραχο. Μην φοβασαι, δεν παθαινουν τιποτα. :thumbup:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Κώστα respect, η εμπειρία που σου δείχνει το αποτέλεσμα της δουλειάς σου-κατασκευών σου δεν πληρώνετε. Ένα θα σου πω πρόσεχε την αλατότητα και την θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι. Θέλω να γίνει super και να γίνει το σχολείο σου για το επόμενο. Μπράβο σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!Ναι αυτο προσεχω συνέχεια και για αυτο εχω βαλει stc 1000 ανεμηστηρακι και μικρο θερμοστάτη για να εχω μια σταθερή θερμοκρασία και μεχρι στιγμής παει μια χαρα!!

 

πριν 12 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Κώστα αλάνι έχεις κάνει τρελή δουλειά! Μπράβο φιλαράκι! Η αλήθεια είναι όταν μου είπες ότι θα το κάνεις αυτό το πρότζεκτ ήμουν λίγο σκεπτικός γιατί οι παράμετροι θα άλλαζαν τόσο γρήγορα.. Βέβαια μας έβαλες όλους τα γυαλιά! 

 

 

Εσυυυυυυ εσυυυυυυ φταις για ολα!!Χαχαχαχ ήθελα να το κανω ετσι για να δω!!

 

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Την καλλιτεχνικη φλεβα την εχει!!!! Για ζηλια ειναι ολα!

Κωστα, τα ζωας κοψε απο τα plugs με ενα νυστερακι Ν 21 και κολλησε στον βραχο. Μην φοβασαι, δεν παθαινουν τιποτα. :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ!!Η αληθεια ειναι οτι θελω να ειναι στα φραγκ να τα γεμίσουν και μου ειναι πιο εύκολο στην καθαριότητα του ετσι οποτε θα τα αφήσω για την ώρα πανω στα φραγκ τους....

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...