Jump to content

Ιδέες για νέο μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από μερικά χρόνια αποχής από τα ενυδρεία, σκέφτομαι να επιστρέψω. 

Η σκέψη μου είναι ένα μικρό ενυδρείο (25x25 ή 30x30), θαλασσινό είτε γλυκό (δεν είχα ποτέ θαλασσινό)

 

Θα με ενδιέφερε περισσότερο το landscape και λιγότερο τα ψάρια που θα βάλω μέσα. Ίσως κάποιο κοράλι στο κέντρο 

 

Όποιες ιδέες ευπρόσδεκτες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από μερικά χρόνια αποχής από τα ενυδρεία, σκέφτομαι να επιστρέψω. 

Η σκέψη μου είναι ένα μικρό ενυδρείο (25x25 ή 30x30), θαλασσινό είτε γλυκό (δεν είχα ποτέ θαλασσινό)

 

Θα με ενδιέφερε περισσότερο το landscape και λιγότερο τα ψάρια που θα βάλω μέσα. Ίσως κάποιο κοράλι στο κέντρο 

 

Όποιες ιδέες ευπρόσδεκτες.

 

Επειδη τον τελευταιο καιρο χαζευω πιο πολυ την διακοσμηση- aquascape προσωπικα θα σου προτεινα για γλυκου νερου ενυδρειο λογω των πολλων επιλογων σε φυτα,ξυλα,πετρες μπορεις να δημιουργησεις κατι πολυ ωραιο.

Απο θαλασσινο δεν εχω εμπειρια ουτε εγω,αλλα πιστευω οτι οσον αφορα το aquascaping ειναι πιο στενα τα περιθωρια (επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο)

Απο την αλλη,τα κοραλλια και τα ψαρια του θαλασσινου εχουν μια αλλη ομορφια ειναι η αληθεια.

Εγω θα πηγαινα σε γλυκο παντως..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς το γλυκο τείνω. 

Άν έχετε κάποια ωραία tutorial aquascape videos θα ήταν καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Κι εγώ προς το γλυκο τείνω. 

Άν έχετε κάποια ωραία tutorial aquascape videos θα ήταν καλή αρχή

Ναι αμε!!

Το καναλι της Green Aqua στο youtube εχει πολλα ενδιαφερον βιντεο περι aquascaping,επισης ο Steve Chong με το καναλι SteveScapes και το καναλι TheCineScaper οπου εχει και αρκετα βιντεο με nano tank aquascaping.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαριστώ, ωραία. Αυτές οι επιλογές ενυδρείων έχουν ενσωματωμένα το φως και το φίλτρο σωστά;

Επειδή οι επιφάνειες είναι μικρές είχα σκεφτεί να το φτιαχνα μονος μου το τζαμι, στις διαστάσεις που θα με βόλευε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Ναι ευχαριστώ, ωραία. Αυτές οι επιλογές ενυδρείων έχουν ενσωματωμένα το φως και το φίλτρο σωστά;

Επειδή οι επιφάνειες είναι μικρές είχα σκεφτεί να το φτιαχνα μονος μου το τζαμι, στις διαστάσεις που θα με βόλευε 

Ναι τα συγκεκριμενα εχουν φιλτρο και φως (εκτος απο αυτο στο τελευταιο λινκ νομιζω)

Αν φτιαξεις κατι εσυ δεν ειναι καλη φαση,θα βγει κι ακριβως οπως το θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Ναι ευχαριστώ, ωραία. Αυτές οι επιλογές ενυδρείων έχουν ενσωματωμένα το φως και το φίλτρο σωστά;

Επειδή οι επιφάνειες είναι μικρές είχα σκεφτεί να το φτιαχνα μονος μου το τζαμι, στις διαστάσεις που θα με βόλευε 

Ενα μικρο ενυδρειο μπορει να κολλησει και ενας πρωταρης. Καν το

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...