Jump to content

Υλικά για φίλτρο


dimitris1981

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομαδα,θα ήθελα να ρωτήσω τι υλικά προτείνεται για να βάλω στο φίλτρο Eheim 2 professional,φυσικά κ πόση ποσότητα θα χρειαστώ από το καθένα, ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, το θεμα μεταφερεται σε καταλληλη ενοτητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα φίλτρα που έχω εκτός από το βιολογικό υλικό που είχαν όταν τα αγορά…συμπλήρωσα με ελαφροπετρα.. και είμαι ικανοποιημένος…αν το ενυδρείο είναι μικρό πάτε siporax η μακαρόνι από κάποια αξιόπιστη εταιρεία… αν είναι μεγάλο και θες μπόλικο για πιο οικονομικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ελαφροπετρα η ψηφιδα λαβας για ποιο οικονομικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 450l απλά θα προσθέσω ένα ακόμα φίλτρο για καλύτερη φιλτρανση,όταν λες ελαφρόπετρα η ψηφίδα λάβας τι εννοείς; εννοώ που το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικερ, μαγαζια με είδη κήπου, χωματοτεχνικη αν πας Αθήνα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα φίλτρα συνδεθούν μεταξύ τους τοτε ναι σε όλα βιολογικό. Αν όχι τοτε στο πρώτο κατά σειρα ροής καλάθι θα βάλεις σφουγγάρι και στα αλλά βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Αν τα φίλτρα συνδεθούν μεταξύ τους τοτε ναι σε όλα βιολογικό. Αν όχι τοτε στο πρώτο κατά σειρα ροής καλάθι θα βάλεις σφουγγάρι και στα αλλά βιολογικό.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό γιατί δεν το κατάλαβα 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι συνδέουν την έξοδο του ενός φίλτρου με την είσοδο του δεύτερου φίλτρου. Σε αυτη την περίπτωση δεν απαιτείται σφουγγάρι (γενικά μηχανική φιλτρανση) στο δεύτερο φιλτρο. 
 

Αν απλά λειτουργήσεις το δεύτερο φιλτρο ξεχωριστα από το πρώτο τοτε το καλάθι που δέχεται πρώτο νερό θα έχει σφουγγάρι και τα επόμενα βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,θελω να κάνω μια ακόμα, επειδή το ενυδρείο είναι σε συγκεκριμένο χώρο κ το δεύτερο φίλτρο θα μπει λίγο μακριά,θα κάνει δλδ τον κύκλο του ενυδρείου θα έχω πρόβλημα;ένα από τα δύο λάστιχα θα είναι 3 μετρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,θελω να κάνω μια ακόμα, επειδή το ενυδρείο είναι σε συγκεκριμένο χώρο κ το δεύτερο φίλτρο θα μπει λίγο μακριά,θα κάνει δλδ τον κύκλο του ενυδρείου θα έχω πρόβλημα;ένα από τα δύο λάστιχα θα είναι 3 μετρα

Προσπάθησε να μπει δίπλα το φίλτρο από το ενυδρείο κάτω στο πάτωμα αν δεν έχεις χώρο στο έπιπλο, για να μην κόπη πολύ η ροή του φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Προσπάθησε να μπει δίπλα το φίλτρο από το ενυδρείο κάτω στο πάτωμα αν δεν έχεις χώρο στο έπιπλο, για να μην κόπη πολύ η ροή του φίλτρου.

Κάτω από το ενυδρείο θα μπει,απλά όχι κάθετα οι σωλήνες,θα κάνουν τον κύκλο,το ενυδρείο είναι 1.50

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...