Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά sos. Πήρα σήμερα έναν γλειφτη, έκανα τη διαδικασία προσαρμογής και όταν πήγα να τον βάλω στο 80αρι ενυδρείο μου γλίστρησε και έπεσε στο πάτωμα 😭😭😭. Τον έπιασα με το χέρι μου και τον έριξα μέσα στο ενυδρείο. Είναι ζωντανός ακόμα. Από εκείνη την ώρα είμαι να σκάσω με αυτό που άθελά μου του προκάλεσα. Έπαθα σοκ. Αν του έχω προκαλέσει κάποιο πρόβλημα? Αν έχει πάθει κάτι από την πτώση? Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως αντιμετωπίζονται αυτά τα θέματα?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Ντόρις Γρηγορίου έγραψε:

Παιδιά sos. Πήρα σήμερα έναν γλειφτη, έκανα τη διαδικασία προσαρμογής και όταν πήγα να τον βάλω στο 80αρι ενυδρείο μου γλίστρησε και έπεσε στο πάτωμα 😭😭😭. Τον έπιασα με το χέρι μου και τον έριξα μέσα στο ενυδρείο. Είναι ζωντανός ακόμα. Από εκείνη την ώρα είμαι να σκάσω με αυτό που άθελά μου του προκάλεσα. Έπαθα σοκ. Αν του έχω προκαλέσει κάποιο πρόβλημα? Αν έχει πάθει κάτι από την πτώση? Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως αντιμετωπίζονται αυτά τα θέματα?  

Πολλες φορες δεν παθαινουν και τιποτα. Και βασικα δεν μπορεις και να βοηθησεις.

Απο το δικο μου ενυδρειο εχουν σκασει κατα καιρους 4-5 ψαρια.... Οσα εβρικα στο πατωμα γρηγορα, μια χαρα εγιναν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Ντόρις Γρηγορίου έγραψε:

Παιδιά sos. Πήρα σήμερα έναν γλειφτη, έκανα τη διαδικασία προσαρμογής και όταν πήγα να τον βάλω στο 80αρι ενυδρείο μου γλίστρησε και έπεσε στο πάτωμα 😭😭😭. Τον έπιασα με το χέρι μου και τον έριξα μέσα στο ενυδρείο. Είναι ζωντανός ακόμα. Από εκείνη την ώρα είμαι να σκάσω με αυτό που άθελά μου του προκάλεσα. Έπαθα σοκ. Αν του έχω προκαλέσει κάποιο πρόβλημα? Αν έχει πάθει κάτι από την πτώση? Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως αντιμετωπίζονται αυτά τα θέματα?  

Το έπαθα με νεογέννητο ψάρι και δεν έπαθε τίποτα. Πηγα να το βγαλω απο την γεννηστρα με την αποχη μου επεσε και δεν επαθε τίποτα. Δεν νομίζω να εχει θεμα το δικο σου εκτος και αν επεσε απο κανα γκρεμό 😬. Στην τελικη ψαρι ειναι δεν θα πεθάνουμε κιολας.

 

Ειναι ζαλισμένος; Πως συμπεριφέρεται; (ασχετο τι αλλα ψαρια εχεις και τι γλυφτης ειναι)

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Το έπαθα με νεογέννητο ψάρι και δεν έπαθε τίποτα. Πηγα να το βγαλω απο την γεννηστρα με την αποχη μου επεσε και δεν επαθε τίποτα. Δεν νομίζω να εχει θεμα το δικο σου εκτος και αν επεσε απο κανα γκρεμό 😬. Στην τελικη ψαρι ειναι δεν θα πεθάνουμε κιολας.

 

Ειναι ζαλισμένος; Πως συμπεριφέρεται; (ασχετο τι αλλα ψαρια εχεις και τι γλυφτης ειναι) 

Εχθές ήταν λίγο ζαλισμενος. Σήμερα είναι λίγο πιο δραστήριος αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι του έριξα τροφή και δεν έφαγε. Επίσης δε βεντουζαρει. Φοβάμαι μήπως έσπασε το στοματακι του. Τι είδος είναι δε γνωρίζω αλλά θα παραθέσω φωτογραφία. Το ενυδρείο δεν έχει άλλο ψάρι ακόμα καθότι είναι πρόσφατα στρωμένο. Σκέφτομαι να βάλω έναν αστακό που έχω αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν. 

IMG_20221201_201017.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει λιγο με Clown Pleco (Panaqolus sp.) Panaqolus maccus  L104, L162

 

Ειναι νυχτόβιο ψαρακι οποτε την ημερα μην περιμενεις να το δεις πολυ δραστηριο!

 

https://badmanstropicalfish.com/clown-pleco/

 

Αν δεν εχεις ηδη στο ενυδρειο σου, αγαπανε πολυ τις ριζες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Ντόρις Γρηγορίου έγραψε:

Σήμερα είναι λίγο πιο δραστήριος αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι του έριξα τροφή και δεν έφαγε.

Το ενυδρειο πόσο τρεχει? Εχει άλλα ψαρια? Μετρησεις νερου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ψυχούλα δεν τα κατάφερε 😭. Πρέπει να είχε 3-4 ώρες ψοφιος γιατί το πρωί ήταν ακόμα ζωντανός. Εκτός από αλλαγή νερού πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον για καθαρισμό του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ντόρις Γρηγορίου έγραψε:

Δυστυχώς η ψυχούλα δεν τα κατάφερε 😭. Πρέπει να είχε 3-4 ώρες ψοφιος γιατί το πρωί ήταν ακόμα ζωντανός. Εκτός από αλλαγή νερού πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον για καθαρισμό του ενυδρείου?

Αν θα απαντησεις στις ερωτησεις του προηγουμενου post, συν πες ποιο φιλτρο εχεις, θα μπορεσουμε να σου πουμε και τι πρεπει να κάνεις.:)

Εννοειται βγαζεις το ψαρι εξω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πιθανότητα να πέθανε από την πτώση είναι εξαιρετικά μικρή...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κιολας οτι τα pleco ειναι ελαφός armored οπότε ακόμα ποιο δύσκολο απο πτώση, απο τον φόβο /βιασύνη να το χτύπησες οταν το έπιασες ... οπως και να έχει αν και σε νιώθω μή σε πέρνει απο κάτω . 

Σκέψου οτι αλλοι έχουν επάγγελμα να δινουν χρυσόψαρα σε γυάλα ώστε να αργοπεθάνουν ,μανάδες αγοράζουν επόμενα θύματα για να μη στεναχωρηθεί το παιδί αντί να ψάξουν γιατί πέθανε κτλ κτλ .

Εσύ έκανες ενα λάθος αλλά έχεις ενημερωθεί στρώση ενυδρείο κτλ κτλ οπότε προχώρα παρακάτω και το επόμενο θα έχει ένα καλό σπιτι :)

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Ντόρις Γρηγορίου έγραψε:

Δυστυχώς η ψυχούλα δεν τα κατάφερε 😭. Πρέπει να είχε 3-4 ώρες ψοφιος γιατί το πρωί ήταν ακόμα ζωντανός. Εκτός από αλλαγή νερού πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον για καθαρισμό του ενυδρείου?

 

Βγάλε το ψάρι που πέθανε απο μέσα και άλλαξε νερό. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο. Μέτρα και μια την αμμωνία μηπως δεν έστρωσες καλά το ενυδρείο και φταίει αυτό (οποιαδήποτε τιμή πάνω απο το 0 είναι θανατηφόρα για τα ψάρια). Εγω νομίζω οτι δεν το σκότωσε η πτώση. Μου έχουν πέσει και εμένα ψάρια και ήταν μια χαρά μετά απο δυο λεπτά.

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...