Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΌΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα. Σε ένα 4λιτρο ενυδρειακι θέλω να βάλω μονομάχο με κάποιο απλό φυτό, όπως ανούμπια πχ. Αν βάλω φωτισμό από λάμπα γραφείου αντί για τα ειδικά φώτα που πουλάνε θα είναι κακό; Γιατί στο γραφείο μου θα το έχω. Επίσης την ίδια απορία έχω για τον φακό του κινητού ή ενός κανονικού φακού. Και κάτι τελευταίο...μήπως τυφλωσουν τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν δεν είναι ορθογραφικό λάθος το 4 λίτρα, ο φωτισμός είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί φίλε μου

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος John Gamer έγραψε:

Και κάτι τελευταίο...μήπως τυφλωσουν τα ψάρια;

Κοίτα οι παλιοί λέγανε ότι τυφλώνει . Όμως επιστημονικές μελέτες δεν έχουν αποδείξει κάτι τέτοιο. 

Άρα παλιά το έλεγαν ώστε να μας αποτρέψουν από την κακία αυτή συνήθεια ,που η συνεχής επανάληψη της δημιουργεί άλλα προβλήματα στον οργανισμό .

Link to comment
Share on other sites

.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, marinos said:

Κοίτα οι παλιοί λέγανε ότι τυφλώνει . Όμως επιστημονικές μελέτες δεν έχουν αποδείξει κάτι τέτοιο. 

Άρα παλιά το έλεγαν ώστε να μας αποτρέψουν από την κακία αυτή συνήθεια ,που η συνεχής επανάληψη της δημιουργεί άλλα προβλήματα στον οργανισμό .

Το θέμα της τύφλωσης ειναι μεγάλο ψέμα. Ειμαι η ζωντανή απόδειξη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το θέμα της τύφλωσης ειναι μεγάλο ψέμα. Ειμαι η ζωντανή απόδειξη!

Τι ενώεις ότι δεν επηρεάζονται τα ψάρια από το φως? 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αρχικό ποστ με τα 4 λίτρα και τον φωτισμό απο κινητό κτλ, νόμιζα οτι το θέμα ήταν χιουμοριστικό! Γράψτε λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 λιτρα νερο μονο μακαρονια μπαινουν😅

 

Ζητω συγνωμη για το χιουμορακι...αλλα εδω που τα λεμε ο μονομαχος θελει 25-30 λιτρα για να ειναι καλα!

Ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και θα χαρεις και συ ενα μεγαλυτερο ενυδρειο μιας και θα μπορεις να το διαμορφωσεις καλυτερα.

Απο φωτισμο αν θα βαλεις μονο ευκολα φυτα (οπως οι ανουμπιες που αναφερεις) δεν χρειαζεται πολλα. Μπορεις να παρεις ενα φωτιστικο γραφειου

και να του βαλεις μια λαμπα σαν αυτη  :    https://www.skroutz.gr/s/37110228/GloboStar-Λάμπα-LED-για-Ντουί-E27-και-Σχήμα-PAR30-Ψυχρό-Λευκό-1500lm-Dimmable-60093.html

 

Αν ομως εχεις τη δυνατοτητα αξιζει να παρεις και ενα φωτιστικο που να ειναι καλυτερο και για τα φυτα που θα βαλεις αλλα και για το χρωμα που θα δινει στο ενυδρειο....και περα αυτου αισθητικα θα ειναι πιο ωραιο. Αν για παραδειγμα φτιαξεις ενα ενυδρειο 40χ25x25 (25 λιτρα) https://www.skroutz.gr/s/27158377/Twinstar-30B-RGB-9W-30-40cm.html?from=catspan με 40 ευρω παιρνεις ετοιμο φωτιστικο που κανει για τα φυτα που σκεφτεσαι και θα δειχνει και καλυτερα.

 

Γενικα, μερικες φορες παμε στις πιο οικονομικες λυσεις και αργοτερα (αφου πρωτα εχουμε απαγοητευτει) χαλαμε περισσοτερα χρηματα για να  λυσουμε το προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Eos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...