Jump to content

High Nitrates


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά σε όλους αρχικά.. Με το καλό η καινούρια χρονιά!

 

Σήμερα το πρωί πρόσθεσα στο ενυδρείο μου (40L φυτεμένο) καινούργιο υπόστρωμα.

 

Αμέσως μετά έκανα τεστ νερού, αμμωνία κλπ ήταν στα φυσιολογικά αλλά τα νιτρικά έφτασαν στο θεό! 

Πρώτη μέτρηση 80ppm.

 

Έκανα αμέσως μια αλλαγή νερού περίπου το 60% και τα μόνα φάρμακα που πρόσθεσα στο νερό ήταν το prime και το stability.

 

Λίγο αργότερα έκανα ξανά μέτρηση και ξανά τα ίδια! Όλα φυσιολογικά εκτός από τα νιτρικά τα οποία ήταν 70ppm.

 

Εννοείται πως αφαίρεσα όλα τα ψάρια από εκείνο το ενυδρείο και τα έβαλα σε άλλο προσωρινά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα..

 

Πριν λίγο ξανά έκανα αλλαγή νερού περίπου 50% και αυτή την φορά από φάρμακα τοποθέτησα μόνο prime.

Έκανα για άλλη μια φορά τεστ νερού, όλα φυσιολογικό, τα νιτρικά 50ppm.

 

Δεν έχω ιδέα τι να κάνω! 

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Όταν λές υπόστρωμα ποιό εννοείς?Και με ποιό τρόπο το πρόσθεσες?

Όταν υπάρχει ανατάραξη πυθμένα είναι σύνηθες να ανεβαίνουν νιτρικά, νιτρώδη και πολλές φορές και αμμωνία.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι (αυτό που ήδη έκανες), δηλαδή αλλαγή νερού και prime και ζωντανά βακτήρια (όχι απαραίτητο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.Όταν λές υπόστρωμα ποιό εννοείς?Και με ποιό τρόπο το πρόσθεσες?

Όταν υπάρχει ανατάραξη πυθμένα είναι σύνηθες να ανεβαίνουν νιτρικά, νιτρώδη και πολλές φορές και αμμωνία.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι (αυτό που ήδη έκανες), δηλαδή αλλαγή νερού και prime και ζωντανά βακτήρια (όχι απαραίτητο)

Καλησπέρα, πήρα πρώτη φορά από ένα γνωστό κατάστημα σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη, χαλαζιακη άμμο.

 

Αφαίρεσα τα ψάρια από το ενυδρείο και το 70-80% του νερού, αφαίρεσα το υπόστρωμα που είχα ήδη στο ενυδρείο (αν και άφησα λίγο κάτω γιατί μου είπαν καλό είναι να αφήσω λίγο γιατί το υπόστρωμα κρατάει όλη την βιολογία) οπότε άφησα λίγο από το παλιό υπόστρωμα το οποίο ήταν άμμος κι εκείνο και πρόσθεσα από πάνω το καινούριο αφού πρώτα το είχα ξεπλύνει αρκετές φορές με νερό.

 

Και τις 3 φορές που έκανα μετρήσεις νερού η αμμωνία και τα νιτρώδη ήταν σταθερά στο μηδέν.. 

 

Μόνο με τα νιτρικά εχω τεράστιο θέμα πρώτη φορά.

 

Οπότε συνεχίζω να κάνω αλλαγές νερού μέχρι να πέσει και να μείνει σταθερά στα 5-10ppm ?

 

Επίσης τώρα που στο ενυδρείο δεν θα έχω ψαράκια για λίγες μέρες μέσα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την βιολογία? Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από τις αλλαγές νερού?

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες μετά και έχω αρχίσει να ανησυχώ για το ψαράκι που είχα μέσα! 

 

Αφού άλλαξα το υπόστρωμα κατάλαβα ότι κάτι πάει λάθος όταν έβαλα μέσα το αξολοτλ. Ανέβαινε συνεχώς στην επιφάνεια λες και ήθελε να βγει από το νερό, έκανε σαν τρελό. 

 

Έκανα το πρώτο τεστ και αμέσως το έβαλα το μετέφερα σε ένα καινούργιο ενυδρείο (το οποίο δεν λειτουργεί οπότε δεν υπάρχει κάποια βιολογία)

Έβαλα καθαρό νερό, prime και μια αεροπετρα.

 

Στην αρχή ήταν μια χαρά, έφαγε κιόλας, αλλά τώρα άρχισε πάλι να είναι πολύ δραστήριο και να ανεβαίνει συνεχώς στην επιφάνεια σαν να θέλει να βγεί..

 

Το θέμα είναι πως έκανα 4 φορές τεστ νερού και όλα είναι τέλεια!

 

Αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη μηδέν..

pH 7.5 και η θερμοκρασία στους 17 βαθμούς.

 

Εμφανισιακά δεν φαίνεται να έχει κάτι. Το χρώμα του είναι ως συνήθως, και ουρά του είναι ίσια..

 

Τι του συμβαίνει?? Κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...