Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα κ καλή χρονιά!! 

Όταν γυρίσα από τις διακοπές μου το corydoras albino μου είχε fin rot ακολουθήσα θεραπεία με melafix άμεσα κ σταθεροποιηθηκε επειδή την 5 μέρα δεν ήταν ακόμα πολύ καλα σαν συμπεριφορά μόλις τελείωσε κ 7η μέρα συνέχισα δεύτερο κύκλο θεραπείας να είμαι σίγουρη. Τώρα είναι πολύ καλά είμαι στην 2η μέρα σκοπεύω να τελειώσω όλες τις μέρες θεραπείας όπως γράφει το σκεύασμα. Απλα έχω μια απορία εφόσον τελειώσω πρέπει να ακολουθήσω κάτι άλλο για τα πτερύγια του;🤔

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπαρχουν προβληματα στα ψαρια πρεπει να τους δωσουμε αυτο, που χρειαζεται - δηλ.- καλη ποιοτητα νερου (εδω δεν μιλαμε μόνο για μηδενικα νιτρωδη και αμμωνια, αλλά και για κατάλληλη για το ειδος σκληροτητα νερου, ph, θερμοκρασια κτλ), καλες και διάφορες τροφες (και ζωντανες), σωστη διακόσμηση ενυδρειου και καταλληλες διαστασεις ενυδρειου και λιτρα και σωστη παρέα. Τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα, δεν ζουνε 2-3 ατομα, θελουν κοπαδι πανω απο 8 ατομα.

Οταν θα μπορεσεις να παρεχεις στο ψαρι σου ολα αυτα, δεν θα αρρωσταινει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για να μην υπαρχουν προβληματα στα ψαρια πρεπει να τους δωσουμε αυτο, που χρειαζεται - δηλ.- καλη ποιοτητα νερου (εδω δεν μιλαμε μόνο για μηδενικα νιτρωδη και αμμωνια, αλλά και για κατάλληλη για το ειδος σκληροτητα νερου, ph, θερμοκρασια κτλ), καλες και διάφορες τροφες (και ζωντανες), σωστη διακόσμηση ενυδρειου και καταλληλες διαστασεις ενυδρειου και λιτρα και σωστη παρέα. Τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα, δεν ζουνε 2-3 ατομα, θελουν κοπαδι πανω απο 8 ατομα.

Οταν θα μπορεσεις να παρεχεις στο ψαρι σου ολα αυτα, δεν θα αρρωσταινει.

Άρα τι να κάνω για τα πτερύγια του; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Άρα τι να κάνω για τα πτερύγια του; 

Τελειωνεις την θεραπεια και του προσφερεις ολα αυτα, που εγραψα πιο πανω.

Αν θελεις να διαβασεις για αυτα τα ψαρακια , υπαρχουν απαντησεις εδω -

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τελειωνεις την θεραπεια και του προσφερεις ολα αυτα, που εγραψα πιο πανω.

Αν θελεις να διαβασεις για αυτα τα ψαρακια , υπαρχουν απαντησεις εδω -

 

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ ❤️! Εννοείται πως το έχω διαβάσει 🥰 κ για κάθε είδος από τα ψαράκια μου (αφού τα έβαλα!) αλλά εφόσον ήμουν στο στρώσιμο κ τις τελευταίες 4 εβδομάδες είναι ιδανικό το νερό για να βάλω παρεουλα θα βαλω εννοείται ήδη έχω άλλο ένα μαζί του κ ομολογώ ότι είναι από τα αγαπημένα μου ❤️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο "γλυκα" ψαρακια. Δεν πειράζουν κανεναν και "δινουν κινηση" στο ενυδρειο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η χαρά του ενυδρείου!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...