Jump to content

Προβληματα στο ενυδρείο


Scope2000

Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι κατοχος ενος ενυδρείου juwel 60lt που περιεχει γκαπι×4 μολλυ×3 ξιφοφορους×3 καρδινάλιους×3 και εναν ανσιστρους.... σήμερα το πρωι ξυονησα και ειδα το ενα γκαπυ μ (θηλυκό που ηταν έγκυος) κανιβαλισμενο να λειπει η κοιλια και  η ουρα του....επισης ο ανσιστρους μου εχει βγαλει αυτα τα λευκα σημαδια που θα σας δειξω στις εικονες...τι πιστεύετε ότι συμβαίνει?

IMG_20221011_145711.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι υπαρχει επιθετικοτητα μεταξυ των ψαριων σου λογω στρεσσαρισματος.

Τα συγκεκριμενα ψαρια guppy και molly πρεπει να ειναι σε μεγαλες ομαδες για να μην στρεσσαροντε και να ειναι σε χαρεμια (δηλ. 1 αρσενικο 3-4 θυληκα).Το ιδιο ισχυει και για ξιφοφορους και καρδιναλιου πρεπει να ειναι σε ομαδες.

Επισης θεωρω οτι εχεις πολυ μεγαλη ιχθυοφορτιση για ενυδρειο 60 lt. συν οτι εχεις ζωοτοκα ψαρια που αν γεννησουν στο τελος δε θα χωρανε εκει μεσα.

Στα πλην θεωρω και το μπλε χαλικι,τα εντονα αυτα χρωματα στο υποστρωμα στρεσσαρουν τα ψαρια.

Οσον αφορα το ανσιστρους δε ξερω να σου απαντησω τι ειδους αρρωστια εχει και τι φαρμακο να χρησιμοποιησεις αλλα σιγουρα πρεπει να τσεκαρεις το νερο σου.

Κανε μετρησεις και πες μας τα αποτελεσματα και περιμενε και καποια απαντηση απο καποιον ποιο εμπειρο εδω στο φορουμ που ισως να μπορει να σου δωσει λυσεις στα προβληματα αυτα.

Καλη συνεχεια και υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Scope2000 έγραψε:

σήμερα το πρωι ξυονησα και ειδα το ενα γκαπυ μ (θηλυκό που ηταν έγκυος) κανιβαλισμενο να λειπει η κοιλια και  η ουρα του.

ειναι γιατι ψοφησε την νυχτα και τα άλλα ψαρια εφαγαν αυτο, που εφαγαν.....

πριν 1 ώρα, το μέλος Scope2000 έγραψε:

ο ανσιστρους μου εχει βγαλει αυτα τα λευκα σημαδια που θα σας δειξω στις εικονες.

Βγαλε πιο καλη (καθαρη και πιο κοντινη) φωτογραφια. Δεν φαινεται τιποτα.

Και για να βγαλουμε ακρη γενικος πρεπει να μας πεις περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου - δες εδω το τι θελουμε να μαθουμε -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Scope2000 έγραψε:

juwel 60lt που περιεχει γκαπι×4 μολλυ×3 ξιφοφορους×3 καρδινάλιους×3 και εναν ανσιστρους....

τα δυο τελευταια πρεπει να φυγουν απο το ενυδρειο. δεν ταιριαζουν με ζωοτοκα.

και.... ξιφοφοροι δεν ειναι καλη επιλογη με άλλα ζωοτοκα. Λιγο (πολυ) νευρικα ψαρια.....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα προφιλ των ψαριων -  δες λιγο τα ελαχιστα λιτρα, που χρειαζονται και το ph (Cardinal tetra χρειαζονται όξινο νερο, τα ζωοτοκα - αλκαλικο.....)

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το Ancistrus ΔΕΝ είναι Ancistrus αλλά Pterygoplichthys joselimaianus L001 και φτάνει τα 50εκατοστά.Για το τί έχει θα πρέπει να βγάλεις καλύτερες φωτό

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη που καθυστερησα να ανανεωσω την κατασταση... Ευχαριστώ πολυ ολους για την βοηθεια θα ξεκινησω με το Pterygoplichthys L001 οπως ειπε και @Husky_Jim το προβλημα βρεθηκε το ψαρι εχει καποιου είδους μύκητα στο μαγαζι που πήγα μου δωσανε της HSAqua το Fungicell και τώρα μετα απο μια αλλαγη νερου το προσθεσα στο ενυδρειο και θα ξεκινησω την αγωγη που γραφουν οι οδηγιες....οσο για της μετρησεις ολα μ βγήκαν σταθερα εκτος απο το νατριο το οποιο ηταν καπου αναμεσα στο 10-25 για αυτο εκανα μια αλλαγη νερου για να ξαναεκτιμησω την τιμη ξανα αυριο....μου ειπαν απο το μαγαζι να μην ταισω τα ψάρια μεχρι αυριο για να υπαρχει καλυτερη εκτίμηση.... γνωρίζεται εαν ισχυει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος ν μ πει εαν οι τιμες αυτες είναι φυσιολογικές...στο ενυδρειο αυτην την στιγμη εχουν γινει οτι έγραψα παραπάνω

 

IMG_20221013_082254.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα χαρτακια μετρουν στα περιπου.

τοΝο3 - δεν ειναι νατριο , ειναι νιτρικα. το ΝΟ2 - ειναι νιτρωδη, που ειναι δηλητηριο για τα ψαρια, και οπως φαινεται εχεις θετικη τιμη. τα ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν.

το νερο ειναι σκληρο - Gh πανω απο 14 βαθμους.

Για το ph  μαλλον ειναι 7.4 με 7.6 ... λιγο δυσκολο να ειναι 7.2 με ΚΗ στους 6....

αυτο το χαρτακι δεν μετραει την αμμωνια, που ειναι το βασικο στα νεοστημενα ενυδρεια.

Αν βλεπεις και εσυ οτι το ΝΟ2 ειναι πανω απο μηδεν - κανε ακομα μια αλλαγη νερου ... και μετρησε την αμμωνια ΝΗ3/4

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το NO2 στην μετρηση  μηδεν μ βγηκε ακομα και σημερα π εκανα τεστ μαλλον δεν φαίνεται καλα η αποχρωση απο την φωτογραφια οσο για την αμμωνια θα παω βα παρω και ενα τεστ να κανω διοτι δεν το ηξερα αυτο.... ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια

Υ.Γ:Πραγμαγικα εχω καει με το πως τα αναλύεται ολα αυτά 🤣

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι εγώ τον Μάρτιο με τέτοια τεστ ξεκίνησα, όμως οι μετρήσεις που δείχνουν σε σχέση με τα υγρά τεστ είναι η μέρα με τη νύχτα. Πέρα από αυτό, δεν μετράνε καθόλου την αμμωνία, που μπορεί σε 2-3 μέρες να σου εξολοθρεύσει το ενυδρείο κι εσύ να παίρνεις καθαρές μετρήσεις στα στικ. Ακόμα και στα ΝΟ2 η μέτρηση είναι πολύ ανακριβής. Στο λέω ως παθών.

Αν θες τη γνώμη μου, τα υγρά τεστ είναι μονόδρομος για το ξεκίνημα ειδικά σε μας που δεν έχουμε εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Φίλε μου κι εγώ τον Μάρτιο με τέτοια τεστ ξεκίνησα, όμως οι μετρήσεις που δείχνουν σε σχέση με τα υγρά τεστ είναι η μέρα με τη νύχτα. Πέρα από αυτό, δεν μετράνε καθόλου την αμμωνία, που μπορεί σε 2-3 μέρες να σου εξολοθρεύσει το ενυδρείο κι εσύ να παίρνεις καθαρές μετρήσεις στα στικ. Ακόμα και στα ΝΟ2 η μέτρηση είναι πολύ ανακριβής. Στο λέω ως παθών.

Αν θες τη γνώμη μου, τα υγρά τεστ είναι μονόδρομος για το ξεκίνημα ειδικά σε μας που δεν έχουμε εμπειρία.

Ωχχχ καταλαβα τσαμπα τα πηρα.... ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία σύντομα

κι ολας θα παω να το αγοράσω 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...