Jump to content

Δυσκολία εκκίνησης oase bio master 250


Recommended Posts

Καλησπερα ομάδα, το φιλτρο τρέχει περίπου 2μηνες. Κάθε φορά που το σμήνος το φιλτρο για καθάρισμα δυσκολεύεται να ξεκινήσει, τρομπάρω την βαλβίδα που έχει σηκώνω σωλήνες και μετά πολλά κάποια στιγμή αρχίζει να βγάζει νερό. Επίσης πετάει μέσα στο ενυδρείο διαφορά προσπαθώ να ανεβάσω φωτο η βίντεο αλλά είναι >6mb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μάλλον η σωλήνες έχουν κάτι μέσα ίσως άλγη φυτά αν έχεις φυτά. Τσέκαρε της σωλήνες πρώτα( ξέπλυμα με λάστιχο με πίεση)και μετά την κεφαλή, προπέλα αν έχει κάτι μέσα. Μετά γέμισε καλά το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο +  τρόμπα μαζί και βάλε το σε λειτουργία στο τέλος.

Τέλος βεβαιώσου  ότι όλα τα υλικά στο φίλτρο είναι σωστά τοποθετημένα, σφουγγάρια, υαλοβάμβακα, βιολογικό υλικό 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος dimitris_g80 έγραψε:

Επίσης πετάει μέσα στο ενυδρείο διαφορά προσπαθώ να ανεβάσω φωτο η βίντεο αλλά είναι >6mb

Σωληνες καθαριζουμε απο μεσα με ειδικες βουρτσες. Τουλαχιστον μια φορα το μηνα χρειαζεται.

Τα σφουγγαρια καθε 2-3 εβδομαδες θελουν καλο πλυσιμο (με νερο ενυδρειου), ενυδρειακο βαμβακι - πεταμα. Βιολογικο υλικο ελαφρο ξεπλυμα μια φορα το μηνα . Εξαρταται απο την ψαροσυνθεση, λιτρα ενυδρειου, ταισματα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Για το βιντεο- γουγλαρε " Πώς να συμπιέσετε και να μειώσετε το μέγεθος του αρχείου βίντεο", υπαρχουν πολλες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, dimitris_g80 said:

Καλησπερα ομάδα, το φιλτρο τρέχει περίπου 2μηνες. Κάθε φορά που το σμήνος το φιλτρο για καθάρισμα δυσκολεύεται να ξεκινήσει, τρομπάρω την βαλβίδα που έχει σηκώνω σωλήνες και μετά πολλά κάποια στιγμή αρχίζει να βγάζει νερό. Επίσης πετάει μέσα στο ενυδρείο διαφορά προσπαθώ να ανεβάσω φωτο η βίντεο αλλά είναι >6mb

Έγινε συμπίεση. Με τι εργαλείο μπορώ να καθαρίσω τις σωληνώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris_g80 έγραψε:

Έγινε συμπίεση. Με τι εργαλείο μπορώ να καθαρίσω τις σωληνώσεις ;

IMG_1297.MOV

 

312083653_max.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης για να γλιτωσεις απ ολους αυτους τους "θησαυρους" που βγαινουν απο την εκιννηση του φιλτρου πριν το βαλεις στην μπριζα μπορεις να βαλεις στην εξοδο ενα κομματι καλσον και να το αφησεις για λιγα λεπτα ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Επισης για να γλιτωσεις απ ολους αυτους τους "θησαυρους" που βγαινουν απο την εκιννηση του φιλτρου πριν το βαλεις στην μπριζα μπορεις να βαλεις στην εξοδο ενα κομματι καλσον και να το αφησεις για λιγα λεπτα ...

Δεν το εχω σκεφτει ποτέ.... Μαλλον ειμαι χαζη.... :D Νταξ, παντα καθαριζα το φιλτρο καλα και μου πετουσε πολυ πολυ πολυ λιγη μπιχλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το θέμα των σωματιδίων που πετάει μέσα, για να ξεκινήσει ομαλά χρειάζεται να το γεμίσεις και με νερό ενυδρείου πριν το κλείσεις. Δλδ να μην περιμένεις να γεμίσει με το τρομπάρισμα που κάνεις, έτσι αργεί περισσότερο. Το βοηθάει και γεμίζει πιο γρήγορα...

Βέβαια αν δεν βιάζεσαι μπορείς και να περιμένεις να γεμίσει με τον μηχανισμό του και μετά να το θέσεις σε λειτουργία. Βασική προϋπόθεση για σωστο γέμισμα η υψομετρική διαφορά. Φαντάζομαι το έχεις κάτω από το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν το εχω σκεφτει ποτέ.... Μαλλον ειμαι χαζη.... :D Νταξ, παντα καθαριζα το φιλτρο καλα και μου πετουσε πολυ πολυ πολυ λιγη μπιχλα.


Αν δεν το δεσεις θα χρεαστει να το κρατας γιατι θα στο πεταξει απο την ροη ;)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...