Jump to content

Πέτρες θαλάσσης σε ενυδρείο


Recommended Posts

Γειά σας. Σαν πολύ νέος στο hobby και παρορμητικός θέλω να τα δοκιμάσω όλα. Σήμερα πήγαμε βόλτα στην θάλασσα και μου ήρθε η ιδέα να βρω πέτρες και να φτιάξω κάτι τέτοιο. 

stone-tower-4012178_960_720.thumb.jpg.99be5751174340c53dd42ff712c319ea.jpg

 

Ένα μικρούλι μιας που λόγο έλλειψης 

φυτών έχω πολύ χώρο και ιδού 

IMG_20221113_152219.thumb.jpg.a13972212e9784b5e7d3ff74d585e8d3.jpg

μάζεψα ένα σορό. 😂😂

 

Τώρα αρχικά πρέπει να τους ρίξω ξύδι (έχω ντόπιο δικό μας) να δω εάν δεν αφρίζουν πάμε καλά. Μετά θα πρέπει να της βράσω 2-3 φορές και θα είμαι κομπλέ? Τι άλλο πρέπει να προσέξω? 

 

Εδώ το κουβαδακι μου όπως το έστησα για όποιο θέλει να το δει. 

https://youtu.be/YgbHiDkq4Nw

 

Link to comment
Share on other sites

Με ξυδι δεν θα καταλαβεις καλα τι γινεται. Παρε υδροχλωρικο οξυ (aqua forte) απο το σουπερ μαρκετ , εχει  1- 1.5€ .  Μια φορα βρασιμο φτανει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με ξυδι δεν θα καταλαβεις καλα τι γινεται. Παρε υδροχλωρικο οξυ (aqua forte) απο το σουπερ μαρκετ , εχει  1- 1.5€ .  Μια φορα βρασιμο φτανει.

 

Λοιπόν όντως με ξύδι δεν καταλαβαίνεις. Με λεμόνι γίνετε δουλειά. Ο λόγος που δεν θέλω να βάλω aqua forte είναι επειδή είναι χημικό.Ακόμα και με βράσιμο και όλα δεν το θέλω. Παρόλα αυτά ετοιμάζω video να το δείτε και εσείς. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

Ο λόγος που δεν θέλω να βάλω aqua forte είναι επειδή είναι χημικό.

Και το ξυδι ειναι χημικο (αcetic acid) και λεμονι ειναι χημικο (κιτρικο οξυ) :D το υδροχλωρικο (aqua forte) εχουμε και στο στομαχι μας ;)

Μην φοβασε τα χημικα - ειναι παντου! :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω, μόνο οι μαυρες πετρες βγηκαν μη ασβεστολιθικες.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έφτιαξα ένα video για το πώς θα ξέρουμε ποια πέτρα είναι κατάλληλη για το ενυδρείο μας χωρίς χρήματα. Ευχαριστώ

 

 

Έγινε επεξεργασία - evangelos samprovalakis
Link to comment
Share on other sites

Όλες σχεδόν οι πέτρες κάνουν για ενυδρείο μην σας αγχώνει και τόσο. Θα πρέπει να είναι κανα πολύ περίεργο πέτρωμα για να βγάλει ουσίας στο νερό. Επίσης αυτό το τεστ ακαταλληλότητας με το ακούα φόρτε δεν το καταλαβαίνω σχεδόν όλες οι πανάκριβες πέτρες aquascaping ασβεστολιθικές είναι. Και το βράσιμο δεν καταλαβαίνω οι πέτρες στη φύση είναι πεντακάθαρες ένα ξέπλυμα για τα χώματα και μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

σχεδόν όλες οι πανάκριβες πέτρες aquascaping ασβεστολιθικές είναι.

Καποιες αφριζουν σε σημεια, που εχουν CaCO3 και καποια άλλα αλατα σαν δολομιτη....αλλά δεν ειναι  ασβεστολιθικες (οπως το μαρμαρο πχ)... Μπορει να υπαρχουν και τελειως ασβεστολιθικες πετρες, αλλά δεν τις βλεπεις σε aquascape (τουλαχιστον συχνα).

πριν 3 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Και το βράσιμο δεν καταλαβαίνω οι πέτρες στη φύση είναι πεντακάθαρες ένα ξέπλυμα για τα χώματα και μέσα. 

Αυτο να το πεις στον φιλο, που γέμισε υδρες στο ενυδρειο απο πετρες, που μαζεψε στην φυση :D

Εχουμε και topic , αν θες, μπορεις να διαβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθικές δεν είναι μόνο το μάρμαρο αλλά και οι Seiryou που αποτελούνται από ανθρακικό ασβέστιο και είναι παραπλήσιες με πολλά πετρώματα που υπάρχουν στη χώρα μας. Πραγματικά ουδέτερες πέτρες είναι για παράδειγμα οι γρανίτες. 
ποτέ δεν έχω κολλήσει ούτε έχω ακούσει κάποιον να έχει κολλήσει παράσιτα ή άλλους οργανισμούς από ξερές πέτρες μαζεμένες από τη φύση. Δεν εννοώ μέσα από ρέματα και ποτάμια φυσικά. 
οκ αυτή είναι απλά η γνώμη μου🤓

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο να το πεις στον φιλο, που γέμισε υδρες στο ενυδρειο απο πετρες, που μαζεψε στην φυση :D

Εχουμε και topic , αν θες, μπορεις να διαβασεις.

Με ενδιαφέρει το topic αυτό. link please?  Έψαξα αλλά δεν ξέρω ποιο λές

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Ασβεστολιθικές δεν είναι μόνο το μάρμαρο αλλά και οι Seiryou που αποτελούνται από ανθρακικό ασβέστιο και είναι παραπλήσιες με πολλά πετρώματα που υπάρχουν στη χώρα μας. Πραγματικά ουδέτερες πέτρες είναι για παράδειγμα οι γρανίτες. 
ποτέ δεν έχω κολλήσει ούτε έχω ακούσει κάποιον να έχει κολλήσει παράσιτα ή άλλους οργανισμούς από ξερές πέτρες μαζεμένες από τη φύση. Δεν εννοώ μέσα από ρέματα και ποτάμια φυσικά. 
οκ αυτή είναι απλά η γνώμη μου🤓

Εγώ είμαι της γνώμης οτι φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά


 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω και εγώ την γνώμη μου γιατί γνώμη σημαίνει ότι λέω κάτι χωρίς να είμαι σίγουρος. 

Θα πως απλά αυτά που ισχύουν 100%

1. Το υδροχλωρικό οξύ είναι παντελώς ακίνδυνο αρκεί ένα απλό ξέπλυμα με νερό. Αν θέλετε το συζητάμε  όποιος δεν πιστεύει, αλλιώς ας το αποδεχτεί έτσι απλά.

2. Η ασβεστολιθικές πέτρες και γενικά η πέτρες που ανεβάζουν την σκληρότατα του νερού μπορούν να μπουν και σε φυτεμένα ενυδρεία με σχετικά μαλακό νερό, το αν και κατά πόσο θα σκληρύνει το νερό μια πέτρα εξαρτάτε απο τους εξής παράγοντες, α) η ποσότητα των αλάτων που περιέχει, β) η ποσότητα των πετρωμάτων που έχουμε στο ενυδρείο, γ) το ph που έχει το ενυδρείο μας, δ) η συχνότητα των αλλαγών νερού που κάνουμε. 

Γενικά τα περισσότερα ενυδρεία έχουν ένα ph μεταξύ 6,8 - 7,5 και οι αλλαγές νερού γίνονται κάθε εβδομάδα σε ένα τέτοιο ενυδρείο για να ανεβάσεις την σκληρότητα πρέπει να το κάνεις νταμάρι απο ασβεστολιθικές η να βάλεις μέσα μάρμαρα.

3. Πέτρες που προέρχονται απο την φύση εκτός νερού ένα απλό πλύσιμο για να φύγει το χώμα και για περετέρο ασφάλεια (εγώ δεν το κάνω δικό μου το ρίσκο) ένα βρασιματάκι αρκεί, πέτρες που προέρχονται μέσα απο ποτάμι ή λίμνες, καλό πλύσιμο και βράσιμο 20 λεπτά. Πέτρες που της περιλούσαμε με υδροχλωρικό οξύ δεν θέλουν βράσιμό το οξύ έχει κάψει τα πάντα, απλά της ξεπλένουμε να φύγει το οξύ.

4. Εκεί που θέλει προσοχή με της ασβεστολιθικές πέτρες είναι σε ενυδρεία με χαμηλό ph πχ 6 καθώς το όξυνο νερό αντιδρά πολύ ποιο έντονα με κάτι που είναι ασβεστολιθικο, συνήθως σε τέτοια ενυδρεία έχουμε ψάρια που είναι και ποιο ευαίσθητα στης αλλαγές του ph. Και πάλι όμως με την ανάλογη προσοχή και παρακολούθηση μπορούμε να βάλουμε μέσα κάποιες λίγες ασβεστολιθικές πέτρες, πχ βάζουμε δυο μικρές πέτρες που είναι ασβεστολιθικές και μετράμε το ph κάθε μέρα για να δούμε αν έχουμε αλλαγή του ph.

 

Με απλά λόγια η ασβεστολιθικές πέτρες δεν είναι νταπου σε ενυδρεία με χαμηλό ph  αρκεί να δείξουμε την ανάλογη προσοχή.

Δεν χρειάζονται πεντακόσια βρασίματα και ξεπλύματα για να βάλουμε μια πέτρα στο ενυδρείο μας

Το υδροχλωρικό οξύ δεν είναι υδροκυάνιο, δεν δηλητηριάζει της πέτρες  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

Με ενδιαφέρει το topic αυτό. link please?  Έψαξα αλλά δεν ξέρω ποιο λές

Με μια αναζητηση βγαινουν αρκετα θεματα - https://www.aquazone.gr/search/?q=υδρες&quick=1

https://www.aquazone.gr/forums/topic/115944-αναγνώριση-σαλιγκαριών/?do=findComment&comment=1288374

στο πρωτο βιντεο φαινονται καλα μετα το 0:19

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

2. Η ασβεστολιθικές πέτρες και γενικά η πέτρες που ανεβάζουν την σκληρότατα του νερού μπορούν να μπουν και σε φυτεμένα ενυδρεία με σχετικά μαλακό νερό, το αν και κατά πόσο θα σκληρύνει το νερό μια πέτρα εξαρτάτε απο τους εξής παράγοντες, α) η ποσότητα των αλάτων που περιέχει, β) η ποσότητα των πετρωμάτων που έχουμε στο ενυδρείο, γ) το ph που έχει το ενυδρείο μας, δ) η συχνότητα των αλλαγών νερού που κάνουμε. 

Γενικά τα περισσότερα ενυδρεία έχουν ένα ph μεταξύ 6,8 - 7,5 και οι αλλαγές νερού γίνονται κάθε εβδομάδα σε ένα τέτοιο ενυδρείο για να ανεβάσεις την σκληρότητα πρέπει να το κάνεις νταμάρι απο ασβεστολιθικές η να βάλεις μέσα μάρμαρα.

Χρηστο, κατανοητο αυτο. Πες -  υπαρχει λογος να μπαινουν ασβεστολιθικες σε φυτεμενα με χαμηλο ph, που πρεπει μετα να κάνεις παραπανω αλλαγες νερου, να βαρας παραπανω CO2  κτλ κτλ......Υπαρχουν τόσες και τόσες μη ασβεστολιθικες.... χαλαζιας, dragon, λαβα, σιδεροπετρα, αμμωπετρα, ξυλοπετρα, basalt και και και....Υπαρχουν και πετρωματα , που ανεβαζουν λιγο το ΚΗ - πχ Frodo Stone, pagoda stone και παρομοια. 

Σε ενυδρεια με ph 7 και πανω, ουτε σηζητηση - βαλε οτι θελεις....

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_aquarium_oliver-knott-hardening-stones-in-the-aquarium

 

Link to comment
Share on other sites

@natateoένας και μοναδικός και ΑΚΡΟΣ βασικός.

Να βρεις μια πέτρα να είναι όπως την θές και να λές εδώ είμαστε αυτό έψαχνα τόσο καιρό, κάνεις τεστ και βλέπεις ότι είναι ασβεστολιθική (όχι μάρμαρο) αλλά αφρίζει και μαζί αφρίζεις και εσύ για την γκαντεμιά σου. σκεφτεσαι σκέφτεσαι και λες θα την δοκιμάσω την βάζεις και παρατηρείς ότι παρόλο που σου άφρισε δεν σου ανεβάζει το ph, gh. για πολλούς και διάφορους σύνθετους λόγους, για αυτό λέω θέλει να δείξουμε και την ανάλογη προσοχή.

Και αυτά που γράφω με έχουν τύχη όντος και έχω βάλει αρκετές φορές ασβεστολιθικές πέτρες σε ενυδρείο όχι όμως πολλές ούτε να είναι η πλειοψηφία.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ότι παρόλο που σου άφρισε δεν σου ανεβάζει το ph, gh. για πολλούς και διάφορους σύνθετους λόγους,

Δεν ανεβαζει την ολικη σκληροτητα, ανεβαζει το ΚΗ - ανθρακικη σκληροτητα, γιατι διαλυονται σχεδον αποκλειστικα CaCo3, MgCO3

https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/GEO360/ΔΙΑΛΕΞΗ 9.pdf

α) Η Παροδική σκληρότητα (carbonate hardness) ή ανθρακική
σκληρότητα, οφείλεται στα ορυκτά ανθρακικό ασβέστιο και μαγνήσιο
(CaCO3 και MgCO3) που διαλύονται στα υπόγεια νερά. Η διαλυτότητα
των σχετικά δυσδιάλυτων αυτών ορυκτών αυξάνει με την αύξηση της
μερικής πίεσης του CO2.

• β) Η Μόνιμη σκληρότητα (Νon carbonate hardness) οφείλεται στα
ορυκτά του θειικού ασβεστίου και του θειικού μαγνησίου που
διαλύονται στα υπόγεια νερά. Στις περιοχές που δεν συμβαίνει
απόθεση εβαποριτών, η κύρια πηγή των θειικών ιόντων είναι γενικά η
οξείδωση του σιδηροπυρίτη

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, αν καποιος δεν εχει σκοπο να βαλει στο ενυδρειο γαριδες CRS ή αγριους δισκους - μπορει να βαλει στο ενυδρειο σχεδον ολες τις πετρες , που θα βρει στην φυση (δεν μιλαμε βεβαια για άκρος ασβεστολιθικες - μαρμαρο, δολομιτη - αυτες ειναι για αφρικανους :))

Το θεμα ειναι, οτι στην Ελλαδα ειναι οι περισσοτερες, που βρισκονται στην φυση.....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...