Jump to content

Floating Ταΐστρα / βοηθήματα ταΐσματος


Recommended Posts

 

 

Καλημέρα, αγόρασα μια ταΐστρα σαν το no 6 του Link , την  τοποθετώ άψογη λέω happy  βάζω floating food , αλλά  τα ψαράκια με εξαίρεση μερικά μικρά που αποκλείστηκαν εκεί μέσα και χρειάστηκαν 10 λεπτά να βρουν την έξοδο .

https://www.aliexpress.com/item/1005004281706858.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802vRGora

 

Όταν έβαλα Flakes τα πράγματα ήταν καλλίτερα  καθώς ναι μεν  για 1-2 λεπτά κοπάναγαν το τζάμι να μπουν μέσα, αλλά  λίγο μετά που άρχισαν να βυθίζονται  έκαναν πάρτι :D

Στης βυθιζόμενες τροφές  απλά είναι άψογο.

Ο λόγος  που το αγόρασα είναι γιατί η τροφή πάει στην αναρρόφηση του φίλτρου  και βλέπεις τα guppy να τρέχουν να προλάβουν το φαγητό τους  τα νεογέννητα δεν προλαβαίνουν και συνήθως τα ψάχνω να ριξω κοντά τους το φαγητό ^^

Κάνω κάτι λάθος είναι λάθος το προϊόν ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, συνήθως το Νο 1 ή το Νο 2 χρησιμοποιούμε, δέν είχα ξαναδεί τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Ο λόγος  που το αγόρασα είναι γιατί η τροφή πάει στην αναρρόφηση του φίλτρου  και βλέπεις τα guppy να τρέχουν να προλάβουν το φαγητό τους  τα νεογέννητα δεν προλαβαίνουν και συνήθως τα ψάχνω να ριξω κοντά τους το φαγητό ^^

Κλεινεις το φιλτρο, ταιζεις, ξανα ανοιγεις το φιλτρο. και δεν χρειαζεται ταιστρα :P

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κλεινεις το φιλτρο, ταιζεις, ξανα ανοιγεις το φιλτρο. και δεν χρειαζεται ταιστρα :P

Το έχεις κάνει σύστημα , να μας αποστομώνεις !!! 

Αλλά αυτή τι φορά θα πω οτι ψάχνω μια λύση για όταν θα απουσιάζω και για να αυξήσω τα ταΐσματα για τα μικρά :D δλδ πχ να εχω την ταιστρα  να ρίχνει μια φορά την ημέρα στη βαρκούλα ^^ .

Εγώ να ρίχνω όταν θα μπορώ καθώς είμαι με βάρδιες ώστε να μην αλλάζουν καθε εβδομάδα την ωρα που τρώνε ^^  να αλλάζει μονο η ωρα του Snack :D .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αλλά αυτή τι φορά θα πω οτι ψάχνω μια λύση για όταν θα απουσιάζω και για να αυξήσω τα ταΐσματα για τα μικρά

Παρε αυτοματη. Μπορει να ριχνει και 10 φορες την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλά αν απλά ριξω στην μια ακρη θα παει στο φιλτρο το 1/3 :( γιαυτο αγορασα αυτο το κατασκευασμα ωστε να ριχνει εκει η αυτοματη ταιστρα αλλά δε δουλευει .

Θελω μια με την ταιστρα και μια εγώ ωστε να ελενχω και την ορεξη /συμπεριφορα τους :) 

Το να κλεινω το φιλτρο πχ με χρονοδιακόπτη ενω απουσιάζω το θεωρω ρισκο σε περιπτωση που πχ δεν παρει μπροστα. 

Βέβαια θα το δοκιμασω οσο ειμαι σπιτη ^^ ευχαριστω και παλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλθεί να κανεις τη ζωη σου πιο δυσκολη με το ζόρι.

 

Ασε την ταΐστρα να ριξει και οσο φάνε. Άλλαξε σημείο της αυτόματης ταΐστρας, δεν ειναι λογικό να σου ρουφάει όλη την τροφή το φίλτρο, τόσο δυνατό φίλτρο έχεις ; 

 

Σκεπτόμενος δυνατά, εχω την απορία γιατί δεν πήρες κάτι σαν την πρώτη-δευτερη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εχεις βαλθεί να κανεις τη ζωη σου πιο δυσκολη με το ζόρι.

 

Ασε την ταΐστρα να ριξει και οσο φάνε. Άλλαξε σημείο της αυτόματης ταΐστρας, δεν ειναι λογικό να σου ρουφάει όλη την τροφή το φίλτρο, τόσο δυνατό φίλτρο έχεις ; 

 

Σκεπτόμενος δυνατά, εχω την απορία γιατί δεν πήρες κάτι σαν την πρώτη-δευτερη φωτό...

1)Το κάνω αυτο :( 

2)Οχι είναι το φίλτρο που είχε το Rio 180 απο μόνο του + φιλτρο σφουκαρι με αεροπετρα ναι ακόμα δε το εβγαλα !!! . 

3)Με συμβουλό τους 2 χειροτερους τρόπους επιλογής ειναι ακριβότερο θα ειναι καλλιτερο και ειναι διαφανο δε θα δειχνει ασχημο :D 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...