Jump to content

Γιατί το χελωνακι μου δαγκώνει


Recommended Posts

Καλησπέρα!  Έχω ένα χελωνακι το οποίο το έχω δύο χρόνια στην αρχή ήταν αρκετά ήσυχο αλλά τώρα έχει αρχίσει μόλις βλέπει φαγητό να κάνει σαν τρελό και μόλις βρει την κατάλληλη ευκαιρία πάει να με δαγκώσει. Όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί ξέρω ότι μου μεταφέρει μικρόβια αλλά δεν παύει να είναι πολύ επιθετικό!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

Καλησπέρα!  Έχω ένα χελωνακι το οποίο το έχω δύο χρόνια στην αρχή ήταν αρκετά ήσυχο αλλά τώρα έχει αρχίσει μόλις βλέπει φαγητό να κάνει σαν τρελό και μόλις βρει την κατάλληλη ευκαιρία πάει να με δαγκώσει. Όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί ξέρω ότι μου μεταφέρει μικρόβια αλλά δεν παύει να είναι πολύ επιθετικό!!!

Τα βασικα ένστικτα  είναι τα ένστικτα της αναπαραγωγής και της αυτοαμυνας - αυτοσυντηρησης. Η χελωνιτσα σου μαλλον προστατευει τον χώρο της. Μπορει και να πειναει υπερβολικα και για αυτο να βιάζεται να παρει το φαγητο απο τα χερια σου. αν σφυριζει σαν φυδι, μαλλον νιωθει απειλη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου 7 εκατοστά και τρώει 7 πελλετς καθ πεινάει ακόμα αλλά στην αρχή δεν ήταν καθόλου έτσι τώρα πόλις με βλέπει αρχίζει να πολεμάει για να βρει φαγητό 

Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσεις να την ταΐσεις λίγο παραπάνω,αλλά με μέτρο δηλαδή να προσθέσεις μέσα στην μέρα άλλο ένα μικρό γεύμα. Να τεστάρεις μετά από μία βδομάδα αν θα αλλάξει συμπεριφορά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

Το έχω προσπαθήσει της δίνω κατά το μεσημέρι 2 πελλετς

ταιζεις 2-3 φορες την ημερα, τόσο, οσο θα φαει περιπου σε μιση ωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Katerina Zoidaki έγραψε:

Δηλαδή πόσα και πότε να της δίνω 

Δεν υπαρχει συγκεκριμενο ποσό. Πχ δωσε το πρωι 20 πελετς, περιμενεις μιση ωρα και βλεπεις πόσο εφαγε. Κανε το ιδιο και το βραδι.

Και μετα ταιζεις με ταδε ποσότητα καθε μερα. Δηλ αν εφαγε το πρωι 10 πελετσ και το βραδυ 15 (λεμε τωρα), τότε θα δωσεις απο 12-13 πελετσ πρωι και βραδυ

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...