Jump to content

Το χελωνακι μου έχει κάτι μαύρο στο καβούκι


Recommended Posts

Το χελωνακι μια γνωστής μου έχει βγάλει κάτι στο καβούκι και ανέλαβα να το φροντίσω γιατί έχω εμπειρία απο χελωνες αλλά δεν ξέρω τι να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω ότι εγώ έχω 8 χελωνίτσες και δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο και επίσης έχω μπει σε πολλά site και έχω δει πολλά βίντεο αλλά δεν βρήκα την περίπτωσή μου. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι καινούργια εδώ και ενδιαφέρομαι πραγματικά να μάθω πράγματα 

Έγινε επεξεργασία - Katerina Zoidaki
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

Θέλω να προσθέσω ότι εγώ έχω 8 χελωνίτσες και δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο και επίσης έχω μπει σε πολλά site και έχω δει πολλά βίντεο αλλά δεν βρήκα την περίπτωσή μου. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι καινούργια εδώ και ενδιαφέρομαι πραγματικά να μάθω πράγματα 

Κατερινα, καλημερα. Μπορεις να βγαλεις μια καλη φωτογραφια ή καλυτερα 2-3, για να δουμε τι γινεται. και με το δαχτυλο πατησε λιγο το σημειο να δεις αν ειναι μαλακό ή αν βγαζει καποιο υγρο. Και ρωτησε την φιλη συ για τις συνθηκες διαβιωσης της χελωνας και για την διατροφη της. Μηπως δεν εχει uv λαμπα και δεν της παρεχει σωστη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κατερινα, καλημερα. Μπορεις να βγαλεις μια καλη φωτογραφια ή καλυτερα 2-3, για να δουμε τι γινεται. και με το δαχτυλο πατησε λιγο το σημειο να δεις αν ειναι μαλακό ή αν βγαζει καποιο υγρο. Και ρωτησε την φιλη συ για τις συνθηκες διαβιωσης της χελωνας και για την διατροφη της. Μηπως δεν εχει uv λαμπα και 

 

16614237609446026062403861573149.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα λοιπόν πίεσα το σημείο έτσι όπως μου είπες και δεν βγάζει κάποιο υγρό ούτε είναι ιδιαίτερα μαλακό πιστεύω ότι ξέρω από ότι προκλήθηκαν αυτά τα σημάδια... η φίλη μου που έχει το χελωνάκι του έδινε γαρίδες, το χελωνάκι είναι περίπου τριών μηνών και αυτή το έχει ένα μήνα Αλλά είναι τελείως άσχετη και το έχει σε μία απλή χελωνιέρα των 20 εκατοστών με πέντε εκατοστά στεριά και να φανταστείς ότι αυτή τη γυαλα την πήρε πρόσφατα γιατί το χελωνάκι ήταν σε μία γυάλα για ψάρια η οποία δεν είχε καν στεριά Οπότε πιστεύω ότι αυτό δημιουργήθηκε επειδή το χελωνάκι δεν μπορούσε να βγει εκτός νερού και να στεγνώσει

Έγινε επεξεργασία - Katerina Zoidaki
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι το χελωνάκι δεν είναι ιδιαίτερα ζωηρό και ότι κάθεται συνέχεια κάτω από τη λάμπα UV Επίσης όταν το ταΐζω η τροφή του περνάει παρατήρηση και τρώει μόνο τις γαρίδες που έχει μάθει καθώς εγώ του δίνω παλετς... εγώ το χελωνάκι του βάζω με ένα βαμβάκι πάνω στο καβούκι betadine και το αφήνω στον ήλιο για μία ώρα

16614243864591816656207225318359.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι τροφές που του δίνω και το τελευταίο κουτάκι είναι σκόνη ασβεστίου και το τυλίγω μαζί με την τροφή αλλά δυστυχώς δεν τις τρώει του βάζω Επίσης κάποιες βιταμίνες στο νερό κάποιες άλλες για το καβούκι αντιχλώριο και ασβέστιο.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω 

1661424719235596897981904707854.jpg

Έγινε επεξεργασία - Katerina Zoidaki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κατερίνα
Που ζούν τα χελωνάκια σου ? δώσε πληροφορίες

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Το χελωνάκι δεν είναι δικό μου είναι μιας γνωστής μου εγώ αυτή τη στιγμή το έχω σε μία χελωνιέρα 30cm μία παλιά των χελωνών μου η οποία είναι σε πολύ καλή κατάσταση γιατί φοβάμαι ότι αν το βάλω με τα δικά μου θα το δαγκώσουν Επειδή είναι πολύ μικρό και επειδή μπορεί να κολλήσουν κάτι! Του βάζω βιταμίνες μέσα στο νερό του έχω λάμπα UV καθώς και ένα μικρό φιλτράκι για να το καθαρίσει το νερό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;; Αν έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι αυτά τα δύο σημάδια πείτε μου γιατί ήδη έχω απευθυνθεί σε κτηνίατρο και είπε ότι ότι δεν ειδικεύεται σε τέτοια περιστατικά και να απευθυνθώ σε κάποιο pet shop

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

Επίσης να κάνω μία ακόμα ερώτηση το φιλτράκι ρουφάει τις βιταμίνες και το αντιχλώριο;;;;

αν δεν εχει μεσα ενεργο ανθρακα - οχι. Με βιταμινες στο νερο δεν θα καταφέρεις και πολλα.

Τουλάχιστον καλα, που τρωει. πρεπει να τρωει raffy baby και uv λαμπα απαραίτητη.

Δοκιμασε να δωσεις το sera raffy με λιγο κιμα απο ποταμίσιο ψάρι. Μόνο καλο θα κανει.

Καποιες φορες μόνο οι ενεσεις βοηθανε....

 

Link to comment
Share on other sites

Για το καβουκι....Αν δεν ειναι μαλακό το σημειο, και με το νυχι δεν μπορεις να βγαλεις κομματακια, τότε δεν μοιαζει με βακτηριακη μολυνση, σηψη, ραχιτισμό  κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

εγώ το χελωνάκι του βάζω με ένα βαμβάκι πάνω στο καβούκι betadine και το αφήνω στον ήλιο για μία ώρα

προσεχε μόνο το μεσημέρι  να μην ψηθει το ζωντανο απο μεγαλες θερμοκρασιες. Καλυτερα πρωι και  απογευμα να την βγαζεις στον ηλιο. Να εχει και νερακι να βουτήξει αν θελει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Από όσο μου είπαν είναι βιταμίνες για το καβούκι και ήδη δίνω Sera Raffy baby Βασικά δεν την τρώει τρώει μόνο τις γαρίδες προσπαθώ να την ταΐσω αλλά μάταια

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

Καλημέρα! Από όσο μου είπαν είναι βιταμίνες για το καβούκι και ήδη δίνω Sera Raffy baby Βασικά δεν την τρώει τρώει μόνο τις γαρίδες προσπαθώ να την ταΐσω αλλά μάταια

Δοκιμασε να πασαλείψεις το raffy με το ψαρι ή να ανακατεψεις με μικρα κομματακια ψαριου. Πρεπει να φαει. Και αλλαζε συχνα το νερακι, να μην ανεβασει την  αμμωνια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τα πράγματα έχουν χειροτερέψει διότι το χελωνάκι δεν τρώει ούτε τις γαρίδες δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το πείσω να φάει!!! Και επίσης κάτι που παρατήρησα όσες μέρες το έχω είναι ότι δεν έχει κατουρήσει καθόλου και έχω αρχίσει να ανησυχώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν της έδωσα  γαριδάκια και τα έφαγε εγώ προσπαθώ  να της τα κόψω τα γαριδάκια αλλά τόσες μέρες δεν είχε φάει τίποτα οπότε της τα έδωσα και τα έφαγε (εφαγε 3)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...