Jump to content

Είναι άνετα τα ψάρια μου?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ενα 120 λιτρων ενυδρειο με labidochromis caeruleus. Γνώριζα απο την αρχή οτι τα λιτρα δεν ειναι ιδανικά αλλά ειμαι ξεροκέφαλος και το δοκίμασα. Παρόλο που περίμενα πανωλεθρία τα πράγματα πάνε μια χαρά. Πλην ενα μικρο κοψιματακι στην ουρα ενος ψαριου που παρατηρησα πριν ενα μηνα (τωρα ειναι οκ). Το ph ειναι 8,5 αφου το ενυδρείο το εκανα λατομείο με ασβοστολιθικά αλλα νομιζω ειναι οκ. Πριν μια εβδομαδα που ελλειπα χαλασε ο χρονοδιακοπτης και το φως εμεινε ανοιχτο για 4 μερες γεμισε αλγη την καθαρισα και δεν ξαναβγαινει. Ειχα 3 γεννες σε 1 χρονο και γενικα δεν εχω θεματα αλλαγες κανω 30% καθε 7-10 μερες. Τωρα θετω το ερωτημα αν παρολο που πανε ολα οκ ειναι καλο να συνεχισω να τα κραταω στο ενυδρειο απο αποψη χωρου. Τους φτανει ο χωρος η οχι. Το αρσενικο εχει σκαψει τα παντα και εχει μεσα στις πετρες τον δικο του χωρο το ενα θηλυκο περναει την ωρα του λιγο πιο ψηλα στις πιο ψηλες πετρες και το αλλο καθεται στην αλλη ακρη του ενυδρειο στην αμμο κατω απο ενα γεφυρακι απο πετρες κι αυτο. Θα σας στειλω και φωτο αυριο που θα ειμαι σπιτι. 

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη. 

Για να σου απαντήσουμε στο ερώτημα σου θα πρέπει να ξέρουμε το μήκος του ενυδρείου ,πόσα ψάρια ενήλικα έχεις και σε τι μέγεθος και αναλογία (αρσενικά θηλυκά) και πόσα ψαράκια έχουν επιβιώσει από τις γέννες .

Σίγουρα όμως είσαι οριακά (και βγάλε 😀) και αν είχες την δυνατότητα να πάρεις ένα μεγαλύτερο θα ήταν ότι καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Βασίλη. 

Για να σου απαντήσουμε στο ερώτημα σου θα πρέπει να ξέρουμε το μήκος του ενυδρείου ,πόσα ψάρια ενήλικα έχεις και σε τι μέγεθος και αναλογία (αρσενικά θηλυκά) και πόσα ψαράκια έχουν επιβιώσει από τις γέννες .

Σίγουρα όμως είσαι οριακά (και βγάλε 😀) και αν είχες την δυνατότητα να πάρεις ένα μεγαλύτερο θα ήταν ότι καλύτερο.

το μηκος νομιζω ειναι 90 εκ. Εχω τρια ενήλικα ενα αρσενικό δυο θηλυκα. (Στην αρχη πηρα εξι και ειχα 4 ΑΡΣΕΝΙΚΑ!) Οποτε εμεινα με 2 θηλ. Μεγεθος εχει το αρσενικο 10 εκ τα θηλυκα το ενα γυρω στα 8 εκ το αλλο 7. Τα χρωματα τους ειναι φουλ εντονα. Τωρα απο τις γεννες επιβιωσε ενα. Τα εφαγε δυστυχως ο μπαμπας ολα τα μικρα 😁(δεν ξερω αν θα επιβιωσει και αυτο γιατι το γυροφερνει. Ειναι πολυ επιθετικος προς τα μικρα)

Καπια στιγμη θα παρω μεγαλυτερο γιατι σκοπευω να παρω και αλλα ειδη της malawi. Σκεφτομαι για του χρονου ενα 300 λιτρο. Παρεπιμπτοντως 180 λιτρα που λεει το προφιλ μου ειχα παλια σε ενα χειροποιητο ενυδρειο. Που ραγισε 😬

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Μόνος το διαπιστώνεις ότι παρόλο που όπως λες είναι νταμάρι δεν επιβιώνει μικρό. Τα ψαράκια σου ζορίζονται αρκετά , με την πρώτη ευκαιρία θα ήταν καλό να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εφόσον δεν έχεις τραυματισμούς και πολλούς καβγάδες το ενυδρείο σου στην παρούσα φάση είναι λειτουργικό οριακά .

ΥΓ. περιμένουμε φωτογραφίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Μόνος το διαπιστώνεις ότι παρόλο που όπως λες είναι νταμάρι δεν επιβιώνει μικρό. Τα ψαράκια σου ζορίζονται αρκετά , με την πρώτη ευκαιρία θα ήταν καλό να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εφόσον δεν έχεις τραυματισμούς και πολλούς καβγάδες το ενυδρείο σου στην παρούσα φάση είναι λειτουργικό οριακά .

ΥΓ. περιμένουμε φωτογραφίες.

Σε κανα δυωρο αφου αλλαξω το νερο στελνω και φωτο. Τωρα που σου γραφω ζευγαρωνουν 😁. Οσο για μεγαλυτερο σκοφτομαι ισως και να δοκιμασω αλλη μια φορα να φτιαξω ενα πιο προσεκτικα αυτη την φορα. Απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια για κανα 6 μηνο η χρονο που θα ειναι ακομα εκει θα ειναι οκ

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια για κανα 6 μηνο η χρονο που θα ειναι ακομα εκει θα ειναι οκ

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Όλα εξαρτώνται από τον αρσενικό και κατά πόσο θα εξαντλήσει τις θηλυκές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και μια φωτογραφία. Στην επιφάνεια αυτο που φαινεται ειναι λιγη τροφη που δεν βουλιαξε. Οι πετρες ξερω οτι φιανονται λιγες αλλα εχει και αλλες απο πισω τους. Εχουν πιασει αλγη αλλα διαβασα στο internet οτι δεν ειναι θεμα για τα αφρικανικα ενυδρεια την καθαρισα μονο απο τα τζαμια γιατι ηταν χαλια. Απο τοτε δεν ξαναβγηκε αλλη.

885227072__Viber_2022-11-30_19-10-28-005.thumb.jpg.898532fb46a06066354da43a2ca5cd38.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται σίγουρα και άλλες πέτρες. Πάρε ιδέες από εδώ 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Χρειάζεται σίγουρα και άλλες πέτρες. Πάρε ιδέες από εδώ 

 

Οκ. Θα του βάλω όσες περισσότερες μπορώ. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...