Jump to content

Καθαρισμός αλγης από τα τζάμια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα 120αρι με ένα χαρεμακι από labidochromis caeruleus. Όλα πάνε μια χαρά παρόλο που ο χώρος δεν είναι και πολύ μεγάλος. Τα ψάρια έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι μετρήσεις είναι κομπλέ κτλ. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι το τζαμί έχει πιάσει άλγη που από τι φαίνεται δεν ενοχλεί τα ψάρια αλλά μου την σπάει γιατί δεν φαίνονται τα ζωντανά καθαρά. Πώς μπορώ να την βγάλω. Πράσινη είναι και με απλό σφουγγάρι δεν φεύγει.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού καθαρίζεις τα τζάμια με ενυδρειακό βαμβάκι και λίγο υπομονή αλλά και επιμονή..

Εγώ χρησιμοποιώ και της eheim αυτό.. 

https://eheim.com/en_GB/aquatics/accessories/cleaning/rapidcleaner/rapidcleaner-48cm#

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Καλησπέρα. Έχω ένα 120αρι με ένα χαρεμακι από labidochromis caeruleus. Όλα πάνε μια χαρά παρόλο που ο χώρος δεν είναι και πολύ μεγάλος. Τα ψάρια έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι μετρήσεις είναι κομπλέ κτλ. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι το τζαμί έχει πιάσει άλγη που από τι φαίνεται δεν ενοχλεί τα ψάρια αλλά μου την σπάει γιατί δεν φαίνονται τα ζωντανά καθαρά. Πώς μπορώ να την βγάλω. Πράσινη είναι και με απλό σφουγγάρι δεν φεύγει.

 

Πλαστικη καρτα, ξυραφακι, ασπρο σφουγγαρι "γομα" ΧΩΡΙΣ προσθετα! (μην το τριψεις! απλα το περνας απο πανω, δεν ειναι γυαλοχαρτο), νυχι
ΠΡΟΣΟΧΗ μην πιασεις κοκκο αμμο-χαλικι και γρατζουνισεις το τζαμι!

χαχαχα Οσο κανεις την αλλαγη η και πριν την κανεις, για να φυγουν ολα! 
Να ξερεις ομως οτι απλα καθαριζεις το αποτελεσμα καποιας ανισσοροπιας του συστηματος σου, ισως καποια μερα ταισες παραπανω, ισως απο δω και περα να ειναι "εβδομαδιαιο προβλημα". Εαν σε ενοχλει τοσο θα το εψαχνα παραπανω! Επισης....Ενα μαγνητακι για καθαρισμο τζαμιων.... ισως να ηταν καλη επενδυση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Πλαστικη καρτα, ξυραφακι, ασπρο σφουγγαρι "γομα" ΧΩΡΙΣ προσθετα! (μην το τριψεις! απλα το περνας απο πανω, δεν ειναι γυαλοχαρτο), νυχι
ΠΡΟΣΟΧΗ μην πιασεις κοκκο αμμο-χαλικι και γρατζουνισεις το τζαμι!

χαχαχα Οσο κανεις την αλλαγη η και πριν την κανεις, για να φυγουν ολα! 
Να ξερεις ομως οτι απλα καθαριζεις το αποτελεσμα καποιας ανισσοροπιας του συστηματος σου, ισως καποια μερα ταισες παραπανω, ισως απο δω και περα να ειναι "εβδομαδιαιο προβλημα". Εαν σε ενοχλει τοσο θα το εψαχνα παραπανω! Επισης....Ενα μαγνητακι για καθαρισμο τζαμιων.... ισως να ηταν καλη επενδυση.

Οκ. Δεν πιστεύω να ξαναγίνει. Αυτό έγινε επειδή χάλασε ο χρονοδιακόπτης και έφυγα για μια εβδομάδα από το σπίτι και το φως δεν έκλεισε. Απλά δεν πολύ ασχολήθηκα γιατί δεν επηρέασε καθόλου το ενυδρείο. Θα δοκιμάσω αυτά που πρότεινες. Η αλήθεια είναι ότι αυτό με την κάρτα δεν το είχα σκεφτεί.

 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...