Jump to content

Πρώτες διακοπές με ενυδρείο


Recommended Posts

Είναι το πρώτο καλοκαίρι που φεύγω κι αφήνω πίσω ψαράκια, ένα άγχος το έχω. Θα λείψω 20 ημέρες, είναι μεγάλο το διάστημα.

Πήρα ότι εξοπλισμό μπορούσα, ελπίζω να είναι αρκετό για να μειώσω τις πιθανότητες να χάσω τα ψαράκια.

Ταϊστρα: Oase Fishguard. Την έβαλα στη μικρότερη δυνατή ποσότητα, όμως στο πρώτο "γύρισμα" μου φάνηκε ότι έριξε πολύ περισσότερο απ' ότι ρίχνω εγώ. Θα το παρακολουθήσω  τις επόμενες 2 ημέρες, ίσως κατά την τοποθέτηση στο τζάμι πέρασε πιο πολλή τροφή από την οπή γιατί στις δοκιμές που έκανα στον πάγκο η ποσότητα ήταν μικρότερη. Λέω να το αφήσω σε ένα τάισμα την ημέρα, φοβάμαι μην μπουκώσει το φίλτρο τόσες μέρες που θα λείπω.

Αναπλήρωση νερού: H2 Ocean. Ο κουβάς παίρνει 15 λίτρα. Ελπίζω να φτάσουν.

Θερμοκρασία: Δεν πήρα ανεμιστηράκια, θα αφήσω ανοιχτό το a/c στους 28 oC, ελπίζοντας στην επιείκεια της ΔΕΗ στον επόμενο λογαριασμό. Στους 28 το κλιματιστικό για ένα 24ωρο, το νερό είχε 24 με 25 απ' ότι είδα.

 

Πριν φύγω θα κάνω μια τελευταία αλλαγή, θα καθαρίσω το φίλτρο και θα κλαδέψω το κερατόφυλλο. 

 

Παιδιά χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο; Το φωτισμό να τον αφήσω στις 8 ώρες ή να τον μειώσω για τις άλγες; Εχω λίγη πράσινη άλγη στις ηφαιστειακές πέτρες.

 

299015857_743918950154597_8496280589520172263_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

μικρο ενυδρειο, πολλα ψαρακια....

δεν εχεις φιλους να περνανε μια φορα την εβδομαδα να κανουν μια αλλαγη νερου;

προσωπικα πιστευω, οτι τα γκαπακια θα αντεξουν, αν δεν θα γινει μια στραβη με εξοπλισμο...και κατα κανονα ολα τα στραβα γινονται, οταν λειπουμε.... γνωστο το πραγμα....

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος. Αν βάλω δεύτερο φίλτρο στην άλλη γωνία θα βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα μια καμερα με wifi 

βοηθησε αρκετα να βλεπω

ανοιγα και το a/c με wifi 2-3 ωρες την ημερα

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχε και το δικό μου ac wifi. Θα το αφήσω ανοιχτό όταν θα φύγω. Είναι ακριβώς πάνω από το ενυδρείο. Το έβαλα χθες στους 29 oC και το απόγευμα που γύρισα το νερό ήταν στους 25, άρα νομίζω ότι είμαι καλά. Inventer είναι, ελπίζω στους 29 να μην κάψει πολύ.

Με απασχολούν πιο πολύ οι παράμετροι του νερού για τις μέρες που θα λείψω. Το φίλτρο μου έχει ροή 150lt/h, δε νομίζω να είναι αρκετό για 20 ημέρες χωρίς αλλαγή. Πήρα ένα δεύτερο, θα το βάλω κι αυτό. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Μακάρι να είχε και το δικό μου ac wifi. Θα το αφήσω ανοιχτό όταν θα φύγω. Είναι ακριβώς πάνω από το ενυδρείο. Το έβαλα χθες στους 29 oC και το απόγευμα που γύρισα το νερό ήταν στους 25, άρα νομίζω ότι είμαι καλά. Inventer είναι, ελπίζω στους 29 να μην κάψει πολύ.

Με απασχολούν πιο πολύ οι παράμετροι του νερού για τις μέρες που θα λείψω. Το φίλτρο μου έχει ροή 150lt/h, δε νομίζω να είναι αρκετό για 20 ημέρες χωρίς αλλαγή. Πήρα ένα δεύτερο, θα το βάλω κι αυτό. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. 

δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω. απο τα φιλτρα βγαλε ενυδρειακο βαμβακι μονο(αν εχεις), γιατι θα μπουκωσει γρηγορα. τροφη αν ριχνει αρκετο, ρυθμισε για μερα παρα μερα.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, giorgosgeo said:

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος. Αν βάλω δεύτερο φίλτρο στην άλλη γωνία θα βοηθήσει;

 

On 10/8/2022 at 10:47 ΜΜ, giorgosgeo said:

Είναι το πρώτο καλοκαίρι που φεύγω κι αφήνω πίσω ψαράκια, ένα άγχος το έχω. Θα λείψω 20 ημέρες, είναι μεγάλο το διάστημα.

Πήρα ότι εξοπλισμό μπορούσα, ελπίζω να είναι αρκετό για να μειώσω τις πιθανότητες να χάσω τα ψαράκια.

Ταϊστρα: Oase Fishguard. Την έβαλα στη μικρότερη δυνατή ποσότητα, όμως στο πρώτο "γύρισμα" μου φάνηκε ότι έριξε πολύ περισσότερο απ' ότι ρίχνω εγώ. Θα το παρακολουθήσω  τις επόμενες 2 ημέρες, ίσως κατά την τοποθέτηση στο τζάμι πέρασε πιο πολλή τροφή από την οπή γιατί στις δοκιμές που έκανα στον πάγκο η ποσότητα ήταν μικρότερη. Λέω να το αφήσω σε ένα τάισμα την ημέρα, φοβάμαι μην μπουκώσει το φίλτρο τόσες μέρες που θα λείπω.

Αναπλήρωση νερού: H2 Ocean. Ο κουβάς παίρνει 15 λίτρα. Ελπίζω να φτάσουν.

Θερμοκρασία: Δεν πήρα ανεμιστηράκια, θα αφήσω ανοιχτό το a/c στους 28 oC, ελπίζοντας στην επιείκεια της ΔΕΗ στον επόμενο λογαριασμό. Στους 28 το κλιματιστικό για ένα 24ωρο, το νερό είχε 24 με 25 απ' ότι είδα.

 

Πριν φύγω θα κάνω μια τελευταία αλλαγή, θα καθαρίσω το φίλτρο και θα κλαδέψω το κερατόφυλλο. 

 

Παιδιά χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο; Το φωτισμό να τον αφήσω στις 8 ώρες ή να τον μειώσω για τις άλγες; Εχω λίγη πράσινη άλγη στις ηφαιστειακές πέτρες.

 

299015857_743918950154597_8496280589520172263_n.jpg

Λίγο δύσκολο να έχει το ενυδρείο χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του χώρου, για τσέκαρε το θερμόμετρό σου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KostasGr said:

 

Λίγο δύσκολο να έχει το ενυδρείο χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του χώρου, για τσέκαρε το θερμόμετρό σου. 

Γιατί δύσκολο; 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απίθανο, το ενυδρείο κανονικά έχει τη θερμοκρασία του χώρου, αν όχι παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, KostasGr said:

Βασικά απίθανο, το ενυδρείο κανονικά έχει τη θερμοκρασία του χώρου, αν όχι παραπάνω. 

Εννοεις χωρίς ανεμιστήρες ή ac ή ψυκτικό, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το ac στους 28, το ενυδρείο το λιγοτερο που μπορεί να παει ειναι 28, αν σου δειχνει πιο κατω, έλεγξε το θερμομετρο.

 

Για πιο κατω μονο ανεμιστηρες η chiller 

Link to comment
Share on other sites

Στους 29 oC και auto κλίμακα, δουλεύει συνεχώς, αλλά ανεπαίσθητα. Καταλαβαίνεις ότι δουλεύει με τη θερμοκρασία στο χώρο κι αν πλησιάσεις το χέρι στην έξοδο του αέρα, νιώθεις απαλή συνεχή ροή. Αν το πάω στους 25 oC, ο συμπιεστής φορτσάρει, αν χαμηλώσω κι άλλο, ακόμα περισσότερο.

Το a/c είναι στους 50 πόντους από το ενυδρείο.  Στην αρχή το δοκίμασα στους 28oC, αλλά το φοβήθηκα γιατί το νερό το βράδυ πήγε 24oC και ίσως με κλειστά τα τζάμια να το έριχνε πιο πολύ όταν θα έφευγα, γιατί όπως σου είπα δεν σταματά καθόλου. Στους 29 που το έχω δεύτερη μέρα, το νερό είναι σταθερά στους 25oC. Το τσέκαρα και μ' άλλο θερμόμετρο γιατί όταν έβαλα χέρι μέσα μου φάνηκε πολύ κρύο, μου φάνηκε ότι το θερμόμετρο έδειχνε πολύ :)

Ισως επειδή ο αέρας πέφτει από κοντινή απόσταση στο νερό, να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το δωμάτιο όταν δουλεύει το a/c, δεν ξέρω. Πάντως επειδή 2 μέρες δοκιμάζω και την αναπλήρωση, δεν έχω την εξάτμιση που είχα όταν το a/c δεν δούλευε συνεχώς, ήταν ανεπαίσθητη.

 

10 hours ago, natateo said:

απο τα φιλτρα βγαλε ενυδρειακο βαμβακι μονο(αν εχεις), γιατι θα μπουκωσει γρηγορα. τροφη αν ριχνει αρκετο, ρυθμισε για μερα παρα μερα.

Δεν έχει ρύθμιση για μέρα παρά μέρα. Ρυθμίζεις από 1 έως 4 ταϊσματα τη μέρα και τον αριθμό που γυρίζει ο κάδος για να αφήσει τροφή σε κάθε τάισμα. Το έχω στο μίνιμουμ αλλά και πάλι ρίχνει τα διπλά απ' όσο ρίχνω εγώ. Είναι μπόλικα τα ψαράκια αλλά όλα πλην 3-4 είναι από μικρά έως γόνος, δύσκολο να φαγωθεί η ποσότητα που πέφτει. Θα προσπαθήσω να υπολογίσω ώστε να τελειώσει 4, 5, 6 ημέρες πριν γυρίσω.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις γνώσεις που μαζεύω :) Καλό καλοκαίρι!

 

298353164_1612402382495838_605777659194791004_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Γύρισα χθες κι η κατάσταση ήταν πολύ καλύτερη απ' ότι περίμενα να βρω! Οι τιμές του νερού εξαιρετικές, τα ψαράκια μια χαρά.

Είχα αφήσει 14 lt για αναπλήρωση, χρησιμοποιήθηκαν όλα κι έλειπαν άλλα 8 lt για τη συνηθισμένη στάθμη του νερού στο ενυδρείο.

Οι πέτρες καλύφθηκαν με πράσινη άλγη η οποία δεν ενοχλεί αισθητικά - προς το παρόν - ίσα ίσα δίνει πιο φυσική εικόνα. Τα τζάμια μια χαρά, είδα μάλλον λίγη μαύρη άλγη στο κερατόφυλλο, την απομάκρυνα με κλάδεμα.

Σκέφτομαι να κρατήσω μόνιμα και το δεύτερο φίλτρο.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...