Jump to content

Διπλό Balast


SW1IXC

Recommended Posts

Αγόρασα χθές ενα διπλό ηλεκτρονικό Balast της OSRAM αν δεν κάνω λάθος.

Λέγοντας διπλό εννοώ ότι παίρνει πάνω του 2 λάμπες. 2x24 ή 2x39 ή 2x54.

To θέμα είναι ότι εγώ θέλω να τοποθετήσω μόνο την μία λάμπα επάνω και την άλλη σε άλλο balast. Έλα όμως που βάζοντας μόνο την μια δεν ανάβει ούτε αυτή διότι προφανώς κάπου κόβεται το κύκλωμα. :hysterical:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανάψει μόνο η μια λάμπα ; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό τύπο μπάλαστ πήρες? (π.χ. QT-FQ?)

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδέσεις όλα τα καλώδια σε ντουί και λάμπες κανονικά και θα βγάζεις ένα-ένα τα καλώδια. Κάποια στιγμή θα ανάβει μόνο η μία. Εγώ π.χ. έχω βγάλει το Νο5, όμως εξαρτάται από το ποια από τις δύο θες να ανάβει.

Υπάρχει και άλλος τρόπος, να συνδέσεις ένα ρελέ στο ίδιο καλώδιο για να ανάβει χωριστά η δεύτερη λάμπα με άλλη φωτοδιάρκεια (και άλλο χρονοδιακόπτη).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και θα σας πώ.

Αν ζώ και δεν μ' εχει καρβουνιάσει το ρεύμα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και θα σας πώ.

Αν ζώ και δεν μ' εχει καρβουνιάσει το ρεύμα  :hysterical:

5781[/snapback]

Δέν ξέρω άν πιάνεται το ότι δέν έχω μαλλιά, αλλά το ρεύμα με έχει χτυπήσει τουλάχιστον 20 φορές.....μήπως τα έχασα από αυτό....????? :blush::blush::rasp::blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδέσεις όλα τα καλώδια σε ντουί και λάμπες κανονικά και θα βγάζεις ένα-ένα τα καλώδια. Κάποια στιγμή θα ανάβει μόνο η μία. Εγώ π.χ. έχω βγάλει το Νο5, όμως εξαρτάται από το ποια από τις δύο θες να ανάβει.

Υπάρχει και άλλος τρόπος, να συνδέσεις ένα ρελέ στο ίδιο καλώδιο για να ανάβει χωριστά η δεύτερη λάμπα με άλλη φωτοδιάρκεια (και άλλο χρονοδιακόπτη).

5777[/snapback]

Κατόπιν δοκιμής ή μέθοδος απέτυχε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα διπλά balast δουλεύουν ΜΟΝΟ με 2 λάμπες. Δοκιμασμένο με διάφορα που έχουν πέσει στα χέρια μου.

Αλήθεια γιατί δεν πήρες το μονό αφού ήθελες να συνδέσεις μόνο την μία λάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ με διπλό ανάβω μόνο τη μία βγάζοντας μόνο ένα καλωδιάκι. Κάτι άλλο συμβαίνει. Ή έχει κάνει άλλη συνδεσμολογία ή δεν είναι osram.

Βαγγέλη αναμένουμε photo.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γιατί δεν πήρες το μονό αφού ήθελες να συνδέσεις μόνο την μία λάμπα?

Μπερδεμένη Ιστορία. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξουν 2 λάμπες με διαφορετική φωτοπερίοδο με χρήση 2 χρονοδιακόπτων με ενα διπλό Balast.

Γιάννη εγώ με διπλό ανάβω μόνο τη μία βγάζοντας μόνο ένα καλωδιάκι. Κάτι άλλο συμβαίνει. Ή έχει κάνει άλλη συνδεσμολογία ή δεν είναι osram.

Βαγγέλη αναμένουμε photo.

5838[/snapback]

Μιχάλη δεν πρέπει να είναι OSRAM τελικά. Είμαι στην δουλειά τώρα και δεν μπορώ να το δώ. Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα το βγάλω φώτο για να το δείτε.

Δείτε ενα σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας που έχω φτιάξει στα γρήγορα.

post-249-1132910575_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...