Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


Recommended Posts

Εχω 2 λαμπες led πανω στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου η μια aquasyncro 7w blue white φωτισμό και μια juwel Novolux 80 με 6500k 10,5w σκεφτομαι να βαλω ενα φωτιστικο led που υπαρχουν που εχει διαφορα λαμπακια πανω για λευκό μπλε ροζ φωτισμό γιατί το εχω δει σε ΕΝΥΔΡΕιο τι φωτισμό δινει και φαινεται πολυ αληθινό και θεωρω με αυτες θα εχεις Μαι καλυτερη απόδοση στε φυτά εχει κανενας γνωμη που να εχει παρει τετοιο είδος λάμπας; 

 

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/7460-twinstar-90b-rgb-33w-80-100cm-7460.html?skr_prm=WyJhOTBjNGRhZi1mMjE0LTQ1MjQtOTYxNS1iZTA3OGJhY2NjN2MiLDE2NzAzODQ1MDIyMjMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το Twinstar που έβαλες είναι ένα πολύ καλό και δοκιμασμένο φωτιστικό σε φυτεμένα ενυδρεία.

Το θέμα όμως είναι τί φυτά έχεις, τί απαιτήσεις έχουν, τί λίπασματα χρησιμοποιείς πόσο και κάθε πότε, έχεις διοξείδιο ή όχι, κτλ...

 

Θα πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο σου.Βάζοντας απλά ένα καλύτερο/δυνατότερο φώς δέν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που εχω ειναι τα εξής:

ludwigia perennis

Cryptocoryne 

Anubia

Microsorum

Valissneria

 Τα λιπάσματα που χρησιμοποιω ειναι:

Seachem pottasium

seachem nitrogen

tropica premium nutrition (ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ)

Χρησιμοποιούσα και seachem excel αλλα το σταμάτησα όταν εβαλα την valissneria επειδη μου ειπαν οτι την λιώνει 

Διοξείδιο δεν εχω γιατί ειναι ευκολα φυτά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Χρησιμοποιούσα και seachem excel αλλα το σταμάτησα όταν εβαλα την valissneria επειδη μου ειπαν οτι την λιώνει 

Δεν την λιωνει, αν δεν ριχνεις το Excel απευθιας πανω της και αν δεν ριχνεις 5 πλασιες δοσολογιες . Διαβασα και εγω τετοια απο καποιους, που εριχναν απο συριγγα το φαρμακο πανω σε φυτα και μετα ρωτουσαν - γιατι κιτρινιζουν.... τι να πω....

πριν 3 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

ludwigia perennis

ειναι δυσκολο φυτο, χωρις CO2 , καλο φωτισμο και φουλ λιπανση - δεν...

Link to comment
Share on other sites

Co2 για οικονομική λυση τι μπορω να παρω σε μπουκάλα; Εχω δει κατι μικρες που ειναι για 2 μηνες πχ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Co2 για οικονομική λυση τι μπορω να παρω σε μπουκάλα; Εχω δει κατι μικρες που ειναι για 2 μηνες πχ 

Στο 100λ ενυδρειο αυτα τα μικρα δεν θα σου πανε πανω απο 2 εβδομαδες.

Θελεις 2 κιλη μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οκ για το φωτιστικο αυτο της Tristar εχει κανενας καμια αποψη; Γιατί πολλους βλεπω οτι χρεισημοποιουν ακομα λαμπες φθορίου 

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω αυτο το οικονομικό σύστημα της tropica για co2 στο low tech ΕΝΥΔΡΕΙΟ που εχω θα δωσω καποι βοηθεια στα φυτά μου μαζι και με μια λαμπα rgb που θα βαλω βγάζοντας το καπάκι  αξιζει περισσοτερο να κανω ενα diy για co2?

https://tropica.com/en/plant-care/co2/system-bio/

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο συστημα δεν  το θεωρω οικονομικο προσωπικα....στην ουσια πηραν το DIY Co2 και στο πουλανε σε συσκευασια (απ' οτι καταλαβα δηλαδη).

 

Πιστευω πως μπορεις να κανεις ιδιοκατασκευη καλυτερη με λιγοτερα χρηματα.

 

Οσο για τα φυτα, γενικα μιλωντας το Co2 ειναι η κυρια τροφη τους και φυσικα μπορουν να επωφεληθουν ολα απο αυτο....Για τα δικα σου συγκεκριμενα,

ειναι ολα αργης αναπτυξης (με εξαιρεση τη ludwigia) και αν εχεις καλη αναταραχη στην επιφανεια του νερου τοτε το συστημα εχει λογικα αρκετο Co2 ηδη. Αυτο σημαινει οτι πιθανο και να μην δεις μεγαλη διαφορα.

 

Ισως καλυτερα θα ειναι να βγαλεις τη ludwigia (αν δεν αναπτυσσεται καλα) και να εχεις μονο ευκολα φυτα. Ετσι ουτε Co2 ουτε πολλα λιπασματα ουτε πολυ φως θα χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με την ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ επιφάνειας απελευθερώνεται και διοξείδιο στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ;εγω μονο για οξυγόνο ηξερα νομιζα οτι διοξείδιο ελευθερώνουν μονο τΑ φυτά το βραδυ που κλεινουν τα φωτα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AndreasVa said:

Αν βαλω αυτο το οικονομικό σύστημα της tropica για co2 στο low tech ΕΝΥΔΡΕΙΟ που εχω θα δωσω καποι βοηθεια στα φυτά μου μαζι και με μια λαμπα rgb που θα βαλω βγάζοντας το καπάκι  αξιζει περισσοτερο να κανω ενα diy για co2?

https://tropica.com/en/plant-care/co2/system-bio/

Αν εννοείς το Tropica Co2 nano με τη μπουκάλα των 95γρ, το έβαλα πρόσφατα σε 55άρι ενυδρείο. Το έχω σε 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο περίπου κ μου κράτησε 20 ημέρες. Με βόλεψε λόγω χώρου, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι οικονομικό για μεγαλύτερο ενυδρείο όπως το δικό σου

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AndreasVa said:

Γιατί με την ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ επιφάνειας απελευθερώνεται και διοξείδιο στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ;εγω μονο για οξυγόνο ηξερα νομιζα οτι διοξείδιο ελευθερώνουν μονο τΑ φυτά το βραδυ που κλεινουν τα φωτα 

 

Υπαρχιει και στην ατμοσφαιρα γενικα το Co2. Γι'αυτο το  λογο τα φυτα αναπτυσσονται πιο γρηγορα εξω απο το νερο σε σχεση με αυτα μεσα στο νερο.

 

Τωρα εφοσον υπαρχει παροχη Co2 αποφευγουμε την εντονη αναταραχη της επιφανειας διοτι χαραμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι το νάνο αυτο που λεω ειναι μίγμα της tropica που το φτιαχνεις με καποιες οδηγίες σαν να φτιαχνεις diy με μαγια και ζάχαρη αλλα θεωρω οτι ειναι ποιο ασφαλές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...