Jump to content

Καλησπέρα


Stavros Svigos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.ειμαι καινούργιος στο χόμπι αυτό και θα χρειαστώ βοήθεια σχετικά με το ενυδρείο μου (είναι 30 λίτρα και έχει δύο τιγράκια barbs ) θα ήθελα να σας ρωτήσω για το τι είδος ψαριων μπορώ να βάλω(και αν μπορώ)  στο ενυδρείο.αν μπορείτε να πείτε θα το εκτιμούσα πολύ.επισης θα κάνω ερωτήσεις οπότε ελπίζω να μην φανούν χαζές και ελπίζω να γίνω δεκτός σε αυτήν την μεγάλη οικογένεια 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.ειμαι καινούργιος στο χόμπι αυτό και θα χρειαστώ βοήθεια σχετικά με το ενυδρείο μου (είναι 30 λίτρα και έχει δύο τιγράκια barbs ) θα ήθελα να σας ρωτήσω για το τι είδος ψαριων μπορώ να βάλω(και αν μπορώ)  στο ενυδρείο.αν μπορείτε να πείτε θα το εκτιμούσα πολύ.επισης θα κάνω ερωτήσεις οπότε ελπίζω να μην φανούν χαζές και ελπίζω να γίνω δεκτός σε αυτήν την μεγάλη οικογένεια 

 

Καλησπέρα Σταυρό και καλώς ήρθες στο χόμπι μας και στην οικογένεια του Aquazone.gr. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, πάντα με σεβασμό απαντάμε και σεβασμό πάντα προς το χόμπι μας. 

Τώρα πάμε στο θέμα μας 30 λίτρα είναι πολύ λίγα και στην θέση σου το πολύ να έβαζα ένα  μονομάχο,αν και έχουν παρεξηγηθεί αυτά τα ψάρια αλλά τέλος πάντων είναι άλλο θέμα αυτό. 

Η άλλη επιλογή είναι μόνο γαρίδες να έβαζες. Όπως καταλαβαίνεις είναι περιορισμένα τα πράγματα αλλά με πολύ αγάπη και σεβασμό  εξίσου και αυτό το ενυδρείο μπορεί να γίνει πολύ όμορφο αν κάνεις σωστή επιλογή.

 

Ανέβασε μια φωτογραφία με το ενυδρείο για να μπορέσουν και τα υπόλοιπα παιδιά να βοηθήσουν.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια 

Μόλις μπορέσω να στείλω φωτογραφία θα στείλω 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω ή να σε αποθαρρύνω, εγώ προσωπικά θα έδινα κάπου τα τιγρακια, θα πετούσα ο,τιδήποτε συνθετικό υπάρχει μέσα (πολύχρωμο χαλίκι, ψεύτικα φυτά λοιπά συνθετικά διακοσμητικά), το οποίο για πολλούς λόγους δεν έχει θέση σε ενυδρείο και θα έστηνα από την αρχή μια μονομαχιέρα ή γαριδάδικο με αληθινά φυτά (πάντα). Σε 30 λίτρα δυστυχώς μόνο αυτές τις επιλογές έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω μόλις έχω την δυνατότητα να το φτιάξω από το μηδέν θα το κάνω φίλε μου .Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που είπες την άποψη σου

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ ωραίο να κάνουμε ρωτήσεις. Άλλωστε δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Αυτός είναι ο ρόλος των forum. Να ανταλλάσσονται απόψεις και να λύνονται απορίες. 😉

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Σταύρο χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω ή να σε αποθαρρύνω, εγώ προσωπικά θα έδινα κάπου τα τιγρακια, θα πετούσα ο,τιδήποτε συνθετικό υπάρχει μέσα (πολύχρωμο χαλίκι, ψεύτικα φυτά λοιπά συνθετικά διακοσμητικά), το οποίο για πολλούς λόγους δεν έχει θέση σε ενυδρείο και θα έστηνα από την αρχή μια μονομαχιέρα ή γαριδάδικο με αληθινά φυτά (πάντα). Σε 30 λίτρα δυστυχώς μόνο αυτές τις επιλογές έχεις.

 

guppies δεν μπορεί να βάλει ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.ειμαι καινούργιος στο χόμπι αυτό και θα χρειαστώ βοήθεια σχετικά με το ενυδρείο μου (είναι 30 λίτρα και έχει δύο τιγράκια barbs ) θα ήθελα να σας ρωτήσω για το τι είδος ψαριων μπορώ να βάλω(και αν μπορώ)  στο ενυδρείο.αν μπορείτε να πείτε θα το εκτιμούσα πολύ.επισης θα κάνω ερωτήσεις οπότε ελπίζω να μην φανούν χαζές και ελπίζω να γίνω δεκτός σε αυτήν την μεγάλη οικογένεια 

 

@Stavros Svigos, καλως ηρθες στην παρεα μας!

Θελω να συμπληρώσω λιγο τις απαντησεις των παιδιων.

1- όπως κατάλαβα, το ενυδρειο ειναι πολυ "φρεσκο", το εφτιαξες, μαλλον, αυτες τις μερες και δεν ηξερες, οτι το ενυδρειο για να μπορεσει να φιλοξενήσει κάποιους ζωντανους ργανισμους, χρειαζεται πρώτα να αποκτήσει καταλληλη βιολογια (εμεις το λεμε - στρωσιμο). Αν δεν έριξες την πρωτη μερα στο ενυδρειο σου βακτηρια (ειδικά) και αν δεν εβαλες στο φιλτρο βιολογικο υλικο, πολυ συντομα το νερο του ενυδρειου σου θα γινει δηλητήριο  για τα ψαρακια και στο τελος θα πεθανουν.

Αν ειναι τα πραγματα ετσι, πρεπει να κάνεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου (περιπου 7-8 λιτρα) με αντιχλωριο . Η καλυτερη λυση ειναι να δωσεις τα ψαρακια πισω στο καταστημα και να φτιαξεις ενα σωστο περιβαλλον για τα ζωντανα

2- δεν βλεπω να υπαρχει θερμοστατης στο ενυδρειο . Τα ψαρακια , που πηρες χρειαζονται νερου με θερμοκρασια 24 βαθμους.

3- δες λιγο πόσα λιτρα χρειαζονται αυτα τα ψαρακια (δεν ζουν σαν ζευγαρι, ειναι κοπαδοψαρα)

 

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nadia έγραψε:

 

guppies δεν μπορεί να βάλει ;

θα γεννάνε συνεχεία, αυτο ειναι το θεμα.  4-5 ψαρακια σε ενα μηνα θα γινουν 15, μετα 35 κτλ κτλ....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο μονομαχο, μπορει να βαλει αυτο (οχι και τα δυο μαζι)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

θα γεννάνε συνεχεία, αυτο ειναι το θεμα.  4-5 ψαρακια σε ενα μηνα θα γινουν 15, μετα 35 κτλ κτλ....

 

Μόνο αρσενικά Ναταλία .Για τα παρδαλα τους χρώματα γιατί αποτι είδα του αρέσουν τα έντονα χρώματα στο ενυδρείο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nadia έγραψε:

Μόνο αρσενικά Ναταλία .Για τα παρδαλα τους χρώματα γιατί αποτι είδα του αρέσουν τα έντονα χρώματα στο ενυδρείο .

Δεν θα κυνηγιούνται μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δεν θα κυνηγιούνται μεταξύ τους;

Ειχα κρατησει για λιγους μηνες μόνο αρσενικα γκαπακια και χωρια μόνο endlers. Δεν υπηρχε προβλημα. Μακροχρόνια δεν γνωριζω....

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δεν θα κυνηγιούνται μεταξύ τους;

 

Δεν είναι επιθετικά ψάρια .Τους αρέσει πολύ η παρέα .Θα μπαίνεις στο δωμάτιο και θα θέλουν την προσοχή σου (φαί δηλαδή ) .Άμα υπάρχουν και φυτά να δημιουργούν τουνελ και κρυψώνες αμα τύχει κανένα στριμένο δεν νομίζω να υπάρχουν θέματα .

Link to comment
Share on other sites

Γενικος υπαρχουν μικρα ψαρια για ενα ενυδρειο με διαστασεις 40Χ30... το θεμα ειναι οτι δεν ειναι για αυτους, που τωρα ξεκινανε το χομπι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μια ς και η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο μου το έκαναν δώρο και ήταν στολισμένο. άμα μπορούσα να το φτιάξω θα το έκανα όπως λέγατε.αλλα αυτήν την στιγμή δεν μπορώ για προσωπικούς λόγους 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μια ς και η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο μου το έκαναν δώρο και ήταν στολισμένο. άμα μπορούσα να το φτιάξω θα το έκανα όπως λέγατε.αλλα αυτήν την στιγμή δεν μπορώ για προσωπικούς λόγους 

Οταν σου χαριζουν κατι, που δεν ειναι λειτουργικο, απλα πας και αλλαζεις. Σου εκαναν δωρο το ενυδρειο καποιοι, που σ αγαπανε. Δεν νομιζω οτι θα παρεξηγηθούν, αν θα τους εξηγήσεις , οτι η επιλογη τους δεν ηταν και καλυτερη (οχι για σενα, αλλά για τα ψαρια). Θα καταλαβουν! :thumbup:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...