Jump to content

Χρήση τύρφης σε φυτεμένο με εύκολα φυτα


thanos117

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. 
 

Το ενυδρείο μου τρέχει 4 μήνες τώρα, είναι 90 λίτρα φυτεμένο με φυτά χαμηλών απαιτήσεων όπως κρυπτοκορινες κ Siamensis 53b ωστόσο κατά τα αλλά είναι ένα ενυδρείο υψηλών προδιαγραφών όσον αφορά τον εξοπλισμό. Co2 μπουκάλα δεν χρησιμοποιώ ωστόσο πέφτει καθημερινά με δοσομετρική flourish excel. Ψάρια ramirezi κ ένα κοπάδι Cardinal .
 

ολα καλά στο ενυδρείο σε γενικές γραμμές ωστόσο μετά από τις τελευταίες μετρήσεις οι οποιες μου έδειξαν ότι το νερο είναι πολύ σκληρό (ph 7,6 / kh 5 / gh 12 / ppm 130) αποφάσισα να προσθέσω στο σύστημα αντίστροφη όσμωση . ξεκίνησα λοιπόν καθημερινές αλλαγές 20% μόνο με οσμωση ώσπου οι τιμές να φτάσουν στα επιθυμητά επίπεδα και έπειτα να πάω στο 30% την εβδομάδα μόνο οσμωση αλλά με ιχνοστοιχεία seachem equilibrium .

 

μια εβδομάδα μετά λοιπόν όλες οι τιμές ήρθαν πάνω κάτω εκεί που φανταζόμουν (kh 3 / gh 5 / ppm 50) εκτός από το ph…. 7,4 κολλημένο . Όχι δεν έχω πέτρες που να το ανεβάζουν . 
 

χθες λοιπόν πρόσθεσα στο ενυδρείο τύρφη. 150g της sera. Μια μέρα μετα το ph έπεσε πολύ .. 6,8 και το kh 3. Προφανώς δεν είχα φανταστεί ότι θα πέσει τόσο γρήγορα.

 

το θέμα είναι τι κάνω τώρα με την τύρφη? Την αφήνω μέσα στο φίλτρο?

 

επισης να προσθέσω σχετικά με την τύρφη ότι προσωπικά μου αρέσει το χρωμα της στο νερο. Μου είχε λείψει μιας και ήταν έτσι το πρώτο δίμηνο που έβγαζαν τα ξύλα. Και επίσης πιστεύω ότι θα βοηθήσει και σε ένα ξέσπασμα τριχοειδούς άλγης που έχω στο ενυδρείο τον τελευταίο μηνα

 

ευχαριστω 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

*να διορθώσω πως το kh μου έπεσε στο 2 και όχι 3 όπως έγραψα 

κανενα θεμα. και μηδεν να παει, ακομα καλυτερα, αρκει το Gh να ειναι 5-6 βαθμους.

πριν 6 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

kh 3 / gh 5 / ppm 50

δεν καταλαβα τι ειναι 50 ppm.... :unsure:

πριν 6 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

χθες λοιπόν πρόσθεσα στο ενυδρείο τύρφη. 150g της sera. Μια μέρα μετα το ph έπεσε πολύ .. 6,8 και το kh 3. Προφανώς δεν είχα φανταστεί ότι θα πέσει τόσο γρήγορα.

 

το θέμα είναι τι κάνω τώρα με την τύρφη? Την αφήνω μέσα στο φίλτρο? - αφησε το, αν σ αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

κανενα θεμα. και μηδεν να παει, ακομα καλυτερα, αρκει το Gh να ειναι 5-6 βαθμους.

δεν καταλαβα τι ειναι 50 ppm.... :unsure:

50 εννοώ το tds!!

νομίζω έτσι τη λέει την τιμή 

 

Αν αφήσω όμως την τύρφη που θα φτάσει το ph αυτό είναι το θέμα 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

50 εννοώ το tds!!

Δεν υπαρχει περιπτωση με Kh-3 Gh-5 να εχεις 50ppm tds για ενα απλουστατο λογο - καθε βαθμος σκληροτητας αντιστοιχει σε συνκεκριμενη ποσοτητα αλατων.  αν θα μετρησουμε μόνο το ΚΗ, βγαινει - 1D=17.9ppm     3Κh X17.9ppm=53.7.... τα υπολοιπα άλατα που ειναι? Gh=5?

 Εχεις TDS meter ? μηπως μετρας αγωγιμοτητα νερου? Πως μετρησες το TDS?

πριν 10 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Αν αφήσω όμως την τύρφη που θα φτάσει το ph αυτό είναι το θέμα 

μέτρησε το Ph ακομα μια φορα σημερα (μετρας πριν να αναψουν τα φωτα και πριν να κλεισουν- θα υπαρχει διαφορά) και αυριο. Αν δεν θα κατεβει κι άλλο η τιμη, εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει περιπτωση με Kh-3 Gh-5 να εχεις 50ppm tds για ενα απλουστατο λογο - καθε βαθμος σκληροτητας αντιστοιχει σε συνκεκριμενη ποσοτητα αλατων.  αν θα μετρησουμε μόνο το ΚΗ, βγαινει - 1D=17.9ppm     3Κh X17.9ppm=53.7.... τα υπολοιπα άλατα που ειναι? Gh=5?

 Εχεις TDS meter ? μηπως μετρας αγωγιμοτητα νερου? Πως μετρησες το TDS?

μέτρησε το Ph ακομα μια φορα σημερα (μετρας πριν να αναψουν τα φωτα και πριν να κλεισουν- θα υπαρχει διαφορά) και αυριο. Αν δεν θα κατεβει κι άλλο η τιμη, εισαι καλα.

Οκ σε Ευχαριστω!!

 

το ΚΗ είναι 2 όχι 3 , το είχα γράψει λάθος και το διόρθωσα με απάντηση στο ποστ . Όποτε όπως το λες έχει λογική .

 

tds μετράω με tds meter ηλεκτρονικό (Xiaomi παιδιά με 19€ πάρτε το δουλεύει )

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 10:59 ΠΜ, το μέλος thanos117 έγραψε:

tds μετράω με tds meter ηλεκτρονικό (Xiaomi παιδιά με 19€ πάρτε το δουλεύει )

Δεν το εχω δοκιμασει. εχω 5-6 χρονια ενα της ΗΜ digital με 25€ απο water waves.

πιστευω εκανες καλυμπραρισμα στο δικο σου πριν να το δουλεψεις. :thumbup:

Περιμενουμε φωτο απο black water ενυδρειο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα τύρφης και 1η αλλαγή 33% με όσμωση & equilibrium οι μετρήσεις

 

PH 6,8

Kh 1,5

Gh 3 (για αυτό επιφυλάσσομαι λίγο γιατί το χρωμα στο τεστ api είναι ότι ναναι )

TDS 66

 

Η αλήθεια ειναι ότι με 150g τύρφης παράγινε το black water 😁 . Τώρα με την αλλαγή ήρθε στα γούστα μου. Στην επόμενη προσθήκη τύρφης λοιπόν αρχές του μήνα θα βάλω το 1/3 50g.

 

φωτό του ενυδρείου βεβαίως!

 

 

563C0F8E-1C8D-40B2-A1AE-886DAD9B7A95.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χωρις αλαγη θα ηταν πιο καλα πιστευω. καφε νερακι ειναι ωραιο. :thumbup:

σαν να μου φαινεται λιγο στενο το ενυδρειο.... για τους καρδιναλιους χρειζεται 80 εκ μηκος. μπορει να με ξεγελαει η φωτογραφια.

κατα τα άλλα ειναι πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Είναι 90 λίτρα κύβος 45εκ. είναι όντως στενό σε σχέση με τα 80εκ που λες.

 

το gh 3 πρέπει να με αγχώσει? Θεωρω δεδομένο ότι θα ανεβεί με τις εβδομαδιαίες αλλαγές με equilibrium αλλά οκ, θα πάρει λίγο καιρό να πάει στο 5 πιστεύω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Ευχαριστώ! Είναι 90 λίτρα κύβος 45εκ. είναι όντως στενό σε σχέση με τα 80εκ που λες.

 

το gh 3 πρέπει να με αγχώσει? Θεωρω δεδομένο ότι θα ανεβεί με τις εβδομαδιαίες αλλαγές με equilibrium αλλά οκ, θα πάρει λίγο καιρό να πάει στο 5 πιστεύω 

καλυτερα 5-6 GH να κρατας. Οχι για τα ψαρια (αυτα και με gh 1-2 καλα θα ειναι και με μηδενικο ΚΗ), για τα φυτα πιο πολυ.

45 εκ μηκος ειναι λιγα για τετρα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

καλυτερα 5-6 GH να κρατας. Οχι για τα ψαρια (αυτα και με gh 1-2 καλα θα ειναι και με μηδενικο ΚΗ), για τα φυτα πιο πολυ.

45 εκ μηκος ειναι λιγα για τετρα....


ναι τα φυτά όντως την έχουν ακούσει λίγο στη μετάβαση από σκληρό σε μαλακό νερο όμως για καλή μου τύχη την έχει ακούσει περισσότερο η άλγη 😁 

 

το gh εκεί θα σταθεροποιηθεί πιστεύω τώρα που μπαίνω στη ρουτίνα , γύρω στο 5

 

παντως για τους καρδινάλιους με ξαφνιάζεις όσον αφορά το μήκος. Το είχα ψάξει πριν βάλω το κοπάδι , όπως και τα glowlight που έχει μπει μια 7αδα. Είχα την εντύπωση πως οι ροδόστομοι χρειάζονται παραπάνω χώρο γιαυτο και δεν τους έβαλα ενώ μου αρέσουν . Σε αυτά τα λίτρα κύβου τι κοπαδοψαρα μπορούν να μπουν δλδ , μόνο danio? Βέβαια τώρα ότι μπήκε μπήκε, δεν πιάνονται αυτά σε φυτεμένο αλλά ρωτάω για να ξέρω το σωστό 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα λιτρα παντα υπηρχε. Στα περισσοτερα sites γραφουν μόνο λιτρα. Το σωστο , βεβαια, να γραψουν διαστασεις.... Για τα ψαρια δεν παιζει ρολο τόσο το βαθος του ενυδρειου οσο το μηκος. Πχ σ αυτο το site γραφουν τις διαστασεις - https://www.seriouslyfish.com/species/paracheirodon-axelrodi/

Δηλ, λεει το λιγοτερο 60Χ30εκ, και πανω.

Γενικος για να βγαλουν τα κοπαδοψαρα νορμαλ συμπεριφορες στο ενυδρειο, πρεπει να εχεις ενυδρειο τουλαχιστον 1 μετρο και το κοπαδι να ειναι πανω απο 30-40 ατομα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ε ναι προφανώς, για να κολυμπάνε πάνω κάτω και να ακολουθούν.. σίγουρα έτσι θα δεις το κοπάδι στην ουσία του. Ωστόσο νομίζω ότι στο άλλο κομμάτι, αυτό του στρες γίνεται δουλειά και με λιγότερα άτομα αλλά και στο δικό μου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...