Jump to content

Μετρήσεις


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Καλησπέρα,την Δευτέρα έκανα αλλαγή νερού γύρο στο 40% σήμερα έκανα μια μέτρηση κ πήρα τα εξής αποτελέσματα,έχω ανεβασμένα νιτρικά,μπορεί κάποιος φίλος να μου πει τι μπορεί να φταίει κ είναι τοσο ψηλά; ευχαριστώ 

IMG_20220817_172449.jpg

Μια χαρά βλέπω της μέτρησης και το ph σούπερ και Νιτρικα ιδανικά για αλλαγή ακριβώς 30 ppm τα βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μια χαρά βλέπω της μέτρησης και το ph σούπερ και Νιτρικα ιδανικά για αλλαγή ακριβώς 30 ppm τα βλέπω. 

Ναι αλλά μην ξεχνάς έκανα αλλαγή την Δευτέρα,δεν δικαιολογείται τόσο γρήγορα πιστεύω να έχω τόσα νιτρικά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Ναι αλλά μην ξεχνάς έκανα αλλαγή την Δευτέρα,δεν δικαιολογείται τόσο γρήγορα πιστεύω να έχω τόσα νιτρικά 

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου 500? 700 ? Δηλαδή είναι τρεις μέρες που έκανες αλλαγή? Και τι φίλτρα έχεις?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου 500? 700 ? Δηλαδή είναι τρεις μέρες που έκανες αλλαγή?

450l,δύο μέρες,γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

450l,δύο μέρες,γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο 

Είναι  πολλά τα ψάρια σε 450 λίτρα ενυδρείο ειδικά  οι frontosa είναι 500 λίτρα για ένα χαρέμι που σημαίνει 1 αρσενικό 2με 3 θηλυκα  και τελικό μέγεθος 40 cm περίπου οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα με τόσα ψάρια. Γνώμη μου είναι να βγάλεις αρκετά ψάρια κράτα ένα είδος και αν κρατήσεις  της φροντοσες  να είναι χαρέμι. Έτσι με αυτό τον τρόπο θα κατεβάσεις κατά πολύ τα νιτρικά. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πες μου τι φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αλλά πες μου τι φίλτρο έχεις?

Όντως είναι πολλά,φαντάσου μόνο οι φροντοζες είναι 14, φίλτρο έχω ένα eheim 3 professional κ ένα fluval 406

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Όντως είναι πολλά,φαντάσου μόνο οι φροντοζες είναι 14, φίλτρο έχω ένα eheim 3 professional κ ένα fluval 406

Εκτός απ αυτό έχεις  ψάρια που είναι τελείως διαφορετικές διατροφικές ανάγκες που σημαίνει ότι τα ταΐζεις πολλές διαφορές τροφές η δεν τρέφονται σωστά όλα τα ψάρια. Κατά τα άλλα μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου 👍

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εκτός απ αυτό έχεις  ψάρια που είναι τελείως διαφορετικές διατροφικές ανάγκες που σημαίνει ότι τα ταΐζεις πολλές διαφορές τροφές η δεν τρέφονται σωστά όλα τα ψάρια. Κατά τα άλλα μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου 👍

Μια τροφή χρησιμοποιώ, ευχαριστώ πάντως,θα κάνω καθημερινές μετρήσεις τώρα να δω τι γίνεται κ σίγουρα θα αφαιρέσω τα ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...