Jump to content

Ενυδρείο Γλυκού Νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα, δεν έχω ιδέα σε τι θέμα να κατατάξω την συγκεκριμένη ανάρτηση.

 

Παρατηρώ στο τζάμι του ενυδρείου μου αυτά τα άσπρα ζωντανά, δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά με γυμνό μάτι φαίνονται πολύ μικροσκοπικά..

 

Έχουν εμφανιστεί 2-3 φορές μόνο και εξαφανίζονται από μόνα τους μετά από λίγες μέρες. 

 

Ξέρετε τι μπορεί να είναι?? 

 

Κάνουν κακό στο ενυδρείο ή το αξολοτλ που έχω μέσα?? 

 

IMG_20220925_130634.jpg

IMG_20220925_130546.jpg

Link to comment
Share on other sites

@natateo @marinos

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι επικίνδυνά για το αξολοτλ άλλα αν θέλεις μπορείς να τα περιορίσεις με https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/planaria-xd.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν νομίζω να είναι επικίνδυνά για το αξολοτλ άλλα αν θέλεις μπορείς να τα περιορίσεις με https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/planaria-xd.html

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτό το φάρμακο δεν είναι επιβλαβές για το αξολοτλ? Το ρίχνω μέσα χωρίς πρόβλημα ή πρέπει να αφαιρέσω το αξολοτλ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτό το φάρμακο δεν είναι επιβλαβές για το αξολοτλ? Το ρίχνω μέσα χωρίς πρόβλημα ή πρέπει να αφαιρέσω το αξολοτλ? 

Στα ψάρια δεν έχει κάποιες παρενέργειες απ' όσο ξέρω . Τώρα για το αξολότλ δεν γνωρίζω να σου πω. 

Πάντα ακολουθούμε τις οδηγίες χρήσης στα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

panacur και καθαρισες

https://www.axolotl.org/health.htm

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτό το φάρμακο δεν είναι επιβλαβές για το αξολοτλ? Το ρίχνω μέσα χωρίς πρόβλημα ή πρέπει να αφαιρέσω το αξολοτλ? 

κανονικα δεν πρεπει να βλαψει. το θεμα ειναι αλλού...

οταν θα ψοφησουν τα πλαναρια, θα ψοφησουν οχι μόνο αυτα, που βλεπεις στα τζαμια, αλλά και ολα αυτα, που βρισκονται μεσα στο υποστρωμα (που ειναι πολλα παραπανω). σαν συνεπεια σε λιγες ωρες σ άρχισει να ανεβαινει η αμμωνια (αν εχεις αρκετα σκουλικακια)....

Αν μπορεις να βαλεις το ζωντανο καπου αλλου για 2-3 μερες.... γιατι μετα την θεραπεια θα πρεπει να βαλεις σκουπα βυθου και να κανεις αλλαγη νερου....

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως έβγαλε αυτά τα παράσιτα / σκουλήκια ? Υπάρχει λόγος? @marinos @natateo

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, natateo said:

κανονικα δεν πρεπει να βλαψει. το θεμα ειναι αλλού...

οταν θα ψοφησουν τα πλαναρια, θα ψοφησουν οχι μόνο αυτα, που βλεπεις στα τζαμια, αλλά και ολα αυτα, που βρισκονται μεσα στο υποστρωμα (που ειναι πολλα παραπανω). σαν συνεπεια σε λιγες ωρες σ άρχισει να ανεβαινει η αμμωνια (αν εχεις αρκετα σκουλικακια)....

Αν μπορεις να βαλεις το ζωντανο καπου αλλου για 2-3 μερες.... γιατι μετα την θεραπεια θα πρεπει να βαλεις σκουπα βυθου και να κανεις αλλαγη νερου....

 

Γιατι στα αξολοτλ δεν κανουν αλλαγες νερου 50αρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Γιατί όμως έβγαλε αυτά τα παράσιτα / σκουλήκια ? Υπάρχει λόγος? @marinos @natateo

Δεν ειναι παρασιτικα, αλλά οταν γινονται πολλα, δεν ειναι καλο.

απο καπου τα φερε - φυτα, χερια και μετα οταν υπαρχει περίσσεια τροφης στο ενυδρειο, οταν ο βυθος ειναι βρωμικος κτλ, πολλαπλασιαζονται με ταχυτητα φωτος....

πριν 25 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Γιατι στα αξολοτλ δεν κανουν αλλαγες νερου 50αρες;

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα μ αυτο... αν το νερο ειναι ιδιο με το νερο ενυδρειου (t, ph )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...