Jump to content

Άλγη


Spaithus

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων είναι κοντά σε παραθυρο  και μένει ένας μονομάχος μέσα . Έχω δύο φώτα led τα οποία λειτουργούν σχεδόν 8 ώρες την μέρα και βάζω από 0.5 ml καθημερινά εναλλάξ micro και macro έχω και διοξείδιο του άνθρακα. Επίσης μέρα παρά μέρα βάζω και το flourish excel . Εχω αυτού του είδους την άλγη. Είναι η λεγόμενη καφέ αλγη; Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να την εξάλειψη του ; Ευχαριστώ πολύ !!

16615303006352852856043407266101.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καφε αλγη , ειναι ενα ειδος τριχοειδης αλγης.

το ενυδρειο μαλλον ειναι ακομα νεο για αυτο και εχεις τόση.

Για να σε βοηθησουμε πρεπει να δωσεις παραπανω πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

κανε copy-paste απο εδω και συμπληρωσε -

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μοιάζει με διατομικη που βγαίνει στα νέο στημένα ενυδρεία… επίσης επειδή βλέπω σχετικά μεγάλες πετρούλες ίσως έχουν πυριτικά άλατα..αν είναι φρεσκοστημενο βγάζε άλγη με το χέρι και με καμία οδοντόβουρτσα.. κάνε εβδομαδιαίες αλαγες κανονικά.. και θα φύγει μόνη της… εμένα κράτησε κάνα 2 μήνες όταν ήταν νέο το ενυδρείο..πάντως αν το ενυδρείο το βλέπει το φως από το παράθυρο θα έχεις προβλήματα με αλγες .. αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Εμένα μου μοιάζει με διατομικη που βγαίνει στα νέο στημένα ενυδρεία… επίσης επειδή βλέπω σχετικά μεγάλες πετρούλες ίσως έχουν πυριτικά άλατα..αν είναι φρεσκοστημενο βγάζε άλγη με το χέρι και με καμία οδοντόβουρτσα.. κάνε εβδομαδιαίες αλαγες κανονικά.. και θα φύγει μόνη της… εμένα κράτησε κάνα 2 μήνες όταν ήταν νέο το ενυδρείο..πάντως αν το ενυδρείο το βλέπει το φως από το παράθυρο θα έχεις προβλήματα με αλγες .. αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά 

Γρηγορη, βλεπω κατι τριχες 2 μετρα με φυσσαλιδες οξυγωνου πανω τους. Διατομικη που ειδες; Ρωταω γιατι εχουμε και καποια ηλικια και δεν βλεπουμε καλα μερικες φορες 😍

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Γρηγορη, βλεπω κατι τριχες 2 μετρα με φυσσαλιδες οξυγωνου πανω τους. Διατομικη που ειδες; Ρωταω γιατι εχουμε και καποια ηλικια και δεν βλεπουμε καλα μερικες φορες 😍

Εμενα εννοω 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάω πάσο Ναταλια!!! 😂😂😂 μάλλον εγώ δεν βλέπω καλά!!! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...