Jump to content

Χρυσόψαρο στον πάτο ενυδρείου


marios_r

Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ηθελα μα ρωτήσω αν μπορώ να βάλω εμφιαλωμένο νερό στο χρυσόψαρο μου.

Το πήρα μαζι μου στο νησί για τις διακοπές και από την ημέρα που του άλλαξα νερό κάθεται στον πάτο του ενυδρείου και κινειται πολύ λίγο. Στο εμφυαλομενο νερό προσθέτω αντί χλώριο;

ευχαριστω πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Ναι μπορείς να βάλεις εμφιαλωμένο νερό. Μπορείς να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία του ψαριού σου? Σε γυάλα το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.....έχεις και δύο από ότι βλέπω.....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114120-γενικά-περί-χρυσόψαρων/

Ρίξε μια ματιά στα link 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν πριν λίγο ρώτησα αν το ενυδρείο έχει νερό δεν το είπα ειρωνικά η για να προσβάλω κανέναν. Απλά μου φάνηκε έτσι και επειδή τα ψάρια ήταν στον πάτο τρόμαξα. Απλά να πω ότι απο τις λίγες μου γνώσεις για χρυσόψαρα δεν αρκεί αυτός χώρος για τα συγκεκριμένα. Επίσης προτείνω να κάνεις τεστ για την αμμωνία όποτε μπορείς. Μήπως είναι γιαυτό στον πάτο του ενυδρείου. Βάλε φίλτρο ανεμιστηράκι και ίσως είναι καλύτερα

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Ρε παιδιά. Η όταν πριν λίγο ρώτησα αν το ενυδρείο έχει νερό δεν το είπα ειρωνικά η για να προσβάλω κανέναν. Απλά μου φάνηκε έτσι και επειδή τα ψάρια ήταν στον πάτο τρόμαξα. Απλά να πω ότι απο τις λίγες μου γνώσεις για χρυσόψαρα δεν αρκεί αυτός χώρος για τα συγκεκριμένα. Επίσης προτείνω να κάνεις τεστ για την αμμωνία όποτε μπορείς. Μήπως είναι γιαυτό στον πάτο του ενυδρείου.

Καλησπέρα Βασίλη ναι έχει ΝΕΡΌ απ όσο φαίνεται. Προφανώς ανεβάζει αμμωνία εκεί είναι και το πρόβλημα αλλά το αφίσα για τους ποιο έμπειρους να τον καθοδηγήσουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Taxiarchis said:

Ευχαριστω πολύ! Όντως είμαστε αρχάριοι. Άμεσα θα προμηθευτούμε ένα ενυδρείο και φίλτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasilis Kalaitzis said:

Ρε παιδιά όταν πριν λίγο ρώτησα αν το ενυδρείο έχει νερό δεν το είπα ειρωνικά η για να προσβάλω κανέναν. Απλά μου φάνηκε έτσι και επειδή τα ψάρια ήταν στον πάτο τρόμαξα. Απλά να πω ότι απο τις λίγες μου γνώσεις για χρυσόψαρα δεν αρκεί αυτός χώρος για τα συγκεκριμένα. Επίσης προτείνω να κάνεις τεστ για την αμμωνία όποτε μπορείς. Μήπως είναι γιαυτό στον πάτο του ενυδρείου. Βάλε φίλτρο ανεμιστηράκι και ίσως είναι καλύτερα

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marios_r said:

Ευχαριστω πολύ! Όντως είμαστε αρχάριοι. Άμεσα θα προμηθευτούμε ένα ενυδρείο και φίλτρα.

Τα έχουμε κάνει όλα λάθος… Μικρό ενυδρείο, χρωματιστό χαλίκι, πλαστικό φυτό…

Έχουμε τα ψάρια 7 μήνες. Τα πήραμε για τον γιό μας και τον βοηθώ στην φροντίδα τους. Το ενυδρείο είναι 20 λίτρων, τους αλλάζουμε νερό με αντί χλώριο και καθαρίζουμε το ενυδρείο κάθε 4 μέρες. Τα ταΐζουμε με κόκκους 2 φορές τη μέρα. Μέχρι πριν δυο μέρες που ήρθαμε διακοπές στο νησί ήταν ζωηρότατα, κολυμπούσαν, κυνηγιούνταν , τσιμπούσαν τα βοτσαλάκια και μόλις μπαίναμε στο δωμάτιο την ώρα του φαγητού τρελαινόντουσαν  να μας ακολουθούν, να μας κοιτάζουν και να ανοιγοκλείνουν έντονα τα στόματά τους μέχρι να πάρουν την τροφή!!

Εδω και δυο μέρες οι αντιδράσεις τους άλλαξαν τελείως.

Βέβαια οταν τους άλλαξα σήμερα το νερο με εμφιαλωμένο είναι λίγο πιο ζωηρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marios_r έγραψε:

Ευχαριστω πολύ! Όντως είμαστε αρχάριοι. Άμεσα θα προμηθευτούμε ένα ενυδρείο και φίλτρα.

Καλησπέρα Μάριε είναι μια καλή αρχή αυτό το ότι θα εξασφαλίσεις κάτι καλύτερο για τα ζωντανά σου όμως δεν αρκεί αυτό. Θα χρειαστείς κάποια  extra πραγματάκια/ Μάθηματακια όπως τεστ νερού που ονομάζονται Nh3/4, No2,No3 = αμμωνία, νιτρωδη, νιτρικα και να κάνεις τον( κύκλο του αζώτου)= το στρώσιμο που λέμε εκεί θα βοηθούσε κάποιο σκεύασμα βακτήρια,  η που είναι και το καλύτερο στην περίπτωση σου να πάρεις (μπολι) το λεγόμενο μπόλιασμα από άλλο ήδη τρέχων ενυδρείο έτσι με αυτό τον τρόπο μεταφέρεις κάποια καλά βακτήρια στο σύστημα σου( φίλτρο) για να ξεκινήσει η διαδικασία του κύκλου άμεσα. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marios_r έγραψε:

Τα έχουμε κάνει όλα λάθος… Μικρό ενυδρείο, χρωματιστό χαλίκι, πλαστικό φυτό…

Έχουμε τα ψάρια 7 μήνες. Τα πήραμε για τον γιό μας και τον βοηθώ στην φροντίδα τους. Το ενυδρείο είναι 20 λίτρων, τους αλλάζουμε νερό με αντί χλώριο και καθαρίζουμε το ενυδρείο κάθε 4 μέρες. Τα ταΐζουμε με κόκκους 2 φορές τη μέρα. Μέχρι πριν δυο μέρες που ήρθαμε διακοπές στο νησί ήταν ζωηρότατα, κολυμπούσαν, κυνηγιούνταν , τσιμπούσαν τα βοτσαλάκια και μόλις μπαίναμε στο δωμάτιο την ώρα του φαγητού τρελαινόντουσαν  να μας ακολουθούν, να μας κοιτάζουν και να ανοιγοκλείνουν έντονα τα στόματά τους μέχρι να πάρουν την τροφή!!

Εδω και δυο μέρες οι αντιδράσεις τους άλλαξαν τελείως.

Βέβαια οταν τους άλλαξα σήμερα το νερο με εμφιαλωμένο είναι λίγο πιο ζωηρά.

Δεν πειράζει όλοι έτσι κάπως ξεκινήσαμε και χειρότερα αρκεί να το παίρνουμε νωρίς χαμπάρι για να μην έχουμε απώλειες. Εδώ είναι τα παιδιά να σε καθοδηγήσουν σωστά ότι χρειαστείς 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marios_r έγραψε:

Τα έχουμε κάνει όλα λάθος… Μικρό ενυδρείο, χρωματιστό χαλίκι, πλαστικό φυτό…

Έχουμε τα ψάρια 7 μήνες. Τα πήραμε για τον γιό μας και τον βοηθώ στην φροντίδα τους. Το ενυδρείο είναι 20 λίτρων, τους αλλάζουμε νερό με αντί χλώριο και καθαρίζουμε το ενυδρείο κάθε 4 μέρες. Τα ταΐζουμε με κόκκους 2 φορές τη μέρα. Μέχρι πριν δυο μέρες που ήρθαμε διακοπές στο νησί ήταν ζωηρότατα, κολυμπούσαν, κυνηγιούνταν , τσιμπούσαν τα βοτσαλάκια και μόλις μπαίναμε στο δωμάτιο την ώρα του φαγητού τρελαινόντουσαν  να μας ακολουθούν, να μας κοιτάζουν και να ανοιγοκλείνουν έντονα τα στόματά τους μέχρι να πάρουν την τροφή!!

Εδω και δυο μέρες οι αντιδράσεις τους άλλαξαν τελείως.

Βέβαια οταν τους άλλαξα σήμερα το νερο με εμφιαλωμένο είναι λίγο πιο ζωηρά.

Έχετε πολύ δρόμο μπροστά σας. Θα πρέπει τώρα να τους αλλάζετε κάθε μέρα νερό, και αν αντέξουν μεχρι να γυρίσετε να δεις τι θα κάνεις με το θεμα ενυδρείο. Σου παραθέτω παρακάτω κάποια άρθρα, όπως επίσης και την παρουσίαση του δικού μου ενυδρείου για να πάρεις ιδέες. Τα άρθρα πρέπει να τα διαβάσεις άμεσα, όπως και τα προηγομενα που σου είπαν τα παιδιά 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος marios_r έγραψε:

Επανήλθαν με το εμφιάλωναν ο νερο!

68243138857__FD3F0C1C-1B84-4154-B057-DB29B966DDA5.MOV

Καλό αυτό. Απλά να ξέρεις ότι μακροπρόθεσμα θα χρειαστεις και όλα όσα ανέφεραν τα άρθρα που σου επισυναψα

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...