Jump to content

Νεο ξεκίνημα και αλλαγή Ηπείρου


Deathstroke13

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Λόγω μηδαμινού χρόνου και αρκετής δουλειάς το προηγούμενο διάστημα αναγκάστηκα να σταματήσω το προηγούμενο εγχείρημα με αφρικανικές κιχλίδες οπότε έδωσα τα ψάρια και ό,τι περιελάμβανε το ενυδρείο εσωτερικά. Παράλληλα όμως όσο έτρεχε το ενυδρείο εμφανίστηκαν μικρά σαλιγκάρια τα οποία έγιναν εκατοντάδες μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα μέσα στις πέτρες,στην άμμο,στα φίλτρα κλπ. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν λειτουργεί οπότε θέλει στήσιμο από την αρχή καθώς δεν υπάρχει ούτε η διακόσμηση.

 

Το ενυδρείο ειναι της juwel 350lt υπάρχουν δύο εξωτερικά φίλτρα το ένα της fluval 307 και το αλλο της Eheim Classic 600 και κάνενα δεν εχει υλικά φίλτρανσης κυρίως λόγω των σαλιγκαριών τα οποία πρέπει να ήταν τα Melanoides turbeculata. (το εσωτερικό φίλτρο της juwel έχει αφαιρεθεί εννοείται)

 

Θα ήθελα να κάνω μια νέα αρχή στην ήπειρο της Αμερικής και ενδεχομένως με κάποια εύκολα φυτά καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και βλέπω ότι είναι απαραίτητα στα περισσότερα ψαράκια. Ίσως κάποιο ξύλο driftwood. Τί χαλικάκι θα μου προτείνατε να βάλω και τι πέτρες? Θα χρειαστώ και υπόστρωμα? Όπως και το πιο σημαντικό τι ψαράκια θα μπορούσα να φιλοξενήσω? Τις επόμενες μέρες θα πάρω τα υλικά φίλτρανσης και ό,τι χρειαστώ από διακόσμηση πάντα λαμβάνοντας υπόψιν τις όποιες συμβουλές σας ώστε να ξεκινήσω το στρώσιμο.



😁

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σου δίνω μερικά προφίλ 

Ρίξε μια ματιά λέει τα πάντα για τα ψάρια που θέλεις  και αναλόγως τα λίτρα σου αποφασίζεις τι ψάρια μπορείς να φιλοξενήσεις. 

Όσο για το στρωσιμο αν δεν το βιάζεσαι ξέρεις τροφούλα και βακτήρια τα γνωστά. Αν το βιάζεσαι μπολι( βιολογικό υλικό)από άλλο ενυδρείο 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω σιγά σιγά με βακτήρια κλπ. Μου αρέσουν τα Apistogramma και ίσως αν συνδυαστούν με ramirezi η ακόμα και με tetra.

Οπότε σίγουρα κάποια ξύλα και φυτά επιφάνειας και κάποιες καρύδες για σπηλιές. Όσο αφορά τον βυθό κάποιο φυτό και τι χαλίκι θα μπορούσα να βάλω? Κάποιο ξανθό κίτρινο χαλίκι σκεφτομαι

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

Θα το πάω σιγά σιγά με βακτήρια κλπ. Μου αρέσουν τα Apistogramma και ίσως αν συνδυαστούν με ramirezi η ακόμα και με tetra.

Οπότε σίγουρα κάποια ξύλα και φυτά επιφάνειας και κάποιες καρύδες για σπηλιές. Όσο αφορά τον βυθό κάποιο φυτό και τι χαλίκι θα μπορούσα να βάλω? Κάποιο ξανθό κίτρινο χαλίκι σκεφτομαι

 

Ανάλογα το όλο σκηνικό μπορείς και μαύρο υπόστρωμα με πέτρες βασαλτης σκούρο χρώμα να είναι και αυτές ώστε να σου φαίνονται τα φυτά και τα ψάρια πιο έντονα τα χρώματα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...