Jump to content

Σκουλίκια ή όχι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα απουσίας λόγο δουλειάς έκανα χθες ένα βαρβάτο καθαρισμό στο ενυδρείο μου, (αλλαγή νερού 70%), καθαρισμός χαλασμένων φυτών, καθαρισμός άλγης από ξύλα και διακοσμητικά αντικείμενα, καθαρισμό και αλλαγή φίλτρων.

Σήμερα, 24 ώρες μετά, έχασα (λόγο των απότομων αλλαγών που έκανα πιστεύω) ένα από τα δύο Corydoras sterbai, έχω μέσα σαλιγκάρια assassin, είναι όλα ζωντανά αλλά κάθονται κοντά στην επιφάνεια του νερού εκτός από δύο που σουλατσάρουν στον πυθμένα, επίσης έχω και 3 guppy τα οποία οργώνουν όλο το ενυδρείο, τέλος παρατηρώντας το ενυδρείο εντόπισα πάνω στο τζάμι αυτά τα σκουλήκια, δεν γνωρίζω πόσο καιρό βρίσκονται εκεί γιατί λόγο της άλγης η οπτική επαφή ήταν αδύνατη, φανήκαν τώρα που καθάρισα.

Πως τα αντιμετωπίζω, είναι φυσιολογικό ή όχι ?

Τι κάνω ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1667237392720.jpg

1667237392698.jpg

1667239737461.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Καλησπέρα όχι δεν είναι  φυσιολογικό και απ'  όσο βλέπω/καταλαβαίνω δεν έχεις καλή ανατάραξη στη επιφάνεια που σημαίνει δεν έχεις καλό οξυγόνο για αυτό κάθονται τα ψάρια στην επιφάνεια. 

2) Μετά από ένα τέτοιο καθαρισμό καλό είναι να ρίχνουμε βακτήρια κατά προτίμηση αμπούλα γιατί με τόσο σχολαστικό καθαρισμό χάνουμε και τα οφέλημα βακτήρια. 

3)Γνώμη μου είναι να είσαι ποιο συνεπής στις ρουτίνες του ενυδρείου όπως αλλαγές νερού την εβδομάδα, καθαρισμό κτλ. 

Τώρα όσο αφορά τα ψάρια πιστεύω ότι ανέβασε αμμωνία το ενυδρείο με αποτέλεσμα να χάσεις τα ζωντανά σου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ×5 φορές την δόση για τα λιτρα  σου seachem prime και βακτήρια φυσικά αν έχεις και μην ταΐζεις τουλάχιστον 3 ημέρες 

 

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε?

 

 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113889- τα-de-facto-δεν-πρεπει-του-ενυδρείου/?do=findComment&comment=1267775

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.

 

Το ενυδρείο μου είναι στα 100 λίτρα περίπου.

Βακτήρια ρίχνω προληπτικά πάντα μία μέρα μετά τις αλλαγές νερού που κάνω, ποτέ την ίδια μέρα, δεν έχω αμπούλα, ρίχνω βακτήρια της Sera ''Bio nitrivec".

πριν 16 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

1) Καλησπέρα  απ'  όσο βλέπω δεν έχεις καλή ανατάραξη στη επιφάνεια που σημαίνει δεν έχεις καλό οξυγόνο για αυτό κάθονται τα ψάρια στην επιφάνεια. 

2) Μετά από ένα τέτοιο καθαρισμό καλό είναι να ρίχνουμε βακτήρια κατά προτίμηση αμπούλα γιατί με τόσο σχολαστικό καθαρισμό χάνουμε και τα οφέλημα βακτήρια. 

3)Γνώμη μου είναι να είσαι ποιο συνεπής στις ρουτίνες του ενυδρείου όπως αλλαγές νερού την εβδομάδα, καθαρισμό κτλ. 

Τώρα όσο αφορά τα ψάρια πιστεύω ότι ανέβασε αμμωνία το ενυδρείο με αποτέλεσμα να χάσεις τα ζωντανά σου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ×5 φορές την δόση για τα λιτρα  σου seachem prime και βακτήρια φυσικά αν έχεις και μην ταΐζεις τουλάχιστον 3 ημέρες 

 

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε?

Το ενυδρείο μου είναι στα 100 λίτρα περίπου, το έχω δύο χρόνια στημένο, το μισό άδειασα πριν 4 μήνες λόγο μετακόμισης και το έφτιαξα πάλι.

Βακτήρια βάζω πάντα μία μέρα μετά από κάθε αλλαγή νερού, δεν τα έχω σε αμπούλα, βάζω της Sera από μπουκάλι.

Seachem prime δεν έχω τώρα θα προμηθευτώ αύριο.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Fish Stick έγραψε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.

 

Το ενυδρείο μου είναι στα 100 λίτρα περίπου.

Βακτήρια ρίχνω προληπτικά πάντα μία μέρα μετά τις αλλαγές νερού που κάνω, ποτέ την ίδια μέρα, δεν έχω αμπούλα, ρίχνω βακτήρια της Sera ''Bio nitrivec".

Το ενυδρείο μου είναι στα 100 λίτρα περίπου, το έχω δύο χρόνια στημένο, το μισό άδειασα πριν 4 μήνες λόγο μετακόμισης και το έφτιαξα πάλι.

Βακτήρια βάζω πάντα μία μέρα μετά από κάθε αλλαγή νερού, δεν τα έχω σε αμπούλα, βάζω της Sera από μπουκάλι.

Seachem prime δεν έχω τώρα θα προμηθευτώ αύριο.  

 Χαρά μας μεγάλη🙂 να βοηθήσουμε όπως μπορούμε. 

Καλώς ήρθες στο χόμπι μας και στο Aquazone.gr  👋

Στα υπόλοιπα θα σε καθοδηγήσουν/ βοηθήσουν τα παιδιά εδώ 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ανατάραξη επιφανείας, αλλαγή νερού και βακτήρια θα σε βοηθήσουν.

Για τα σκουλίκια δέν μπορώ να καταλάβω το είδος...Θεωριτικά έιναι detritus worms τα οποία είναι ακίνδυνα και εμφανίζονται όταν υπάρχει περίσευμα τροφής και βρωμιάς στο ενυδρείο...ΚΑλό καθάρισμα, ελλάτωση της τροφής και σκούπα βυθού και θα τα μειώσεις.

 

Άν μπορείς τράβηξε τα ένα βίντεο.Στο νερό πώς κολυμπάνε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλή ανατάραξη επιφανείας, αλλαγή νερού και βακτήρια θα σε βοηθήσουν.

Για τα σκουλίκια δέν μπορώ να καταλάβω το είδος...Θεωριτικά έιναι detritus worms τα οποία είναι ακίνδυνα και εμφανίζονται όταν υπάρχει περίσευμα τροφής και βρωμιάς στο ενυδρείο...ΚΑλό καθάρισμα, ελλάτωση της τροφής και σκούπα βυθού και θα τα μειώσεις.

 

Άν μπορείς τράβηξε τα ένα βίντεο.Στο νερό πώς κολυμπάνε?

Σήμερα, 48 ώρες μετά όλα δείχνουν φυσιολογικά, τα ψάρια κολυμπούν κανονικά και τα σαλιγκάρια assassin κατέβηκαν από την επιφάνεια και σουλατσάρουν στον πυθμένα.

Τα σκουλήκια είναι εξαφανισμένα, πιθανόν θα επέστρεψαν στον πυθμένα και αυτά.

Σχετικά με το βίντεο για τα σκουλήκια που ζήτησες δεν μπόρεσα να τραβήξω, δεν τα είδα ποτέ να κολυμπούν παραμόνο να είναι κολλημένα στο τζάμι του ενυδρείου και να προχωρούν πάνω σε αυτό, ένα μόνο επέπλεε και  πήγαινε όπου το πήγαινε το ρεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 11:21 ΜΜ, το μέλος Fish Stick έγραψε:

Σήμερα, 48 ώρες μετά όλα δείχνουν φυσιολογικά, τα ψάρια κολυμπούν κανονικά και τα σαλιγκάρια assassin κατέβηκαν από την επιφάνεια και σουλατσάρουν στον πυθμένα.

Τα σκουλήκια είναι εξαφανισμένα, πιθανόν θα επέστρεψαν στον πυθμένα και αυτά.

Σχετικά με το βίντεο για τα σκουλήκια που ζήτησες δεν μπόρεσα να τραβήξω, δεν τα είδα ποτέ να κολυμπούν παραμόνο να είναι κολλημένα στο τζάμι του ενυδρείου και να προχωρούν πάνω σε αυτό, ένα μόνο επέπλεε και  πήγαινε όπου το πήγαινε το ρεύμα. 

Καλησπέρα

Βρίσκομαι μία εβδομάδα μετά την πανωλεθρία, τα πράγματα δείχνουν να είναι καλά.

  1. Πρόσθεσα στο ενυδρείο λίγα φυτά.
  2. Έβαλα εδώ και 3 ημέρες ένα Skimmer και έχει τρομερή διαύγεια το νερό.
  3. Πρόσθεσα σύστημα παραγωγής Co2 για τα φυτά από χθες.
  4. Κάνω αλλαγή του λευκού φίλτρου (που είναι σαν υαλοβάμβακας) ανά 4 ημέρες για να απομακρύνω βρόμες
  5. Σήμερα πήρα δύο μικρά Corydoras για να μην είναι μόνο του αυτό που είχε απομείνει και 5 γαρίδες amano για την άλγη.

Συνολικά το ενυδρείο περιέχει 3 Corydoras, 10-14 περίπου σαλιγκάρια assassin, 5 γαρίδες amano, 3 θηλυκά Guppy 2 Αρσενικά Guppy και 3 μικρά Guppy αγνώστου φύλλου λόγο ηλικίας.

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Fish Stick έγραψε:

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ?

να δωσεις τα γκαπυ και να βαλεις καποια κοπαδοψαρα :)

τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα, βαλε και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2022 at 10:24 ΜΜ, Fish Stick said:

Καλησπέρα

Βρίσκομαι μία εβδομάδα μετά την πανωλεθρία, τα πράγματα δείχνουν να είναι καλά.

  1. Πρόσθεσα στο ενυδρείο λίγα φυτά.
  2. Έβαλα εδώ και 3 ημέρες ένα Skimmer και έχει τρομερή διαύγεια το νερό.
  3. Πρόσθεσα σύστημα παραγωγής Co2 για τα φυτά από χθες.
  4. Κάνω αλλαγή του λευκού φίλτρου (που είναι σαν υαλοβάμβακας) ανά 4 ημέρες για να απομακρύνω βρόμες
  5. Σήμερα πήρα δύο μικρά Corydoras για να μην είναι μόνο του αυτό που είχε απομείνει και 5 γαρίδες amano για την άλγη.

Συνολικά το ενυδρείο περιέχει 3 Corydoras, 10-14 περίπου σαλιγκάρια assassin, 5 γαρίδες amano, 3 θηλυκά Guppy 2 Αρσενικά Guppy και 3 μικρά Guppy αγνώστου φύλλου λόγο ηλικίας.

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ?

Ποιό skimmer έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ποιό skimmer έβαλες;

Λέγετε CrystalSkim 350 της Oase.

Αναφέρει ότι φιλτράρει 200 με 300 λίτρα / ώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τελικά πήρα ένα skimmer για το υπάρχον φίλτρο.DSC04860-01.thumb.jpeg.a5029be590baf8c169ef89c24cc3464c.jpeg

 

 

Το ενυδρείο μου έχει το κανονικό φίλτρο, πρόσθεσα και το skimmer που έχει δικό του φίλτρο, έτσι υπάρχουν δύο φίλτρα, δεν είναι τρομερά μεγάλης ροής (το skimmer) αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά, σκέψου ότι το νερό του ενυδρείου είναι πεντακάθαρο και έχει τρομερή διαύγεια.

Δοκίμασε αυτό που πήρες και θα δεις τα αποτελέσματα για το πόσο καλό είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα πρωτα λεπτά φάνηκε η διαφορά, είμαι πολύ ικανοποιημένος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Από τα πρωτα λεπτά φάνηκε η διαφορά, είμαι πολύ ικανοποιημένος 

Μου συνέβη το εξής,

πήγε και σφήνωσε με την μούρη ένα Guppy και δεν το είδα με αποτέλεσμα να μείνει εκεί και να ψοφήσει.

Δεν ξέρω αν είναι ένα τυχαίο γεγονός αλλά έχω συνέχεια το νου μου και το ελέγχω.

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Fish stick, ειναι φανερο οτι στο ενυδρειο σου εχεις πολλα θεματα και τα σκουλικακια και η υπερβολικες αλγες δειχνουν ξεκαθαρα οτι εχεις μεγαλο οργανικό φορτίο( τροφες, αποβλητα, υπερπλυθησμος, μη σωστη συντήρηση του συνολου).

Δεν ξερουμε τη και ποσο ταΐζεις, δεν ξερουμε τη φιλτρανση εχεις, δεν ξερουμε τις ρουτινες σου και τη συντήρηση κάνεις. Στην φωτο με ολα τα ζωντανα στην επιφανεια δειχνει ξεκαθαρα οτι ειχες αμμωνια φουλ και οτι τα εχεις καψει. Συγνωμμη εαν ειμαι σταράτος αλλα καλο ειναι να μας βαλεις μια φωτο γενικη απο ολο το ενυδρειο σου και να αναφερεις τον εξοπλισμο σου και οτι πληροφορια μπορεις για να εχουμε μια καλυτερη γενικη εικονα και να μπορεσουμε πραγματικα να σε βοηθησουμε να μην χασεις καποιο αλλο ζωντανο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

redcross.png

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 6:39 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

redcross.png

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

1. Ένα θηλυκό Gyppy το οποίο γέννησε (14 μικρά), κάποιες ώρες κολυμπά κανονικά σε όλο το ενυδρείο και κάποιες στιγμές μένει ακίνητο κοντά στην επιφάνεια του ενυδρείου σε σκιερό μέρος

2. Ένα Corydoras, έχει κάτι λευκό στο στόμα του, είναι συνέχεια σε κίνηση και δεν μπορώ να το βγάλω φωτο.

Υπάρχει περίπτωση (ελπίζω) να είναι τραυματισμός επειδή δεν έχω άμμο στον πυθμένα αλλά ψιλό χαλίκι σαν μισή φακή. 

 

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: Περίπου 100 λίτρα

 

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

Φίλτρα

  Το βασικό φίλτρο του ενυδρείου (από την αρχή λειτουργίας),

  Ένα Skimmer που φιλτράρει 200-330 λίτρα την ώρα (για μία εβδομάδα, τώρα λόγο γέννας το έχω απενεργοποιήσει μη τραβήξει τα μωρά).

  Επιπλέον πρόσθεσα για τα φυτά σύστημα παραγωγής Co2

Υλικά

  Έχω μόνο ζωντανά φυτά, δύο φυσικά ξύλα και ένα ψεύτικο διακοσμητικό με δύο βαρέλια στο κέντρο. 

 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):  Έναρξη ενυδρείου πριν 5 έτη περίπου.

 

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

   3 Corydoras (1 ενήλικο, 2 μικρά άγνωστης ηλικίας)

   3 Guppy Θηλυκά (2 ενήλικα και 1 τεσσάρων μηνών)

   4 Guppy Αρσενικά (2 ενήλικα, 2 τεσσάρων μηνών)

   14 νεογέννητα Guppy σε γεννήστρα (ημ. γέννησης Παρασκευή 11 Νοεμβρίου) 

   12-15 Σαλιγκάρια Assassin (Είχα αγοράσει 5 και τώρα έχουν πολλαπλασιαστεί)

 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

  Τάϊσμα

  Κάθε πρωί > ελάχιστη τροφή για Guppy (Haquoss - Guppy Gourmet)

  Κάθε Πρωί και απόγευμα > Τροφή σε σκόνη για τα μωρά Guppy (JBL - Nova Tom Artemia)

  Κάθε 3-4 ημέρες > 10 - 12

  Αλλαγές Νερού

  Λόγο σειράς προβλημάτων (Υγείας, μετακόμισης κ.α.) είχα να κάνω αλλαγή νερού 45 ημέρες περίπου,

  κατά την περίοδο αυτή άλλαξα μόνο το λευκό φίλτρο δύο φορές και δεν έχασα κανένα ψάρι.

  Στις 29 Οκτωβρίου έκανα μία βαρβάτη αλλαγή νερού και μετά, αλλάζω μία φορά την εβδομάδα (Κάθε Κυριακή συνήθως) 20 λίτρα νερό, κάνω αλλαγή λευκού φίλτρου, καθαρισμός πυθμένα τζαμιών και ότι άλλο χρειαστεί.

  Την επόμενη μέρα από κάθε αλλαγή προσθέτω βακτήρια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:  8

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0.25mg/l

- ΝΟ2 (νιτρώδη):  <0.3mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):  12.5mg

- Θερμοκρασία: Σταθερή θερμοκρασία στους 27ºC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Ναι

-Strips: Όχι

-Ηλεκτρονικά: Όχι

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ  (Α)

- Είδος Ψαριού:  Corydora

- Ιστορικό Ψαριού: Το έχω στο ενυδρείο περίπου τρία χρόνια.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Λευκό σημάδι στο στόμα του.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Ποτέ ξανά

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:  Όχι

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ  (Β)

- Είδος Ψαριού:  Guppy (Θηλυκό)

- Ιστορικό Ψαριού: Το έχω στο ενυδρείο περίπου λιγότερο από δύο εβδομάδες.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Γέννησε πριν δύο μέρες, κάποιες στιγμές κάθετε ακίνητο σε σκιερό μέρος στην επιφάνεια του ενυδρείου  .

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Ποτέ ξανά

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Όχι

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

 

 

On 10/11/2022 at 6:39 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

______________________________________________________________

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Fish Stick έγραψε:

 

 

 

 

1668365730061.jpg

1668365730094.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Fish Stick έγραψε:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0.25mg/l

- ΝΟ2 (νιτρώδη):  <0.3mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):  12.5mg

Τα ψαρια σου εχουν χρόνια δηλητιριαση απο αμμωνια και νιτρωδη - για αυτο και αλγες και προβληματα . Αμμωνια και νιτρωδη πρεπει να ειναι - μηδεν.

Με ποιο τεστ μετρας τα νιτρικα? Γιατι 12.5 εγω πχ μπορω να μετρησω μονο με hanna colorimeter......

Μαλλον μετρησες μετα την "βαρβατη" αλλαγη νερου, που εκανες....μόνο ετσι εξηγειται...:unsure:

πριν 8 ώρες, το μέλος Fish Stick έγραψε:

- Θερμοκρασία: Σταθερή θερμοκρασία στους 27ºC

Κατεβασε στους 24-25 βαθμους. Δεν χρειαζεται παραπανω.

Πες τι φιλτρο εχεις - δηλ τι μαρκα ειναι, τι ροη εχει, χωρητικότητα, τι υλικα εχει? Οπως φαινεται δεν εχεις αρκετο βιολογικο υλικο στο φιλτρο , για αυτο και αμμωνια κα

Απο βακτηρια ποιο σκεβασμα ριχνεις?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα ψαρια σου εχουν χρόνια δηλητιριαση απο αμμωνια και νιτρωδη - για αυτο και αλγες και προβληματα . Αμμωνια και νιτρωδη πρεπει να ειναι - μηδεν.

Με ποιο τεστ μετρας τα νιτρικα? Γιατι 12.5 εγω πχ μπορω να μετρησω μονο με hanna colorimeter......

Μαλλον μετρησες μετα την "βαρβατη" αλλαγη νερου, που εκανες....μόνο ετσι εξηγειται...:unsure:

Κατεβασε στους 24-25 βαθμους. Δεν χρειαζεται παραπανω.

Πες τι φιλτρο εχεις - δηλ τι μαρκα ειναι, τι ροη εχει, χωρητικότητα, τι υλικα εχει? Οπως φαινεται δεν εχεις αρκετο βιολογικο υλικο στο φιλτρο , για αυτο και αμμωνια κα

Απο βακτηρια ποιο σκεβασμα ριχνεις?

 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.

Έκανα τις μετρήσεις χθες, σχεδόν δύο εβδομάδες μετά την μεγάλη αλλαγή του νερού και πριν την προγραμματισμένη αλλαγή νερού του ΣΚ.

Τα Νιτρικά τα μέτρησα με τεστ της Tetra (σου στέλνω και φωτο).

Κατεβάζω από σήμερα τον θερμοστάτη στους 24ºC που μου είπες.

Το φίλτρο είναι αυτό που πήρα μαζί με το ενυδρείο, είναι το Biobox 2 της Aquatlantis, ανεβάζω και φωτο για να δεις το περιεχόμενο του φίλτρου.

Το πρώτο το λευκό το αλλάζω μία φορά την εβδομάδα, το δεύτερο από κάτω που είναι "activated carbon" το αλλάζω κάθε 4-5 εβδομάδες όπως λέει ο κατασκευαστής, το τρίτο το μπλέ ο κατασκευαστής λέει αντικατάσταση κάθε 3-5 μήνες, δεν το έχω αλλάξει ποτέ, το καθαρίζω βουτώντας σε νερό από το ενυδρείο και μόλις καθαρίσει από την μαυρίλα και γίνει μπλε το ξαναβάζω. Το ίδιο και για το τέταρτο.

 

Στην σελίδα που σου βάζω από κάτω έχει όλα τα φίλτρα που σου ανέφερα : https://www.aquatlantis.com/en/products/equipments/recharges/easybox

 

Βακτήρια βάζω την επόμενη ημέρα από κάθε αλλαγή νερού και χρησιμοποιώ της Sera "Bio nitrivec" το μπουκάλι γράφει 10ml/25litra νερού, έβαλα την τελευταία φορά 40ml για τα 100 λίτρα που έχω.

 

Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο για να σώσω την κατάσταση σε ακούω,

το ερώτημα είναι πως γίνετε τα ψάρια που είναι από παλιά μέσα και έχουν μεγαλώσει από μωρά, να δείχνουν ότι δεν επηρεάζονται (σχετικά) και επηρεάζονται μόνο τα καινούργια και πεθαίνουν ?

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

1668435186542.jpg

Screenshot Aquatlantis Biobox 2.png

Aquatlantis_internal_filter_system_biobox_2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Fish Stick.

Απο οτι φαινεται το φιλτρο σου δεν επαρκεί για τους ρύπους που παράγονται, ταΐζεις πολύ και δεν συντηρείς τακτικά το ενυδρείο σου.

 

1. Αρχικα μιλώντας για το φιλτρο σου  θα προσθετα στην θεση του άνθρακα αλλο ενα κουτακι απο το κεραμικό που ειναι σαν μπίλιες για να ενισχύσεις την βιολογία σου.

Ο ανθρακας τον χρησιμοποιούμε για αλλες καταστασεις και απο την αλλη χρειαζομαστε χωρο οπως ειπα για να αναπτυχθούν περισσότερα νιτροποιητικα βακτηρια για να μην εχεις σκαμπανεβάσματα αμμωνίας και νιτρωδών ΝΟ2.

 

2. Επισης η αντλια σου δεν επαρκεί για να δουλέψει σωστα και να εχεις μια καλη ροή στο ενυδρειο σου. Θα χρειαστεί μια διπλάσιας δύναμης κοντα στα 1000 με 1200 λιτρα ανα ωρα. Το θεμα ειναι εαν θα χωραει εκει μεσα στο διαμερισμα του φιλτρου σου. Οποτε σε αυτη την περιπτωση θα σου προτεινα να προσθεσεις ακομη ενα φιλτρο για να ενισχυσης το συνολο φιλτρανσης. Και η θεση του φιλτρου σου δεν βοηθαει, βαλτο σε μια απο τις δυο ακρες του ενυδρειου να βαραει στο μακρος του.

 

3. Τάιζε μια φορα την ημερα απο λιγο και ριξε και καμια ταμπλετα για τα corys.

Μην υπερβαλεις με την τροφη... ειδικα τα γκαπυ βοσκανε ολη μερα μεσα στο ενυδρειο, δεν προκειται να πεινάσουν. Ενα φιλαρακι τυπου τετραμιν, το τρίβεις και οτι φανε σε δυο λεπτα σαν ποσότητα για ολα. Οι τροφες που εχεις ειναι φουλ πρωτεΐνη και παει πολυ στο βυθο και αφάγωτη με αποτέλεσμα να έχεις ζυμώσεις, μύκητες και BBA αλγες. Πολυ πιθανον το cory σου να μολύνθηκε ή να τραυματίστηκε. Ο βυθος σου δεν ειναι ο καταλληλος για αυτα αλλα τουλάχιστον κρατα τον καθαρο για να μην εχεις θεματα. 

 

4. Κρατα τις αλλαγες νερου στο προγραμμα καθε εβδομαδα ενα 30  % αλλαγη ειδικα μεχρι να συνέλθει το ενυδρειο σου. Καλο ειναι να παρεις και ενα prime  της seachem σαν αντιχλωριο αλλα και για περιπτωση αμμωνιας κάνοντας το χρηση σε 3πλη δόση αν χρειαστει.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aquatlantis_internal_filter.jpg

eheim-substrate-pro-250ml.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Aquatlantis_internal_filter.jpg

Τι θα έλεγες αν έβαζα και μία κασέτα με glass rings  (φωτο)  που είναι για ammonia, nitrite ?

Glass rings.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογο υλικο με το substrate pro, απλα δεν εχουμε πληροφοριες στην επιφανεια αποικισης των βακτηριων που προσφερει και σαν ποιοτητα υλικου.

Επισης και το matrix της seacheam ειναι απο τα καλα κεραμικα υλικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...