Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου


ΒΑΣΙΛΗΣ1986

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους! Μετά από ένα ενυδρείο κιχλιδων και παράλληλα ενός φυτεμένου ενυδρείου αποφάσισα να γίνω και θαλασσινός! Μετά από άπειρο ψάξιμο σε επώνυμα ενυδρεία αποφάσισα να φτιάξω έναν κύβο  70*70*53  με 15mm ultra clear τζάμια με sump από κάτω . Έχω ήδη παραγγείλει skimmer Red Sea 300. Φως σκέφτομαι Red Sea 160s? ( είμαι ανοιχτός στα άλλες προτάσεις) , Τι κύκλοφοριτη μου προτείνεται ?Σκεφτονουν τον καινούργιος της jebao  5000 με Wi-Fi. Επίσης ποια είμαι η άποψη σας για start packτης aquaforest ? Επίσης για το aquascape της ίδιας εταιρίας. Γενικώς όπως και όλοι σας γίνονται πάντα λάθη, το θέμα είναι να τα περιορίσω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Μπορω να σου πω για τον βραχο της Aquaforest - μ αρεσει πολυ. Εχω δει πολυ ομορφα scape φτιαγμενα απ αυτον τον βραχο.

Για κυκλοφοριτες.... Αν σε παιρνει να παρεις vortech.....

Πες, τι θελεις να κανεις....... reef? fish only? Και αν θελεις reef, τότε SPS?  LPS? μόνο  με μαλακά κοράλια? Mixed?

Καλη αρχη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ευχαριστώ  !Mixed reef θα κάνω. Σκέφτομαι 3 αντλίες . Since synchs silent 5.0 , maxspect jumb dc 6000 και jebao dc Mac 5000.

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα χρειαστουμε βοηθεια απο τους guru της θαλασσας.

@niknik @salamander

 Βοηθεια, please! ❤

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!!

Όσο αφορά αυτές τις αντλίες η maxspect είναι μια καλή επιλογή. Έχει φοβερή δύναμή και είναι αξιόπιστη. Από φώτα έχεις επιλογή το redsea τα hydra τα reef factory και τα ecotech. O βράχος τις φορεστ είναι ωραίος και εύκολος στο σκειπ  (μαζί με το τσιμέντο που έχει η εταιρεία). 

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά ο κόσμος του θαλασσινού το ξέρετε καλα είναι αρκετά πιο δύσκολος σε όλα. Το φυτεμένο που έχω μου φαίνεται παιχνιδάκι. Για φως σκέφτομαι το Red Sea 160s φαίνεται ιδανικό για το ενυδρείο από τα τεστ που έχω δει να κάνουν στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά ο κόσμος του θαλασσινού το ξέρετε καλα είναι αρκετά πιο δύσκολος σε όλα. Το φυτεμένο που έχω μου φαίνεται παιχνιδάκι. Για φως σκέφτομαι το Red Sea 160s φαίνεται ιδανικό για το ενυδρείο από τα τεστ που έχω δει να κάνουν στο εξωτερικό.

Δεν θατο έλεγα.. η αλήθεια ειναι σε σχέση με αυτά που είπε πιο πάνω ο salamander, τα πιο αξιόπιστα ειναι τα ecotech και τα reef factory.. Εγώ στο δικό μου ενυδρείο έχω της reef factory αν θέλεις δες το θέμα μου, αλλά σου παραθέτω και μια φώτο με το διπλό φωτιστικό που έχω βάλει το reef flare M που σε επιφάνεια 80*40*50 το κάνει κυριολεκτικά μέρα..

313208958_1162742611287776_7726966552723806818_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Δεν θατο έλεγα.. η αλήθεια ειναι σε σχέση με αυτά που είπε πιο πάνω ο salamander, τα πιο αξιόπιστα ειναι τα ecotech και τα reef factory.. Εγώ στο δικό μου ενυδρείο έχω της reef factory αν θέλεις δες το θέμα μου, αλλά σου παραθέτω και μια φώτο με το διπλό φωτιστικό που έχω βάλει το reef flare M που σε επιφάνεια 80*40*50 το κάνει κυριολεκτικά μέρα..

313208958_1162742611287776_7726966552723806818_n.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θεωρώ όλες οι εταιρίες που αναφέρθηκαν είναι αρκετά Καλες. Το Red sea καλύπτει 80* 80 άρα θεωρώ πως θα με καλύψει! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Το ενυδρειο σου πανέμορφο! Αρχές Δεκέμβρη θα ανεβάσω τις πρώτες φωτό που θα είναι έτοιμο και το δικό μου! Ανυπομονώ σήμερα ήρθε το skimmer.Η άποψη σου για την αντλία της maxspect.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 7:55 ΜΜ, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Καλησπερα σε ευχαριστώ  !Mixed reef θα κάνω. Σκέφτομαι 3 αντλίες . Since synchs silent 5.0 , maxspect jumb dc 6000 και jebao dc Mac 5000.

Καλή αρχή όλα θα εξαρτηθούν από το πώς είναι στημένος ο βράχος, άρα πρώτα θα βάλεις τον βράχο και μετά θα δεις εάν θες 2,3 κλπ.επισεις θα πρέπει να υπολογίσεις τη κοραλια θα βάλεις, διότι την ίδια ροή δεν θελου όλα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2022 at 10:33 ΜΜ, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Καλησπερα σε όλους! Μετά από ένα ενυδρείο κιχλιδων και παράλληλα ενός φυτεμένου ενυδρείου αποφάσισα να γίνω και θαλασσινός! Μετά από άπειρο ψάξιμο σε επώνυμα ενυδρεία αποφάσισα να φτιάξω έναν κύβο  70*70*53  με 15mm ultra clear τζάμια με sump από κάτω . Έχω ήδη παραγγείλει skimmer Red Sea 300. Φως σκέφτομαι Red Sea 160s? ( είμαι ανοιχτός στα άλλες προτάσεις) , Τι κύκλοφοριτη μου προτείνεται ?Σκεφτονουν τον καινούργιος της jebao  5000 με Wi-Fi. Επίσης ποια είμαι η άποψη σας για start packτης aquaforest ? Επίσης για το aquascape της ίδιας εταιρίας. Γενικώς όπως και όλοι σας γίνονται πάντα λάθη, το θέμα είναι να τα περιορίσω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ έχω φωτισμό τις reef facrory σε 0,80 πλάτος και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

20221031_185122.jpg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Καλησπέρα θεωρώ όλες οι εταιρίες που αναφέρθηκαν είναι αρκετά Καλες. Το Red sea καλύπτει 80* 80 άρα θεωρώ πως θα με καλύψει! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Το ενυδρειο σου πανέμορφο! Αρχές Δεκέμβρη θα ανεβάσω τις πρώτες φωτό που θα είναι έτοιμο και το δικό μου! Ανυπομονώ σήμερα ήρθε το skimmer.Η άποψη σου για την αντλία της maxspect.

Από τις καλύτερες αντλίες!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Καλή αρχή όλα θα εξαρτηθούν από το πώς είναι στημένος ο βράχος, άρα πρώτα θα βάλεις τον βράχο και μετά θα δεις εάν θες 2,3 κλπ.επισεις θα πρέπει να υπολογίσεις τη κοραλια θα βάλεις, διότι την ίδια ροή δεν θελου όλα.

Σε ευχαριστώ ! Κάθε αρχή και δύσκολη . Τώρα  όσο αφορά τα Κοραλία για να είναι ειλικρινής δεν έχω σκεφτεί ακόμα γιατί αργεί ακόμα ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εγώ έχω φωτισμό τις reef facrory σε 0,80 πλάτος και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

20221031_185122.jpg

Πολύ ωραίο το φως και το ενυδρειο!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Από τις καλύτερες αντλίες!

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Καλησπέρα θεωρώ όλες οι εταιρίες που αναφέρθηκαν είναι αρκετά Καλες. Το Red sea καλύπτει 80* 80 άρα θεωρώ πως θα με καλύψει! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Το ενυδρειο σου πανέμορφο! Αρχές Δεκέμβρη θα ανεβάσω τις πρώτες φωτό που θα είναι έτοιμο και το δικό μου! Ανυπομονώ σήμερα ήρθε το skimmer.Η άποψη σου για την αντλία της maxspect.

Θα σου πρότεινα να το ξαναδείς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελικά πήρα το το Red Sea 160s . 

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2022 at 7:54 ΠΜ, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Καλημέρα τελικά πήρα το το Red Sea 160s . 

Καλοδουλευτο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλοδουλευτο!

Ευχαριστώ. Από τα αρχικά στο μόνο που δεν έχω καταλήξει είναι ο βράχος και το aquascape. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΒΑΣΙΛΗΣ1986 έγραψε:

Ευχαριστώ. Από τα αρχικά στο μόνο που δεν έχω καταλήξει είναι ο βράχος και το aquascape. 

της aquaforest εχεις δει? Προσωπικα μ αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη εβδομάδα ο ανθρωπος που μου φτιάχνει το ενυδρείο ( Σταθας Γιάννης) θα πάει σε κάποια έκθεση στην Γερμανία στις 26 αυτή την εβδομάδα. Θα με πάρει από εκεί αν βρει κάποια καλά κομμάτια. Αλλιώς θα παίξω με if I reef aquaforest.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 8:31 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

της aquaforest εχεις δει? Προσωπικα μ αρεσει.

Καλημέρα και καλη εβδομάδα ο ανθρωπος που μου φτιάχνει το ενυδρείο ( Σταθας Γιάννης) θα πάει σε κάποια έκθεση στην Γερμανία στις 26 αυτή την εβδομάδα. Θα με πάρει από εκεί αν βρει κάποια καλά κομμάτια. Αλλιώς θα παίξω με if I reef aquaforest.

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη.
Αν μπορεις στησε και μια καραντινουλα ωστε προληπτικα να περνας πρωτα απο εκει ολα τα ζωντανα.....το ξερω ακουγεται περιεργο για καποιον που τωρα ξεκιναει αλλα οποιος απο εμας μετραει μερικες δεκαετιες στο χομπυ αναγνωριζει την ανεκτιμητη αξια της που θα σε γλιτωσει απο πολλα παρασιτα κοραλλιων αλλα και ψαριων που δεν θα περασουν ποτε στον βραχο σου και δεν θα τα παντρευτεις.Ανεξαρτητα απο τα ποσα χιλιαρικα δινει ο καθενας μας στον εξοπλισμο το μυστικο πλεον για μενα ειναι να μην εισαγουμε παρασιτα ωστε να εχουμε πραγματικα απροβληματιστη διαρκεια στα χρονια χωρις να μας χαλαει τιποτα την διαθεση μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει eheim,sicce,jebao,tunze,coralbox,ecotech marine για χρονια
Για την maxspect δεν εχω γνωμη δεν την εχω δουλεψει


Οποτε συμφωνα με την εμπειρια μου και τις απαιτησεις που εγω ειχα εγω θα σου πω για ολες αυτες τις εντυπωσεις μου με βαση παντα τα δικα μου κριτηρια
τα οποια συνοψιζονται στα οικονομικοτερα ανταλλακτικα,την χαμηλοτερη συντηρηση και την μεγαλυτερη αυτονομια στις διακοπες ρευματος



Ανταλλακτικα φθηνοτερα εχουν οι sicce,eheim,tunze,coralbox,jebao και θα πρεπει πραγματικα να παει κατι πολυ στραβα για να χρειαστεις ανταλλακτικο σε οποιαδηποτε απο αυτες
Οι ecotech marine εχουν τα ακριβοτερα ανταλλακτικα με διαφορα και μαλιστα απο ολες οσες αναφερω οι ecotech χρειαζονται συχνοτερα ανταλλακτικα......αυτος ειναι και ο λογος που τις αφησα εγω προσωπικα



Χαμηλοτερη συντηρηση,βασικα οκ για μενα καθολου συντηρηση εχουν οι sicce,eheim δεν παθαινουν τιποτα και γι αυτο τις δουλευα αυτες ειναι πολυ αξιοπιστες χωρις ιδιαιτερη συντηρηση...τις βαζεις και τις ξεχνας δεν πιανουν ευκολα ασβεστοποιησεις και δεν ειναι καθολου ευαισθητες σε σχεση με ολες τις αλλες αντλιες που συζηταμε
Χαμηλη συντηρηση εχουν οι tunze,coralbox και γι αυτο τις δουλευα
Μετρια συντηρηση εχουν οι jebao γι αυτο τις αφησα και προτιμησα τις παραπανω
Υψηλοτερη-Συχνοτερη συντηρηση εχουν οι ecotech marine γιατι αλλιως θες πολλα λεφτα σε ανταλλακτικα και γι αυτο τις αφησα



Περισσοτερο χρονο λειτουργιας σε battery backup και ταυτοχρονα συμβατες με backup πολλων εταιριων ειναι οι tunze,coralbox γι αυτους τους δυο λογους εγω προσωπικα τις τιμησα αυτες τις δυο
Οι ecotech marine εχουν επισης πολυ αυτονομια στις διακοπες ρευματος αλλα δεν παιρνουν backup απο πολλες εταιριες
Γενικα οι tunze,coralbox,ecotech marin κρατανε περισσοτερο χρονο σε battery backup απο οποιαδηποτε αλλη αντλια(τον διπλασιο συγκεκριμενα απο τις jebao)
Τον μισο χρονο λειτουργιας απο τις παραπανω τρεις εχουν οι jebao γι αυτο τις αφησα και προτιμησα τις παραπανω
Τον λιγοτερο χρονο λειτουργιας σε διακοπη ρευματος δινουν οι sicce,eheim και υποχρεωτικα μονο με χρηση ups....ενα πολυ καλο ups τις κραταει πολυ λιγοτερο χρονο απο οτι ενα battery backup οποιαδηποτε αλλη αντλια


Για wifi και ποια εχει πιο ευχηρηστη εφαρμογη στο κινητο ειμαι το πλεον ακαταλληλο ατομο να σου πω την αποψη μου.....μου αρεσε απλα να περναω τις ρυθμισεις στον controller και να μην ασχοληθω ξανα....ουτε να ειμαι σε μια παραλια και να αλλαζω ρυθμισεις σε φωτα και αντλιες κατω απο την ομπρελα μου...το wifi δεν με ενδιεφερε.....ανηκω και σε αλλη εποχη ισως....αλλα γενικα τα ρυθμιζα εκει που ηθελα και δεν ασχολιομουν ξανα
Εγω απλα ειχα μια καμερα στο σαλονι και κοιτουσα το ενυδρειο οτι κουνιουνται τα νερα και φεγγουν τα φωτα



Επειδη λοιπον με ενδιεφερε και η αξιοπιστια χαμηλη συντηρηση αλλα και να ειμαι ευκολα καλλυμενος σε μια βαρβατη διακοπη ρευματος(καποια παιδια που ειμαστε αρκετα χρονια στο χομπυ ειχαμε ζησει το 2008 και ξερουμε τι παει να παει να μην εχεις ρευμα στον υφαλο)
Και φυσικα τωρα στην ευρωπη ενω ακομη οι δεξαμενες φυσικου αεριου ειναι τιγκα θελουν να μας εκπαιδευσουν να μειωσουμε τις καταναλωσεις με το στανιο κατα 10% οποτε μπορει και να μας μαθουν μερικες ωρες την μερα να ειμαστε χωρις ρευμα
Θα κοιτουσα στις επιλογες μου τον καλυτερο συνδιασμο αξιοπιστιας χαμηλης η ανυπακρτης συντηρησης  και ταυτοχρονα την μεγαλυτερη αυτονομια στις διακοπες ρευματος με battery backup και αν ποτε χρειαστω ανταλλακτικα ποια θα εχει πιο φθηνα αναλωσιμα

 

Αρα σαν επιστροφη θα προτεινα eheim η sicce αν δεν σε ενδιαφερει να δουλευουν στις διακοπες ρευματος γιατι εχουν την χαμηλοτερη συντηρηση απο ολες και φΘηνα ανταλλακτικα που μαλλον ποτε δεν θα χρειαστει κιολας να αγορασεις

 

Εγω επειδη ελλειπα συχνα η ηθελα να παω ενα σαββατοκυριακο καπου,ηθελα να εχω battery backup σε καποιες αντλιες.
Οποτε αν σε ενδιαφερει τι θα γινετε στις διακοπες ρευματος θα σου προτεινα να σκεφτεις σαν επιστροφη την CORALBOX DCA6000 γιατι παιρνει πολυ ευκολα battery backup απο αρκετες εταιριες και ειναι πιο ποιοτικες οι coralbox απο τις jebao
Οι jebao καθε λιγους μηνες βγαζουν νεο μοντελο γενικα καποτε πρεπει να τελειοποιησουν καποιο και να μεινουν σε αυτο οπως ολες οι αλλες εταιριες



Κατι τελευταιο δεν νομιζω πως χρειαζεσαι τοσο μεγαλες αντλιες για επιστροφη απο το σαμπ....το θεμα ειναι να γινετε πανικος απο ροες μεσα στο κυριως ενυδρειο να παιζεις πλυντηριο οποτε ρυθμιζεις τις αντλιες στο μεγιστο.....δηλαδη σαν επιστροφη για τα λιτρα σου και τα 3000 ειναι πολυ τιμια  με βαση την εμπειρια μου και μειωνεις και το κοστος αγορας για να το επενδυσεις καπου αλλου...δες το κι αυτο γιατι να παρεις αντλια 5000 η 6000 και να την παιζεις απο το σαμπ δεν προσφερει την χαοτικη ροη των κυματομηχανων οποτε με μια μικροτερη επιστροφη εισαι οκ πραγματικα

 

 

Έγινε επεξεργασία - KAWASAKININJA
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KAWASAKININJA έγραψε:

Σου ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη.
Αν μπορεις στησε και μια καραντινουλα ωστε προληπτικα να περνας πρωτα απο εκει ολα τα ζωντανα.....το ξερω ακουγεται περιεργο για καποιον που τωρα ξεκιναει αλλα οποιος απο εμας μετραει μερικες δεκαετιες στο χομπυ αναγνωριζει την ανεκτιμητη αξια της που θα σε γλιτωσει απο πολλα παρασιτα κοραλλιων αλλα και ψαριων που δεν θα περασουν ποτε στον βραχο σου και δεν θα τα παντρευτεις.Ανεξαρτητα απο τα ποσα χιλιαρικα δινει ο καθενας μας στον εξοπλισμο το μυστικο πλεον για μενα ειναι να μην εισαγουμε παρασιτα ωστε να εχουμε πραγματικα απροβληματιστη διαρκεια στα χρονια χωρις να μας χαλαει τιποτα την διαθεση μετα.

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις τόσες πολλές πληροφορίες!! ( σχετικά με την καραντίνα ο Σταθας που μου κάνει το ενυδρειο μου το είπε από την πρώτη επαφή μας το ποσό σημαντικό είναι, άρα αν και αρχάριος το έχω πάρει το μήνυμα) επίσης διαβάζω καθημερινά πολλά αν και μερικές φορές χάνομαι!!!) Τώρα όσο αφορά την αντλία τελικά μόλις αγόρασα την maxspect 8000 την πήρα σε προσφορά Black Friday 155  από 220 ευρώ.  Προτιμώ σε ότι βάζω είναι overpowered σε σχέση με τα λίτρα μου το ίδιο έχω κάνει και στα αλλά 2 ενυδρεία μου και μόνο σε καλό μου βγήκε. Η maxspect είναι με controller και όχι με Wi-Fi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...