Jump to content

Φιλτρο βρυσης Olympus micron 0.5 σε αλλαγη νερου


Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι,

 

Θα ηθελα τη βοηθεια σας, εχω παρει προσφατα το κλασσικο φιλτρο νερου Olympus το οποιο απ'οσο ξερω στη βαση του εχει κ χαλκο για απολυμανση. Η ερωτηση ειναι αν μπορω να χρησιμοποιω το νερο αυτο για τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου στο 55lt τροπικο ενυδρειο μου (εχει κ μονομαχο μεσα).

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος dimitris pro έγραψε:

Καλησπερα φιλοι,

 

Θα ηθελα τη βοηθεια σας, εχω παρει προσφατα το κλασσικο φιλτρο νερου Olympus το οποιο απ'οσο ξερω στη βαση του εχει κ χαλκο για απολυμανση. Η ερωτηση ειναι αν μπορω να χρησιμοποιω το νερο αυτο για τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου στο 55lt τροπικο ενυδρειο μου (εχει κ μονομαχο μεσα).

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,

Δημητρης

Καλησπέρα. Μπορείς ναι 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα άλλα εγώ θα έβαζα στην θέση σου νερό απο την βρύση .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2022 at 8:43 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν νομίζω να σου δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα άλλα εγώ θα έβαζα στην θέση σου νερό απο την βρύση .

 

Δεν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο το αρθρο για χαλκο με το φιλτρο νερου.....

Αν θα ξερατε τις προδιαγραφες για το ποσιμο νερο (δεν ειναι μυστικο, υπαρχουν στο ινετ), θα ξερατε, οτι στο ποσιμο νερο (βρυσης) δεν υπαρχουν αναφερομενοι στο αρθρο μικροοργανισμοι και σαν συνεπεια, δεν χρειαζομαστε αντιβακτηριακα φιλτρα. Δεν ζουμε στην Υεμένη....

Το θεμα ειναι αλλου κατα την γνωμη μου.

Δεν γνωριζω, αν αυξανονται τα επιπεδα Cu 2+ (ion) στο νερο, που περναει απο το φιλτρο.... πρεπει να το μελετησω..... δεν ειναι το κατι αθωο, ανηκει στην κατηγορια - βαρεα μεταλλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...