Jump to content

τροφή για χρυσοψαρα


Recommended Posts

Οι φίλε μου είναι λαθος. Αφού μπορείς να βρεις πολύ εύκολα τροφή για χρυσόψαρα γιατί να τα ταισεις χελωνοτροφη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Οι φίλε μου είναι λαθος. Αφού μπορείς να βρεις πολύ εύκολα τροφή για χρυσόψαρα γιατί να τα ταισεις χελωνοτροφη?

τους έχω πάρει flakes ειδικά για χρυσοψαρα αλλά έλεγα έτσι για αλλαγή να τους έριχνα ψιλή ψιλή γαριδουλα, θα τους κάνει κακό; 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατά αρχάς καλό είναι να αποφεύγεις τα flakes. Εάν όμως έχεις έτσι και αλλιώς flakes θα τα μουλιαζεις για λίγο σε ένα κύπελλο με νερό και μετά θα τους το ρίχνεις για να μην μένει στην επιφάνεια και να το τρώνε μέσα στο νερό ή να το βοσκανε από το βυθό. Αν θες να δώσεις κάτι το ιδιαίτερο και θρεπτικό στα χρυσόψαρα θα σου πρότεινα τροφές πλούσιες σε ίνες και σπιρουλινα. Καλό είναι να πεις ποια χρυσόψαρα έχεις ακριβώς για την  ποιο στοχευμενει διατροφή τους.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το αν την τρώνε την γαρίδα.... Ναι την τρώνε. Όσο αφορά αν πρέπει να την ταΐζεις.... καλύτερα όχι γιατί μπορεί να στουμπωση το ψάρι. 

Γενικός μέσα στις έτοιμες τροφές για χρυσόψαρα υπάρχει σαν υλικό σε κάποια ποσότητα αλλά είναι μαζί και με άλλα συστατικά που βοηθάνε την χώνεψη τους. 

 

Διάβασε και το παρακάτω λινκ για να έχεις μια ιδέα από τη κινδυνεύουν και γιατί πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στην διατροφή τους. 

https://www.thesprucepets.com/swim-bladder-disorder-in-aquarium-fish-1381230

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...