Jump to content

εγκυος labidochromis caeruleus


Vasilis Kalaitzis

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου. Ηθελα απλά να σας πω οτι μετά απο αρκετό καιρο εχω ξανα στο 180λιτρο μου μπουκωμένη θηλυκιά. Το πρόσεξα προχθές όταν ειδα στο στόμα της ένα ζευγάρι ματια να κουνιούνται. Την έβαλα σε μια μεγάλη γενήστρα αφού πρέπει να ήταν πολύ καιρό πριν το τελευταίο ζευγάρωμα. Θέλω πολύ τα μικρά γιατί έχω μόνο 1 αρσενικό και 2 θηλυκά. Ήθελα να σας ρωτήσω εαν υπάρχει περίπτωση να γεννησει και να τα φαει πριν την βγάλω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Καλησπερα φιλοι μου. Ηθελα απλά να σας πω οτι μετά απο αρκετό καιρο εχω ξανα στο 180λιτρο μου μπουκωμένη θηλυκιά. Το πρόσεξα προχθές όταν ειδα στο στόμα της ένα ζευγάρι ματια να κουνιούνται. Την έβαλα σε μια μεγάλη γενήστρα αφού πρέπει να ήταν πολύ καιρό πριν το τελευταίο ζευγάρωμα. Θέλω πολύ τα μικρά γιατί έχω μόνο 1 αρσενικό και 2 θηλυκά. Ήθελα να σας ρωτήσω εαν υπάρχει περίπτωση να γεννησει και να τα φαει πριν την βγάλω. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα Βασίλη. Γνώμη μου είναι να τα αφήσεις μέσα στο ενυδρείο και το οικοσύστημα σου θα κάνει την δουλειά από μόνο του. Το λέω αυτό επειδή είναι  περιορισμένα τα λίτρα σου και αν τα κρατήσεις όλα ίσως και να υπάρχει πρόβλημα . Ιδανικά λίτρα για τα ψαράκια σου ένα αρσενικό 2-3 θηλυκά 200 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα Βασίλη. Γνώμη μου είναι να τα αφήσεις μέσα στο ενυδρείο και το οικοσύστημα σου θα κάνει την δουλειά από μόνο του. Το λέω αυτό επειδή είναι  περιορισμένα τα λίτρα σου και αν τα κρατήσεις όλα ίσως και να υπάρχει πρόβλημα . Ιδανικά λίτρα για τα ψαράκια σου ένα αρσενικό 2-3 θηλυκά 200 λίτρα. 

Εγώ συνήθως την βάζω σε γεννήστρα  και τα μεγαλώνω σε ενα 30 λιτρο που εχω. Μετά απο λιγο καιρό τα χαρίζω σε έναν φίλο οδοντίατρο που εχει στο ιατρείο του ενα 800 λιτρο με malawi και αν έχει κανα θηλυκό το κρατάω. Απλά φοβάμαι μήπως αυτήν την φορά τα φάει επειδή τις άλλες η γεννήστρα ήταν διώροφη και τα μικρά ήταν μόνα τους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Εγώ συνήθως την βάζω σε γεννήστρα  και τα μεγαλώνω σε ενα 30 λιτρο που εχω. Μετά απο λιγο καιρό τα χαρίζω σε έναν φίλο οδοντίατρο που εχει στο ιατρείο του ενα 800 λιτρο με malawi και αν έχει κανα θηλυκό το κρατάω. Απλά φοβάμαι μήπως αυτήν την φορά τα φάει επειδή τις άλλες η γεννήστρα ήταν διώροφη και τα μικρά ήταν μόνα τους. 

Μήπως τα φάει.

 

(Δεν εκανε επεξεργασια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει περίπτωση να τα φάει. Αν τα θέλεις οπωσδήποτε τότε βάλε την στο 30 λίτρο και βάλε μέσα σε αυτό πέτρες που να κάνουν κρυψώνες ώστε να μην μπορεί να τα πλησιάσει το θηλυκό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι υπάρχει περίπτωση να τα φάει. Αν τα θέλεις οπωσδήποτε τότε βάλε την στο 30 λίτρο και βάλε μέσα σε αυτό πέτρες που να κάνουν κρυψώνες ώστε να μην μπορεί να τα πλησιάσει το θηλυκό.

 

Την πέτυχα να γεννάει και τα πήρα ένα ένα σε ενα ταπεράκι. Μετα πανε στο 30 λιτρο αφου το ετοιμάσω. Εαν το μέγεθός τους είναι περίπου ενα εκατοστό είναι οκ ή δεν ειναι πληρως ανεπτυγμένα. Σου στέλνω και φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ εφόσον κολυμπούν . Τρίβεις flakes και τα ταΐζεις (μικρές ποσότητες) με το φίλτρο κλειστό .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι οκ εφόσον κολυμπούν . Τρίβεις flakes και τα ταΐζεις (μικρές ποσότητες) με το φίλτρο κλειστό .

Οκ. Κολυμπούν κανονικά. Αλλαγές κάθε μέρα αφού το φίλτρο θα είναι κλειστό

έτσι; Τους έριξα flakes τριμμένα αλλά δεν τα φάγανε ακόμα. Στέλνω και μια φωτο. Ακόμα τα έχω στο ταπεράκι γιατί περιμένω να στρώσει το 30 λιτρο. Έβαλα μπόλι και σε 2 - 3 μέρες θα τα βάλω. Τους φτάνει λες το μέγεθός του ή όχι. Δεν έκανε focus η κάμερα του κινητού αλλά το μέγεθος φαίνεται.

 

1442926263_(1).thumb.png.977c8f1d9d6fd9fdd043a0d9cc840223.png

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο κλειστό μόνο όταν τρώνε. Μετά το ανοίγεις κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...