Jump to content

Τροφή και Ασβέστιο για σαλιγκαρια .


Recommended Posts

Έχω 6 σαλιγκάρια. 4 nerite και 2 apple.

 

Έχω διαβάσει διάφορα για συμπλήρωση Ca.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ?

Επίσης τα λιπάσματα που έχουν κάποιο ποσοστό ασβεστίου , είναι αξιοποιήσιμο ?

 

Επίσης επειδή έχω χρυσόψαρα και τρώνε τα πάντα , τρώνε και τις ταμπλέτες αλγης για τα σαλιγκάρια . Αυτά μεγαλώνουν αλλά δεν ξέρω αν τρώνε , καμία ιδέα ?

 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο, κανονικα δεν ταιζουμε τα σαλιγκαρια, βρισκουν  τροφη. Το θεμα υπαρχει με τα apple, γιατι μεγαλωνουν πολυ και μερικες φορες δεν τους φτανει η τροφη , που μενει απο τα ψαρια (ειδικα , οταν εχουμε τετοιες σκουπες βυθου, σαν χρυσοψαρα :D)

Τι προτεινω (για να μην αρχιζουν τα apple να τρωνε τα φυτα), μπορεις να παρεις τροφες για σαλιγκαρια - υπαρχουν, αλλά θα ταιζεις την νυχτα, οταν θα πανε για υπνο οι σκουπες. :D

https://www.aquario.gr/product/dennerle-shrimp-king-snail-stixx-45gr/ - αυτο, αν σου περισσευουν τα λεφτα.....😜

Δεν θα υπαρχει προβλημα και αν θα ταιζεις μόνο με βραστα λαχανικα (οτι εχεις - καροτο, κολοκυθακι, αγγουρι (δεν βραζουμε), αρακας πρασινος κτλ.... μόνο μελιτζανες, νομιζω δεν....:D) και χαπακια για ψαρια βυθου.

Αν εχεις στο ενυδρειο σκληρο ή ουδετερο νερο, δεν χρειαζεται ασβεστιο.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στο ενυδρειο, κανονικα δεν ταιζουμε τα σαλιγκαρια, βρισκουν  τροφη. Το θεμα υπαρχει με τα apple, γιατι μεγαλωνουν πολυ και μερικες φορες δεν τους φτανει η τροφη , που μενει απο τα ψαρια (ειδικα , οταν εχουμε τετοιες σκουπες βυθου, σαν χρυσοψαρα :D)

Τι προτεινω (για να μην αρχιζουν τα apple να τρωνε τα φυτα), μπορεις να παρεις τροφες για σαλιγκαρια - υπαρχουν, αλλά θα ταιζεις την νυχτα, οταν θα πανε για υπνο οι σκουπες. :D

https://www.aquario.gr/product/dennerle-shrimp-king-snail-stixx-45gr/ - αυτο, αν σου περισσευουν τα λεφτα.....😜

Δεν θα υπαρχει προβλημα και αν θα ταιζεις μόνο με βραστα λαχανικα (οτι εχεις - καροτο, κολοκυθακι, αγγουρι (δεν βραζουμε), αρακας πρασινος κτλ.... μόνο μελιτζανες, νομιζω δεν....:D) και χαπακια για ψαρια βυθου.

Αν εχεις στο ενυδρειο σκληρο ή ουδετερο νερο, δεν χρειαζεται ασβεστιο.

Δεν ζεματιζουνε τα λαχανικά γενικά ? 

 

Δεν έχω τεστ για GH KH υγρό αλλά από τις ταινίες είναι σκληρό .

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Δεν ζεματιζουνε τα λαχανικά γενικά ? 

Ναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/11/2022 at 11:20 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι.

 

hmm. 

Όσο έχω διαβάσει σαν νέος και απο video όλοι τα βράζουν. 

 

Εγώ τώρα που δεν έχω ψάρι αλλά μόνο σαλιγκαρια κάθε πότε να τους δίνω λαχανικά? 

 

Ένα μικρό tank έχω 32l φυτεμένο 

με 1 nerite 2 ramshorn 1 volcano orange και ένα black helmet king Kong 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ψάρια και φυτά ρίχνω αγγούρι 1 φορά την εβδομάδα και ταμπλέτες αλγης 2 φορές .

 

Αλλά δεν ξέρω άλλοι λένε να μην τα ταισεις καθόλου .

 

Εγώ μόνο τα ζεματιζω , το πολύ να κάτσουν σε νερό που βράζει για 1 λεπτό .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

Εγώ τώρα που δεν έχω ψάρι αλλά μόνο σαλιγκαρια κάθε πότε να τους δίνω λαχανικά? 

Aν δεν εχεις αλγες, πρεπει να ταιζεις. Υπαρχουν ταμπλετες βυθου με σπιρουλινα πχ. μπορεις να δωσεις. Πιο πολυ τα μεγαλα σαλιγκαρια χρειαζονται ταισμα. τα μικρα βρισκουν ευκολα φαγητο και δεν χρειαζονται και ποσοτητα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Aν δεν εχεις αλγες, πρεπει να ταιζεις. Υπαρχουν ταμπλετες βυθου με σπιρουλινα πχ. μπορεις να δωσεις. Πιο πολυ τα μεγαλα σαλιγκαρια χρειαζονται ταισμα. τα μικρα βρισκουν ευκολα φαγητο και δεν χρειαζονται και ποσοτητα.

Κάτι άσχετο , τα σαλιγκάρια μου μεγαλώνουν συνεχώς , αλλά έχουν όλα καμία σαν σπασίματα στο κέλυφος ( εκτός από τα  apple) , αλλά μεγαλώνουν και είναι κινητικά . Είναι σημεία που μεγαλώνει το καβούκι ή είναι κάποιο θέμα ανεπάρκειας ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Κάτι άσχετο , τα σαλιγκάρια μου μεγαλώνουν συνεχώς , αλλά έχουν όλα καμία σαν σπασίματα στο κέλυφος ( εκτός από τα  apple) , αλλά μεγαλώνουν και είναι κινητικά . Είναι σημεία που μεγαλώνει το καβούκι ή είναι κάποιο θέμα ανεπάρκειας ;

βγαλε μερικες καθαρες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

βγαλε μερικες καθαρες φωτογραφιες.

Η αλήθεια είναι ότι κάποια σημάδια τα είχαν όταν τα πήρα και κάποια έφυγαν κάποια ήρθαν κτλ .

20221203_123148.jpg

20221203_123139.jpg

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

για ελλειψη ασβεστιου δεν φαινεται, οταν εχουν ελλειψη, το κελυφος γινεται αρκετα λεπτο, μιλαμε σπαει στα δαχτυλα, το ιδιο γινεται και απο πολυ μαλακο νερο , μπορουν να εχουν  και σαν πολλες μικρες τρυπουλες.

Στην 2-η φωτο σαν να εχει καποιο θεμα απο βακτηρια, μυκητες ή προτοζωα....

Τα ψαρια μηπως τα πειραζουν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

για ελλειψη ασβεστιου δεν φαινεται, οταν εχουν ελλειψη, το κελυφος γινεται αρκετα λεπτο, μιλαμε σπαει στα δαχτυλα, το ιδιο γινεται και απο πολυ μαλακο νερο , μπορουν να εχουν  και σαν πολλες μικρες τρυπουλες.

Στην 2-η φωτο σαν να εχει καποιο θεμα απο βακτηρια, μυκητες ή προτοζωα....

Τα ψαρια μηπως τα πειραζουν?

Όχι δεν τα πειράζουν καθόλου δεν ασχολούνται.

 

Αν είναι παράσιτα τι κάνω ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Αν είναι παράσιτα τι κάνω ; 

Να σου πω την αληθεια, δεν εχω ασχοληθει με τα σαλιγκαρακια. Ξερω οτι καποιοι βαζουν τα σαλιγκαρια σε αλατονερο για 15-20 λεπτα. Λενε φευγουν ολα τα ασπρακια απο το κελυφος. Το θεμα ειναι, οτι δεν ξερω το ποσοστό αλατιου σε διαλυμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από διάφορα άρθρα ότι μπορώ αυτά τα σημάδια είναι από έλλειψη ασβεστίου αλλά και οτιδήποτε άλλο , καλό είναι να βάλω ασβέστιο σε μορφή πέτρας για χελώνες λέει . Αλλά η απορία μου είναι , αυτά τα σημάδια λεει δεν φτιάχνουν ότι και να κάνεις . Ισχύει ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Διάβασα από διάφορα άρθρα ότι μπορώ αυτά τα σημάδια είναι από έλλειψη ασβεστίου αλλά και οτιδήποτε άλλο , καλό είναι να βάλω ασβέστιο σε μορφή πέτρας για χελώνες λέει . Αλλά η απορία μου είναι , αυτά τα σημάδια λεει δεν φτιάχνουν ότι και να κάνεις . Ισχύει ; 

Το νερο στο ενυδρειο σου τι ΚΗ εχει και τι ΡΗ?

Αν το ΚΗ ειναι 3 και πανω και ΡΗ ειναι 7 και πάνω, δεν πρεπει να υπαρχει θεμα με ασβεστιο.

Να σου πω τιν αληθεια, σε μια φωτο με νερετινα πολυ μοιαζει.....

Η πετρα για χελωνες δεν κάνει. Παρε καλης ποιοτητας τροφη για σαλιγκαρια , πχ - https://www.aquario.gr/product/dennerle-shrimp-king-snail-stixx-45gr/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...