Jump to content

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας.


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.... Έχω ένα ενυδρείο (το πρώτο μου) 55lt φυτεμένο, με co2, εσωτερικό φίλτρο και φωτισμό ένα Twinstar 45B RGB 16W στο οποίο φιλοξενείται ένας μονομάχος και αρκετά σαλιγκάρια (παρά τη θέληση μου)..

ερώτημα 1ο: επειδή πρέπει να λείψω Κρήτη για 4 μέρες έχετε να μου προτείνετε κάποια τροφή ?

ερώτημα 2ο: θέλω να αντικαταστήσω το εσωτερικό φίλτρο με εξωτερικό αλλά φοβάμαι τη δυνατή ροή του. έχετε να μου προτείνετε κάποιο ιδανικό για τα λίτρα μου και το μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Jonh, 

1) Την μέρα που θα φύγεις τάϊσε καλά τον μονομάχο.. όχι στην υπερβολή. Μην πάρεις τροφή για Holliday's και τέτοιου τύπου.

2) Φθηνή λύση εξωτερικού φίλτρου Dophin astro 2202, Μέτρια λύση eheim classic 150 και ακριβή λύση fluval 107

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή Μιχάλη... Δηλαδή με 4 μέρες δεν θα έχει θέμα νηστικός; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος John Katelas έγραψε:

Ευχαριστώ για τη συμβουλή Μιχάλη... Δηλαδή με 4 μέρες δεν θα έχει θέμα νηστικός; 

Όχι,δεν θα έχει θέμα 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, mik7 said:

Καλησπέρα Jonh, 

1) Την μέρα που θα φύγεις τάϊσε καλά τον μονομάχο.. όχι στην υπερβολή. Μην πάρεις τροφή για Holliday's και τέτοιου τύπου.

2) Φθηνή λύση εξωτερικού φίλτρου Dophin astro 2202, Μέτρια λύση eheim classic 150 και ακριβή λύση fluval 107

Μιχαλη εχει μεσα εναν μονομαχο. Δεν νομιζω πως το προσεξες οταν προτεινες τα φίλτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για μακρυπτερο μονομαχο ναι ειναι πολυ δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρόκειται για butterfly halfmoon. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο ποιοτικό φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Μιχαλη εχει μεσα εναν μονομαχο. Δεν νομιζω πως το προσεξες οταν προτεινες τα φίλτρα

Είχα και έχω μονομάχο και μπορώ να πω ότι αν δω ότι ενοχλεί η ροή μπορώ να την ρυθμίσω από τα βανάκια.των φίλτρων αλλά και από τα lilly pipes. Φίλε jester, αν μη τι άλλο προσέχω τι διαβάζω.. 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

θα πνιξεις επομενως το φιλτρο για να ειναι οκ το ψαρι. αρα γιατι να κανεις το εξοδο

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πνίξω τίποτα. Στην αρχή θα έχει μεγάλη ροή και το ρυθμίζεις αλλά μετά από κάνα μήνα είναι πιο εύκολο να το φέρεις εκεί που θέλεις.. Αύριο θα σου στείλω φωτό 

Link to comment
Share on other sites

οκ ειμαι περιεργος πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...