Jump to content

επίμονη αμμωνία χρυσοψαράδικο.


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ενυδρείο 110 lt που τρέχει από το Σεπτέμβρη. Μέχρι πριν δύο βδομάδες έκανα αλλαγές 20% κάθε 7-8 μέρες, χωρίς να παρατηρώ προβλήματα με την αμμωνία. (είχα την εντύπωση πως πρέπει να καθυστερώ την αλλαγή, για να έχω καλύτερη βιολογία. προφανώς ήταν λάθος). Πάντως αμμωνία έβρισκα 0.5 περίπου, μετά την 6 μέρα, ΑΝ έβρισκα. Πριν 3-4 μέρες, έκανα κανονικά την αλλαγή μου, αλλά είδα οτι δεν εξαφανίστηκε η αμμωνία κι οτι εχθές πάλι είχα. Είπα να κάνω αλλαγή 1/3, να βάλω ξανά το stability, όπως πάντα, να κάνω την αλλαγή άνθρακα και ζεόλιθου, που είχε έρθει η ώρα και να ρίξω stop ammo 2.5 ml. 
Είχα αγοράσει και 4 apple snails, και τα έβαλα μέσα. Σήμερα μέτρησα πάλι για αμμωνία, πάλι βρήκα περίπου 0.5 και τα σαλιγκάρια ψόφια. έριξα stop ammo, και μια ώρα μετά είχα κανονικά 0. το θέμα είναι, γιατί δεν έπεσε εχθές; Λόγω αλλαγής ζεόλιθου και άνθρακα; Έπρεπε να ρίξω περισσότερο stop ammo; Αν κατάλαβα καλά, οι αλλαγές μου πρέπει να γίνουν 20% κάθε 5 μέρες max.. Τώρα, ξαναπαίρνω σαλιγκάρια ή περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Οι αλλαγές νερού όταν το νερο προετοιμάζεται όπως πρέπει και είναι στη θερμοκρασία περίπου του ενυδρείου μόνο καλά κάνουν στα ψαρια! Να μην τις φοβάσαι. Αρκεί να μην ανοίγεις το φίλτρο και ξεπλένεις το βιολογικό υλικό με νερο βρύσης 🙂

 

Δώσε μας αυτά τα στοιχεία για το ενυδρείο;

 

επισης έστρωσες το ενυδρείο σωστά;

ποσα ψαρια έχεις μέσα;

εκανες κάτι που μπορεί να κατέστρεψε την βιολογία η να ανέβασε αμμωνία πχ καμία αλλαγή στο βυθό με ανακάτεμα του κτλ ;

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 81*36*45 primo 110
Συνολικά Λίτρα: 110
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: anubia + 1 που δε θυμάμαι
Ψάρια: 2 χρυσόψαρα
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: όχι
Πέτρες:
Ξύλα: 1
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:
άμμος στο βυθό


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):το φως που είχε το primo.
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες τη μέρα

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: το stock φίλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης στους 24 βαθμούς.
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0.5 τις τελευταίες μέρες.
Νιτρώδη (ΝΟ2):όχι
Νιτρικά (ΝΟ3):όχι
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 στις 8-9 μέρες 20 λίτρα την τελευταία φορά, 1 στις 5-6 μέρες 20 λίτρα τις προηγούμενες.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: από το βράδυ προετοιμασία, με 0.5ml Brightwell Erase-Cl, περίπου 7.5 ml stability σε κάθε αλλαγή.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

έχω 2 χρυσόψαρα. το έστρωσα σύμφωνα με τις οδηγίες του stability. (όταν το έστρωνα είχα βάλει και biodigest κλπ)
Τρέχει από μέσα Σεπτέμβρη χωρίς να έχει εμφανίσει αμμωνία, την οποία μάλλον εμφάνισε επειδή φοβήθηκα τις αλλαγές νερού πιο συχνά. Είχα αλλάξει 20 λίτρα πριν 3 μέρες και άλλαξα ξανά εχθές το 1/3. Σκέφτομαι, επειδή άλλαξα το Ζεόλιθο και τον άνθρακα μήπως χάλασε η βιολογία, τουλάχιστον προσωρινά; ΒΕΒΑΙΑ, επειδή έβαλα και amguard, και stability, κανονικά θα έπρεπε να μην ανεβάσει.
Το βιολογικό το έπλυνα στο νερό του ενυδρείου. (σε αυτό που τράβηξα από μέσα). ΙΣΩΣ, ενώ δεν ανακάτεψα το βυθό, το οτι καθάρισα την άλγη επηρέασε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,φταίει ότι άλλαξες τον Ζεόλιθο και τον Άνθρακα που λειτουργούν μετά από τόσο καιρό σαν βιολογικό υλικό.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι ευχαριστώ!! απλά είχα διαβάσει πως κάθε 2 μήνες Max πρέπει να αλλάζω το ζεολιθο και τον άνθρακα. δεν ήξερα, να μην πάρω μαζί τα σαλιγκάρια. αλλά κάθε 2 μήνες που θα αλλάζω ζεολιθο, θα έχω πρόβλημα; πως πρέπει να κάνω τις αλλαγές, για να μην έχουν πρόβλημα ούτε τα ψάρια ούτε τα σαλιγκάρια;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλημέρα ,φταίει ότι άλλαξες τον Ζεόλιθο και τον Άνθρακα που λειτουργούν μετά από τόσο καιρό σαν βιολογικό υλικό.

 

Πολλά φταίνε όχι μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Τι έγινε λάθος, για να μην το κάνω ξανά; προφανώς κάτι στις τελευταίες αλλαγές, γιατί μέχρι πριν λίγες μέρες δεν είχα καθόλου αμμωνία. αλλά δεν έχω ιδέα τι. (Και πώς δε θα το αντιμετωπίσω ξανά όταν θα αλλάζω ζεόλιθο, ενώ θα έχω σαλιγκάρια..)

Έγινε επεξεργασία - bananasplit
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bananasplit έγραψε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 81*36*45 primo 110
Συνολικά Λίτρα: 110
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: anubia + 1 που δε θυμάμαι
Ψάρια: 2 χρυσόψαρα
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: όχι
Πέτρες:
Ξύλα: 1
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:
άμμος στο βυθό


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):το φως που είχε το primo.
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες τη μέρα

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: το stock φίλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης στους 24 βαθμούς.
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0.5 τις τελευταίες μέρες.
Νιτρώδη (ΝΟ2):όχι
Νιτρικά (ΝΟ3):όχι
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 στις 8-9 μέρες 20 λίτρα την τελευταία φορά, 1 στις 5-6 μέρες 20 λίτρα τις προηγούμενες.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: από το βράδυ προετοιμασία, με 0.5ml Brightwell Erase-Cl, περίπου 7.5 ml stability σε κάθε αλλαγή.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Καλημέρα φίλε μου. Πάμε να δούμε ένα ένα τα λάθη που έχεις κάνεις (και λογικό είναι αφού είσαι νέος στο χώρο μας).

  • Δεν έχεις διευκρινήσει τι χρυσόψαρα έχεις (αν είναι μονόουρα ή fancy) για να σου πω αν έχεις επαρκή χώρο για αυτά
  • Το φίλτρο σου είναι εσωτερικό? Αν ναι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να βάλεις και εξωτερικό.
  • Επουδενί δεν ξαναλλάζεις το βιολογικό υλικό. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάνεις τη βιολογία σου
  • Αλλαγές νερού με ταχρυσόψαρα θες ή συχνότερες ή μεγαλύτερες. Ή θα αλλάζεις το 40% του νερού κάθε εβδομάδα ή το 20% δύο φορές τη βδομάδα
  • Για την ώρα αφού έχεις αμμωνία θες αλλαγή 20-30% κάθε μέρα έως ότου το ενυδρείο ξαναστρώσει
  • 24 βαθμούς τα χρυσόψαρα δεν θέλουν. Είναι ψάρια κρύου νερού. Θέλουν από 16-17 και πάνω αν είναι fancy και θερμοκρασία δωματίου αν είναι μονόουρα

Σε λίγο θα σου στείλω και άρθρα να διαβάσεις για αυτά τα πανέμορφα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ξανά κι ευχαριστώ τόσο πολύ που προσπαθείς να μας βάλεις στο χώρο!

  • χρυσόψαρα έχουμε 1 fancy και 1 comet. Μας τα έκαναν δώρο. 
  • Φίλτρο έχω το εσωτερικό της juwel. Έχω στο μυαλό μου να βάλω εξωτερικό σιγά σιγά (και περίμενα το δώρο των Χριστουγέννων για να πάρω ένα). Μετά καταργώ το εσωτερικό, ή η περισσότερη φίλτρανση δεν κάνει κακό;
  • Ήξερα πως δεν πρέπει να αλλάξω το βιολογικό. (sera.) Το οποίο και δεν άλλαξα..
    Ο ζεόλιθος δεν πρέπει να αλλάζεται κάθε 2 μήνες; ΜΑΖΙ με τον άνθρακα; αφήνω και αυτά δηλαδή;
  • Θα μετρήσω και σήμερα αμμωνία, να δω τι γίνεται και θα κάνω πιο συχνές αλλαγές. (είχα τη λανθασμένη εντύπωση πως πρέπει να τις καθυστερώ για να μη χαλάω τη βιολογία).
  • Άρα να χαμηλώσω το θερμοστάτη; ή και να τον κλείσω τελείως;;
Link to comment
Share on other sites

Το θερμοστάτη τον αφήνεις στους 18 λόγω του fancy. Ο ζεόλιθος όχι δεν αλλάζει. Τον άνθρακα τον βγάζεις (χρησιμοποιείται μόνο μετά από χημικές θεραπείες) και βάλε είτε ενυδρειακό βαμβάκι είτε σφουγγάρι για να συμπληρώσεις το κενό του. Μετράς με υγρά τεστ ή στικάκια?

Link to comment
Share on other sites

διάβασε λίγο και αυτά τα άρθρα

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

υγρά της sera. πάνω από το ζεόλιθο έχω το ενυδρειακό βαμβάκι. τώρα, η ερώτηση είναι α) είχα δει πως πρακτικά, θέλω γύρω στις 3-4 κουταλιές του γλυκού ζεόλιθο για το ενυδρείο μου. είναι καλό ή να βάλω περισσότερο;
και β) να τον βγάλω τώρα τον άνθρακα, (οπότε πρέπει να βγάλω ξανά και το ζεόλιθο γιατί είναι μαζί) ή να τον αφήσω και σε άλλη αλλαγή να βγάλω ένα ένα τα κομματάκια άνθρακα και να αφήσω μόνο ζεόλιθο; θερμοστάτη κατεβάζω. τέλεια. (μπαίνω και να διαβάσω αυτά που μου έστειλες!)

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία σου δημιουργείται κυρίως από το βιολογικό υλικό της Σέρα που έχεις (που είναι σα μακαρόνι). Έχεις τέτοιο έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Η βιολογία σου δημιουργείται κυρίως από το βιολογικό υλικό της Σέρα που έχεις (που είναι σα μακαρόνι). Έχεις τέτοιο έτσι δεν είναι?

Βγαλτον στην Ελένη αλλαγή δεν έγινε τπτ. Θέλω αν μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτογραφία του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

θα πω κάτι ακόμα εγω αλλά ως νέος να το επιβεβαιώσουν και οι παλαιότεροι.

Τα ψαρια και ιδικά τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν γρήγορα οπότε μπορεί σιγά σιγά να έφτασες στο όριο του βιολογικού υλικού που είχες στο φίλτρο σου.  

Δηλαδή να ήσουν οκ όσο ηταν πχ 6 πόντους τώρα έγιναν 10 είναι σχεδόν διπλάσιος όγκος.

 Τα Apple Snales είναι μεγάλα και μετρανε  σαν ψαρι και όχι Guppy :P

Οπότε αφαίρεσες την οποια βιολογία ειχες από τον άνθρακα /ζεολιθο ενώ ταυτόχρονα  πρόσθεσες ψάρια , δλδ την στιγμή που θα ζόριζαν τα πράγματα από τα apple snales ζόρισαν παραπάνω.

Σε συνδιασμό και με τα νεκρά σαλιγαρια εγινε πανικός .

Οπότε εγω θα προτείνω Stability /prime κάθε ημέρα και πυροσβεστικές αλαγές αν παει να ξεφυγη η αμμωνία .

Για apple snales ένα ένα και όχι κοντά σε αλαγη καθαρισμό φίλτρου δλδ Δευτέρα καθαρίζεις φίλτρο τα βάζεις πεμπτη …

Αυτά από εμένα .

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ο ζεολιθος μόνο κακο κάνει σε νεα ενυδρεια (και γενικος στα ενυδρεια), γιατι απορροφα την αμμωνια και δεν αφηνει αρκετη τροφη στα νιτριποιητικα βακτηρια και σαν αποτελεσμα -  πολυ αδυμαμες αποικιες βακτηριων στο φιλτρο. Οταν ομως ο ζεολιθος "γεμιζει" φουλ με αμμωνια, σταματα να την απορροφα και τα βακτηρια δεν μπορουν να παλεψουν με πια μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας στο νερο. Απο δω και εμφανιση αμμωνιας μετα απο τόσο καιρο....

Οταν στρωνει νορμαλ το ενυδρειο, χωρις ζεολιθους και άλλα... προσθετα τυπου αμμο λοκ ή αμμο στοπ... δεν υπαρχει περιπτωση στα καλα καθουμενα να ανεβασει 0.5 ppm αμμωνια...

Link to comment
Share on other sites

να ξεκινήσω από την πρώτη ερώτηση. σαν μακαρόνι είναι αυτό που έχω έξω από το φίλτρο και φαίνεται στη φωτογραφία. ΜΈΣΑ στο φίλτρο έχω αυτό που είναι στρογγυλά μπιλακια..

 

για το ζεολιθο τελικά υπάρχει διχογνωμία. πιστεύω κι εγώ αυτό που είπε ο Παναγιώτης. εκεί που ήταν να ζοριστει, του άλλαξε τα φώτα η αλλαγή μαζί με τα σαλιγκάρια. οπότε συνεχίζω με amguard και stability, μέχρι να γίνουν ξανά φυσιολογικές οι ενδείξεις..

IMG_20221218_233342.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξαναβάλει τον παλιό ζεολιθο που είχες μέσα στο φίλτρο και σε καμία μέρα θα στρώσουν πάλι τα πράγματα... 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι τότε να προσθέσεις περισσότερο κεραμικό στο φίλτρο σου και συνεχίζεις με τα ζουμιά... 

 

Link to comment
Share on other sites

τέλεια.. προσθέτω κεραμικό και προσπαθώ με τα ζουμιά να το ξαναφέρω σε ισορροπία.. ΕΛΠΙΖΩ να γίνει σύντομα.. και να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια. (ευτυχώς είναι κάπως ανθεκτικά και αντέχουν το 0.5 αν είναι για λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία εβδομάδα θα στρώσουν τα πράγματα... απλά έχε το νου σου να μην ξεφύγει πολύ η αμμωνία και τάιζε ελάχιστα μέρα παρά μέρα προσωρινά. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι άρχισα και εγώ σε 120 λίτρα αν θέλεις να ευχαριστηθείς  τα χρυσόψαρα δώστους λίτρα, σε 80 εκατοστά μπορείς να βάλεις πολλά πιο μικρά ψαρια.  Τώρα σε 1500 λίτρα παίζουμε!

 

1500 λίτρα

 

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

1500 ε; κοίτα, κάποια στιγμή σκέφτομαι να φτιάξω μια λίμνη στον κήπο, αλλά όχι σύντομα. λατρεύω τα χρυσόψαρα. 

σχετικά με το πρόβλημα, μήπως πρέπει να σταματήσω την ημερήσια αλλαγή και να δώσω λίγο χρόνο με προσθήκη βακτηρίων και amguard; ακόμα σηκώνει αμμωνία (στο 0,5 είναι σε 24 ώρες). να το αφήσω 36 κι αν είναι πάλι στο 0,5 να πάω για έλεγχο ξανά στις 48; μήπως δεν προλαβαίνουν τα βακτήρια δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...