Jump to content

Βοήθεια για εξοπλισμό και στήσιμο Nano Reef 90 λιτρα


Mr.fox

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη 🙂

 

Εχω στην κατοχή μου ένα μικρό ενυδρείο amtra nano Tank 90 λιτρα κυβος και θελω να το χαρίσω στον κολλητό μου για να το βάλει στο μαγαζί  που άνοιξε.

 

Εχω τις παρακάτω ερωτήσεις μιας και ειμαι εντελώς άσχετος από θαλασσινό και δεν θελω να αγοράσω λάθος εξοπλισμό.

 

Θελω να κάνω φίλτρο πλάτης εαν γίνετε και να μπουνε όλα εκεί για να μην φαίνεται άσχημο.

Ξερω ότι με σαμπ ειναι καλύτερα αλλα δυστιχως πρέπει να γίνει με φίλτρο πλάτης μιας και ο κολλητός μου δεν θέλει εξωτερικό φίλτρο η σαμπ.

 

Εαν μπορει να φιλοξενηθεί κάτι σε αυτά τα λίγα λίτρα χωρίς σαμπ η εξωτερικό φίλτρο τότε εχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1)Απο τι υλικό μπορώ να κάνω το φίλτρο πλάτης?κατα προτίμηση μαυρο υλικό να είναι.

 

2)Για το φίλτρο πλάτης τι θα χρειαστώ και τι μου προτείνετε για τα 90 λιτρα?

 

3)Γενικα τι άλλο θα χρειαστώ από εξοπλισμό και τι μου προτείνετε ?
 

4)Τι θα μπορούσε να φιλοξενηθεί σε αυτά τα λιτρα ?

 

 

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει του ειμαι ευγνώμων 🙏

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαγγέλη! Πριν πιάσουμε τον εξοπλισμό, θέλεις λίγο να μας πεις πώς το σκέφτεσαι?? Τι οργανισμοί θα ήθελες να μπουν? Πώς θα ήθελες να είναι διαμορφωμένο το ενυδρείο? Με κοράλλια? Χωρίς?

 

Υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί για τους ζωντανούς οργανισμούς, αλλά όλα εξαρτώνται από το τι είσαι διατεθημένος να κάνεις εσύ για να γίνει λειτουργικό!

Θεωρητικά και με ένα μεγάλο φίλτρο κρεμαστό θα μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου, αλλά θα είναι πολύ πολύ χαμηλών απαιτήσεων όλο το σύστημα και θα χρειαστούν αλλαγές νερού εβδομαδιαίες!

 

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα αφού δεν θέλουμε να φαίνονται σωλήνες, να γίνει μια τρύπα στο κάτω μέρος του ενυδρείου και να ανεβαίνει ένας μόνο σωλήνας για να κατεβάζει το νερό στο σαμπ που θα είναι ακριβώς από κάτω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα Βαγγέλη! Πριν πιάσουμε τον εξοπλισμό, θέλεις λίγο να μας πεις πώς το σκέφτεσαι?? Τι οργανισμοί θα ήθελες να μπουν? Πώς θα ήθελες να είναι διαμορφωμένο το ενυδρείο? Με κοράλλια? Χωρίς?

 

Υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί για τους ζωντανούς οργανισμούς, αλλά όλα εξαρτώνται από το τι είσαι διατεθημένος να κάνεις εσύ για να γίνει λειτουργικό!

Θεωρητικά και με ένα μεγάλο φίλτρο κρεμαστό θα μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου, αλλά θα είναι πολύ πολύ χαμηλών απαιτήσεων όλο το σύστημα και θα χρειαστούν αλλαγές νερού εβδομαδιαίες!

 

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα αφού δεν θέλουμε να φαίνονται σωλήνες, να γίνει μια τρύπα στο κάτω μέρος του ενυδρείου και να ανεβαίνει ένας μόνο σωλήνας για να κατεβάζει το νερό στο σαμπ που θα είναι ακριβώς από κάτω?

Καλησπέρα Πάνο :)

 

Δυστιχως δεν μπορώ να σου δώσω κάποια απάντηση οσο αφορά τους οργανισμούς που θα μπουνε μιας και δεν ξερω εαν τα λιτρα είναι αρκετά για να μπει κάτι εκεί μέσα 🤪

Για Κοραλία με η χωρίς βασίζομαι σε εσάς να μου πείτε τι είναι καλύτερο να κάνω.

 

σαμπ και εξωτερικό φίλτρο δεν θέλει γιατί είναι κολλημένος και φοβάτε διαρροές ,αν και του εξήγησα ότι το ρίσκο πάντα υπάρχει ακόμη και με εσωτερικό φίλτρο.

 

Με λίγα λόγια θα ήθελα να μου πεις εαν μπορείς ,εσυ τι θα έβαζες σε αυτήν την περίπτωση από οργανισμούς και πως θα το έστηνες :)


Θα ήθελα οσο πιο χαμηλών απαιτήσεων οσο αφορά την συντήρηση ,και να είναι λειτουργικό 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου 🙏

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν με ρωτάς θα έκανα τον σωλήνα στην μέση και θα έκανα κάτω σαμπ! Αν γίνουν σωστά οι υπολογισμοί δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος! 

Από εκει και πέρα υπάρχει η πιθανότητα του κρεμαστού φίλτρου ( Βγάζει η aquael κάτι ωραία και με πολύ χώρο για να μπει κάποιος μικρός θερμοστάτης, υαλοβάμβακας κλπ ) απλά όπως είπα το κακό είναι ότι εβδομαδιαία θα χρειάζεται 20% αλλαγή νερού!

 

Εάν αυτό δεν τον πειράζει τότε όλα οκ!

 

Από εκεί και πέρα για να είναι σταθερό το σύστημα σου θα χρειαστείς σε πρώτη φάση :

- STC με κουμπωμένο θερμοστάτη ( έρχεται χειμώνας )

- Φωτιστικό ΑΝ βάλεις κοράλλια αν όχι ένα απλό θα μας κάνει δουλειά

- Αυτόματη αναπλήρωση

- Αλάτι

- Ρεφρακτόμετρο

- Αραγωνίτη

- Όσμωση ΑΝ βάλεις κοράλλια

- Βράχο για το στήσιμο ( αλλά και βιολογία )

- Βακτήρια και υγρή αμμωνία ( για ξεκίνημα του ενυδρείου )

- ΥΠΟΜΟΝΗ

 

Και ξεκινάς!

 

 

Από εκεί και πέρα έχουμε πολλές επιλογές σε ζωντανούς οργανισμούς. Θα σου γράψω κάποια σενάρια που μπορεί να σου αρέσουν, αν όχι θα σου γράψω και άλλα.

Επιλογή πρώτη:

Στήνεις τον βράχο σου με τέτοιο τρόπο ώστε να έχεις κρυψώνες για ψάρια ( δες συνθέσεις βράχων και εδώ στο φόρουμ αλλά και στο youtube ), μόλις "στρώσει" το ενυδρείο σου και δεν έχεις μετρήσιμη αμμωνία βάζεις μέσα ένα ζευγαράκι κλόουν. Μόλις δεις ότι είσαι οκ και όλα πάνε καλά βάζεις ένα gramma loreto. Μόλις περάσει καμια βδομάδα δυο ακόμα βάζεις cardinal. Εκεί πατάς φρένο. Βλέπεις ότι όλα είναι οκ δεν έχουν πρόβλημα, τα αφήνεις λίγο ακόμα κανα 2 μήνες βλέπεις ότι όλα τα ζωντανά ειναι οκ δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ασθένεια κλπ.. Εκεί μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις 2 lysmata amboinensis και μετά από κανέναν μήνα μια Debelius. Εκεί αφηνεις κανα μήνα, αν δεις ότι όλα είναι οκ αρχίζεις και βάζεις και σαλιγκαρια trochus, tectus, nassarius, άντε κάνα turbo. Έχεις φτάσει περίπου στους 6 μήνες μπορείς να προσθέσεις watchman gobby ή μια Valencienna Sexguttata ( πρόσεχε αυτά τα 2 είναι μπουλντόζες θα κάνουν λίγο άνω κάτω το ενυδρείο μέχρι να εγκατασταθούν στις σπηλιές τους ). Μετά από λίγο καιρό μπορείς να βάλεις μια alpheus γαρίδα για να κάνει συμβιωτική σχέση με ένα ή και με τα 2 γκόμπι.

 

Μέχρι τότε μπορείς να διαβάζεις για το τι χρειάζονται τα κοράλλια, τι απαιτήσεις σε φως και συνθήκες κλπ κλπ. Ίσως να μην κρατηθείς και να βάλεις κάποιο είδος zoanthus ή xenia ή κάποιο μανιτάρι! Δες αυτά τι χρειάζονται πόσο επιθετικά ειναι προς άλλους οργανισμούς. Κάνε ένα εφ όλης της ύλης διάβασμα και εμείς θα είμαστε εδώ όσο μπορούμε να βοηθήσουμε!

 

Εγώ προσωπικά αν με ρωτάς βλέπω αυτό το ενυδρείο στους 6-7 μήνες να έχει μέσα τα ψάρια που είπα παραπάνω, με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού μέχρι να φτάσουμε στον 1,5 χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου περίπου, με Xenia, green star polyps και κάποια μανιτάρια και κάποια zoanthus και θα είσαι αρχηγός!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Εγώ αν με ρωτάς θα έκανα τον σωλήνα στην μέση και θα έκανα κάτω σαμπ! Αν γίνουν σωστά οι υπολογισμοί δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος! 

Από εκει και πέρα υπάρχει η πιθανότητα του κρεμαστού φίλτρου ( Βγάζει η aquael κάτι ωραία και με πολύ χώρο για να μπει κάποιος μικρός θερμοστάτης, υαλοβάμβακας κλπ ) απλά όπως είπα το κακό είναι ότι εβδομαδιαία θα χρειάζεται 20% αλλαγή νερού!

 

Εάν αυτό δεν τον πειράζει τότε όλα οκ!

 

Από εκεί και πέρα για να είναι σταθερό το σύστημα σου θα χρειαστείς σε πρώτη φάση :

- STC με κουμπωμένο θερμοστάτη ( έρχεται χειμώνας )

- Φωτιστικό ΑΝ βάλεις κοράλλια αν όχι ένα απλό θα μας κάνει δουλειά

- Αυτόματη αναπλήρωση

- Αλάτι

- Ρεφρακτόμετρο

- Αραγωνίτη

- Όσμωση ΑΝ βάλεις κοράλλια

- Βράχο για το στήσιμο ( αλλά και βιολογία )

- Βακτήρια και υγρή αμμωνία ( για ξεκίνημα του ενυδρείου )

- ΥΠΟΜΟΝΗ

 

Και ξεκινάς!

 

 

Από εκεί και πέρα έχουμε πολλές επιλογές σε ζωντανούς οργανισμούς. Θα σου γράψω κάποια σενάρια που μπορεί να σου αρέσουν, αν όχι θα σου γράψω και άλλα.

Επιλογή πρώτη:

Στήνεις τον βράχο σου με τέτοιο τρόπο ώστε να έχεις κρυψώνες για ψάρια ( δες συνθέσεις βράχων και εδώ στο φόρουμ αλλά και στο youtube ), μόλις "στρώσει" το ενυδρείο σου και δεν έχεις μετρήσιμη αμμωνία βάζεις μέσα ένα ζευγαράκι κλόουν. Μόλις δεις ότι είσαι οκ και όλα πάνε καλά βάζεις ένα gramma loreto. Μόλις περάσει καμια βδομάδα δυο ακόμα βάζεις cardinal. Εκεί πατάς φρένο. Βλέπεις ότι όλα είναι οκ δεν έχουν πρόβλημα, τα αφήνεις λίγο ακόμα κανα 2 μήνες βλέπεις ότι όλα τα ζωντανά ειναι οκ δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ασθένεια κλπ.. Εκεί μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις 2 lysmata amboinensis και μετά από κανέναν μήνα μια Debelius. Εκεί αφηνεις κανα μήνα, αν δεις ότι όλα είναι οκ αρχίζεις και βάζεις και σαλιγκαρια trochus, tectus, nassarius, άντε κάνα turbo. Έχεις φτάσει περίπου στους 6 μήνες μπορείς να προσθέσεις watchman gobby ή μια Valencienna Sexguttata ( πρόσεχε αυτά τα 2 είναι μπουλντόζες θα κάνουν λίγο άνω κάτω το ενυδρείο μέχρι να εγκατασταθούν στις σπηλιές τους ). Μετά από λίγο καιρό μπορείς να βάλεις μια alpheus γαρίδα για να κάνει συμβιωτική σχέση με ένα ή και με τα 2 γκόμπι.

 

Μέχρι τότε μπορείς να διαβάζεις για το τι χρειάζονται τα κοράλλια, τι απαιτήσεις σε φως και συνθήκες κλπ κλπ. Ίσως να μην κρατηθείς και να βάλεις κάποιο είδος zoanthus ή xenia ή κάποιο μανιτάρι! Δες αυτά τι χρειάζονται πόσο επιθετικά ειναι προς άλλους οργανισμούς. Κάνε ένα εφ όλης της ύλης διάβασμα και εμείς θα είμαστε εδώ όσο μπορούμε να βοηθήσουμε!

 

Εγώ προσωπικά αν με ρωτάς βλέπω αυτό το ενυδρείο στους 6-7 μήνες να έχει μέσα τα ψάρια που είπα παραπάνω, με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού μέχρι να φτάσουμε στον 1,5 χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου περίπου, με Xenia, green star polyps και κάποια μανιτάρια και κάποια zoanthus και θα είσαι αρχηγός!

Σε ευχαριστω πραγματικά παρά πολυ για την πολύτιμη βοήθεια σου :)
 

Πως λέγετε το φίλτρο της Aquarell που μου είπες παραπανω 

Επισης πιο ρεφρακτομετρο και πια αυτόματη αναπλήρωση μου προτείνεις για τα 90 λιτρα :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ενυδρείο .....σε μαγαζί ......και στα βαθιά με τα αλάτια !!!!

Έλα, πες την αλήθεια, δεν είναι και πολύ κολλητός σου έτσι;   🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πρώτο ενυδρείο .....σε μαγαζί ......και στα βαθιά με τα αλάτια !!!!

Έλα, πες την αλήθεια, δεν είναι και πολύ κολλητός σου έτσι;   🤣

Βασικά είναι σαν αδερφός μου.

κολλητοί 25 χρόνια  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mr.fox said:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη 🙂

 

Εχω στην κατοχή μου ένα μικρό ενυδρείο amtra nano Tank 90 λιτρα κυβος και θελω να το χαρίσω στον κολλητό μου για να το βάλει στο μαγαζί  που άνοιξε.

 

Εχω τις παρακάτω ερωτήσεις μιας και ειμαι εντελώς άσχετος από θαλασσινό και δεν θελω να αγοράσω λάθος εξοπλισμό.

 

Θελω να κάνω φίλτρο πλάτης εαν γίνετε και να μπουνε όλα εκεί για να μην φαίνεται άσχημο.

Ξερω ότι με σαμπ ειναι καλύτερα αλλα δυστιχως πρέπει να γίνει με φίλτρο πλάτης μιας και ο κολλητός μου δεν θέλει εξωτερικό φίλτρο η σαμπ.

 

Εαν μπορει να φιλοξενηθεί κάτι σε αυτά τα λίγα λίτρα χωρίς σαμπ η εξωτερικό φίλτρο τότε εχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1)Απο τι υλικό μπορώ να κάνω το φίλτρο πλάτης?κατα προτίμηση μαυρο υλικό να είναι.

 

2)Για το φίλτρο πλάτης τι θα χρειαστώ και τι μου προτείνετε για τα 90 λιτρα?

 

3)Γενικα τι άλλο θα χρειαστώ από εξοπλισμό και τι μου προτείνετε ?
 

4)Τι θα μπορούσε να φιλοξενηθεί σε αυτά τα λιτρα ?

 

 

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει του ειμαι ευγνώμων 🙏

Καλησπέρα

Μαύρο πλεξιγκλάς κομμένο με λέιζερ 60 X 40 περίπου εκατοστά 5 χιλιοστά πάχος έχει γύρο στα 30 ευρώ. Το σχέδιο το έκανα εγώ.

Το φίλτρο πλάτης το έκανα 4 χιλιοστά πιο χαμηλό από τα τοιχώματα του ενυδρείου ώστε ότι και να πάει στραβά δεν θα βγει νερό έξω.

Τα πίσω χωρίσματα έγιναν με τζάμια 4 χιλιοστά και λόγο φόβου έβαλα και πλάτη τζαμι πριν το πλεξιγκλάς για καλύτερο δέσιμο. Δουλειά για γερά νεύρα αλλά έχω μεγάλα σχέδια 😅

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/116096-ξανά-ενυδρείο/

 

Με κρεμαστό φίλτρο θα είσαι απόλυτα καλυμμένος για ψάρια και μερικά εύκολα κοράλλια. Αν πας σε αυτή την λύση θα σου πρότεινα το Seachem tidal. Τραβάει νερό και από την επιφάνεια και βοηθάει με την "λαδιλα".

Μετά υπάρχουν και τα Tunze comline εσωτερικά φίλτρα που "δένουν" οπτικά και με τα σκιμερ τους.

Αποφάσισε πρώτα ποια λύση θα ακολουθήσεις και ο υπόλοιπος εξοπλισμός ακολουθεί. 

Έγινε επεξεργασία - neo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...