Jump to content

Φυτα


Recommended Posts

Γεια σας,

Μολις εστρωσε το νεο μου ενυδρειο και τωρα σκεφτομαι πως ηρθε η ωρα να βαλω και φυτα. Καταρχην το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα και εχει μια λαμπα daylidht 18w απο τη μανα του, δυστηχως δεν παιρνει και δευτερη για να καναμε δουλεια!

Τα φυτα που σκεφτομαι να βαλω ειναι

Lilaeopsis macloviana

Vallisneria spiralis ''Tiger''

Vallisneria nana

Echinodorus angustifolius

Anubias barteri var. nana

Vesicularia dubyana

τα οποια συμφωνα με τον καταλογο ειναι ευκολα και με ελαχιστες απαιτησεις.

Με τη λαμπα που εχω τωρα θα ειμαι ενταξει ή θα χρειαστει να την αλλαξω? και αν ναι ποια να παρω?

Οσο για το CΟ2 θα χρειαστει να παρω μπουκαλα?

Φιλικα

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μπορείς να χρησιμοποιήσεις σύστημα DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά.

Καλό θα ήταν να βρεις κάποια "πατέντα" και να μπορέσεις να βάλεις 2η λάμπα. Αν σου αρέσουν τα φυτεμένα, σίγουρα θα τη χρειαστείς, αν όχι τώρα στην πορεία. Η λάμπα που λες τι μάρκα είναι? Στα πόσα Kelvin? Δώσε περισσότερες πληροφορίες... Πρέπει το φάσμα της να είναι κατάλληλο για φωτοσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να βάλεις

Microsorum pteropus

Ceratophyllum demersum

Καθώς και μια όμορφη μπάλα Cladophora aegagropila :thumbdown:

όσον αφορά τα CO2, δεν είναι τόσο ακριβά όσο νομίζουμε, δεν χρειάζεται να είναι καθαρό CO2, στην περίπτωση που δεν θές να χαλάσεις κάποια χρήματα παραπάνω, μπορείς να δείς τις οικονομικές λύσεις των έτοιμων σκευασμάτων.

Για τον φωτισμό τώρα. Θα πρότεινα να δείς την λάμπα σου και αν δεν είναι μεταξύ 6.700 έως 7.400 Κelvin, καλό είναι να την αντικαταστήσεις με μια τέτοια. Σου προτείνω αυτά τα Kelvin διότι μεταξύ αυτή της θερμοκρασίας βρίσκεται το gap του φάσματος της άλγης, άρα αυτό σημαίνει ότι της δυσκολεύεις την ανάπτυξη.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαρστω για το ενδιαφερον σας

Η λαμπα που εχω τωρα δεν γνωριζω στα ποσα kelvin ειναι, ειναι η μαμησια της juwel και πανω γραφει daylight 18w/590mm. εχω την εντυπωση πως δε κανει και για αυτο σας παρακαλω πειτε μου ποια ακριβως να παρω και αν δεν τη βρω να κοιταξω να τη παραγγειλω. Οι Τ5 λαμπες νομιζω οτι παραγουν περισσοτερα watt και θα ηταν καλυτερα να παρω μια τετοια. να συμπληρωσω οτι στο καπακι πανω υπαρχει και ανακλαστηρας.

Οποτε ποια μαρκα και ποιο τυπο λαμπας λετε να παρω?

Για το CO2 τωρα που ειναι αρχη μαλλον θα παω στη λυση των ετοιμων σκευασματων και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες daylight ξέρω ότι κάνουν για φυτά, επίσης και οι ρόζ λάμπες είναι κατάλληλες για φυτά....

Οι Τ5 δεν βγάζουν πολύ θερμότητα και τις βάζουμε όταν το ενυδρείο είναι από 50 εκ. και πάνω.

Τώρα εσύ πάρε daylight ή λάμπα για φυτά(η ρόζ), αναλόγως τί χρώμα θέλεις στο ενυδρείο σου. Από ηλεκτρολογικό μαγαζί είναι πίο φθηνά να το ξέρεις.

Για μάρκα OSRAM ή SYLVANIA GRO-LUX

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...