Jump to content

Γιατί το φυτό μου μαυρίζει στις άκρες του και γιατί μπορεί να έχει γεμίσει μικρά χοχλιδακια


Recommended Posts

Γιατί το φυτό μου μαυρίζει στις άκρες του και γιατί μπορεί να έχει γεμίσει μικρά χοχλιδακια

20221220_120818.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο @Rik το μαύρο είναι άλγη και μάλλον bba.Τα σαλιγάρια πάνε εκεί για φαγητό.

 

Όμως έχεις ποιο βασικά προβλήματα και αυτά έχουν να κάνουν με το μέγεθος του ενυδρείου (και κτά συνέπεια του φίλτρου σου) σε σχέση με τα ψάρια που έχεις.

Έχεις πολλά και μεγάλα ψάρι που δέν μπορούν να ζήσουν σωστά σε αυτά τα λίτρα και σε συνδυασμό με το μικρό και ανεπαρκές φίλτρο έχεις και θα έχεις προβλήματα και στο μέλλον.Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?Έχεις κάνει κάποιες μετρήσεις να δείς πού είσαι σε Ph, και αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη?

 

Καλό θα είναι να διαβάσεις τα παρακάτω βασικά άρθρα που περιγράφουν το στήσιμο ενός νέου ενυδρείου, κτλ

 

 

 

 

Για ότι χρειαστείς μήν διστάσεις να ρωτήσεις...👍

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Pantelis Koutrakis έγραψε:

Γιατί το φυτό μου μαυρίζει στις άκρες του και γιατί μπορεί να έχει γεμίσει μικρά χοχλιδακια

20221220_120818.jpg

Καλησπέρα. Ελπίζω να έχεις η να πάρεις στο μέλλον μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί τα ψάρια που έχεις πρόκειται να γίνουν πολύ μεγάλα. Και όταν λέμε μεγάλο εννοούμε πολύ μεγάλο. Το φυτό έχει άλγη αλλά είναι το λιγότερο σημαντικό πρόβλημα του ενυδρείου σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα μεταφερεται σε καταλληλη ενοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...