Jump to content

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ CORYDORAS


Recommended Posts

Καλησπερα και Χρονια πολλα τι γνωμη εχετε για να βαλω μια πεντάδα corydoras στο κοινωνικό ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου 96 λίτρων; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!

Ποιά Corydoras απ'όλα?? Τα υπόλοιπα τι ψαράκια είναι??

Link to comment
Share on other sites

Danio zebra κ ινδιανακια εχω γιαυτο θελω γνώμες ποια corydoras να βαλω και αν αξιζει να προσθέσω corydoras στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Danio zebra κ ινδιανακια εχω γιαυτο θελω γνώμες ποια corydoras να βαλω και αν αξιζει να προσθέσω corydoras στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου

Πως ειναι ο βυθος (εχει soil?χαλικι? αμμο?)

Πόσα ψαρια εχεις? Πόσα ντανιο και πόσα serpae tetra. Ποιο φιλτρο εχεις? πόσο τρεχει το ενυδρειο? Μετρησεις νερου? Ph?

Ολα αυτα ειναι σημαντικά για να δώσουμε την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκι ψιλό εχει εχω 10 danio και 6 Serpae και 4 σαλιγκάρια zebra eheim 2213 φιλτρο τρεχει το ΕΝΥΔΡΕΙΟ απο τον οκτωμβρη ολα 0 και νιτρικά 10 ph εχω 7 λογο μπουκαλας διοξειδίου μιας που εχω φυτεμένο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corydoras Panda και Pigmy είναι τα αγαπημένα μου. Είναι σε κοπάδι των 8-10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια εγω ειμαι αναμεσα στα panda και στα albino να εβαζα το θεμα ειναι ποσα να βαλω στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου γιατί εχω διαβάσει οτι εξαρτατε και απο το ποσο ελευθερος χωρος υπρχει στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ επειδη εγω θα ειμαι σε λιγο καιρο κοντα στο 70% του ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ φυτεμένο δν ξερω τι γινεται 

Link to comment
Share on other sites

Τα cory ζούν σε κοπάδια τουλάχιστον 6 ατόμων. Όπως έγραψε και ο mik7 ενα κοπάδι των 8-10, πιστεύω είναι το ιδανικό. Προσωπικά μου αρέσουν τα pigmy που είναι και τα μικρότερα και λογικά δεν θα έχεις θέμα χώρου. Κανονικά θέλουν άμμο, αλλά μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν το χαλίκι σου είναι πολύ ψιλό. Η μόνη μου ένσταση είναι η συμβίωση των cory με τα serpae, καθώς τα πρώτα αν και είναι φιλήσυχα ψαράκια, τα δεύτερα είναι γνωστό ότι είναι επιθετικά γενικά και λογω αυτού υπάρχει η πιθανότητα να τα ενοχλούν. Ίσως σε διαφωτίσει καλύτερα κάποιος που να έχει κρατήσει τα 2 είδη μαζί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Να σου πω την αληθεια εγω ειμαι αναμεσα στα panda και στα albino να εβαζα το θεμα ειναι ποσα να βαλω στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου γιατί εχω διαβάσει οτι εξαρτατε και απο το ποσο ελευθερος χωρος υπρχει στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ επειδη εγω θα ειμαι σε λιγο καιρο κοντα στο 70% του ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ φυτεμένο δν ξερω τι γινεται Είχα κορυ σε αυτό αριστερά φαίνονται  δυο αλπινο δεν εχεις πρόβλημα θα σου έλεγα τα Pigmy λογο μικρού ενυδρείου

20170713_013636.thumb.jpg.41fb1ba75945fa7bbbbc0369d2637265.jpg

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

τα δεύτερα είναι γνωστό ότι είναι επιθετικά γενικά και λογω αυτού υπάρχει η πιθανότητα να τα ενοχλούν. Ίσως σε διαφωτίσει καλύτερα κάποιος που να έχει κρατήσει τα 2 είδη μαζί.

Μερικες φορες γινονται λιγο επιθετικα. Πιστευω, οταν υπαρχει αρκετα μεγαλη ομαδα (πχ 12-14 ψαρακια και άνω), η επιθετικοτητα μειωνεται, γιατι ασχολουνται περισσοτερα με τα δικα τους "προβληματα" :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Αρα εγω με αυτη την ψάροσύνθεση π εχω να βαλω corydoras η Οχι; 

Να βάλεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Αν βαλω 3 πχ θα Εχουν προβλημα Μεταξυ τπυς;

Κοπαδοψαρα ειναι , δεν πανε ουτε 2 ουτε 3. Πανω απο 8 πανε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δν θελω να βαλω τοσα πολλα μεσα μεχρι 5 μπορω Γτ εχω ειδη 15 ψαρια μεσα 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 8 pygmy είναι πολύ μικρούλια 😁

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα τα δω απο κοντα να δω αν μαρεσουν :) Τα corydoras τι τρωνε Εκτος απο υπολείμματα Γτ δεν ξερω αν θα βρισκουν κ συνεχεια  ταμπλέτες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Οκ θα τα δω απο κοντα να δω αν μαρεσουν :) Τα corydoras τι τρωνε Εκτος απο υπολείμματα Γτ δεν ξερω αν θα βρισκουν κ συνεχεια  ταμπλέτες;

Τα πάντα,απλά πρέπει να βυθίζονται οι τροφές.. Όταν θα τα πάρεις γράψε στο θέμα να σου πούμε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...