Jump to content

Pico φωτισμος


Eos

Recommended Posts

Παιδια, οσο σχεδιαζω και μαζευω τα πραγματα για το μεγαλο ενυδρειο που θελω, μιας και υπαρχει η γυαλα, αραγωνιτης, βραχος και διαφορα αλλα ειπα στο εν τω μεταξυ να φτιαξω ενα pico reefακι για το γραφειο και ηθελα την γνωμη σας για το φωτιστικο!


Προκειται για μια γυαλα 12 λιτρα και σκεφτομουν στην αρχη μονο μακροαλγη και xenia με ενα φωτιστικο 8000 kelvin που εχω. Ηθελα να κανω κατι αντιστοιχο με τη γυαλα του Jean Jaubert (το link πιο κατω) αλλα τελικα σκεφτομαι να βαλω λιγη περισσοτερη τεχνολογια (αεραντλια + θερμαντηρας 🤣) και να φιλοξενησω αλλα επισης ευκολα κοραλλια! (zoas και μ****α που δε θα γινουν τερατα!)

 

Μεχρι στιγμης οτι εχω βρει που να κανει ειναι και πολυ ακριβο για 12 λιτρα γυαλα αλλα και overkill μαλλον....(Kessil A80, και AI HD16 κτλ...)

Βρηκα της ABI λαμπες Ε27 ( https://www.amazon.com/ABI-Coral-Optimized-Spectrum-11-Band/dp/B073V5V5JP ) που νομιζω θα ηταν ιδανικες αλλα δεν βρηκα ευρωπη για κανενα λογο....

 

Το ψαχνω μερες και δεν μπορω να βρω κατι οικονομικο που με σιγουρια να καλυπτει τις αναγκες απο τα κοραλλια α;λλα και που να μη κοστιζει τοσο παραπανω απο ολο το υπολοιπο project μαζι!

 

Τι προτεινετε εσεις οι αλμυροι?!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δοκιμασμενα αυτα? τα ειδα και στο Amazon αλλα δεν ειχα καθολου κριτικες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Ειναι δοκιμασμενα αυτα? τα ειδα και στο Amazon αλλα δεν ειχα καθολου κριτικες!

Αν θα βαλεις μακροαλγες - θελεις φως σαν στο φυτεμενο γλυκου. Αν θα βαλεις καποια ευκολα ζοας και με λευκο φωτισμο θα τα καταφερουν.

Μακροαλγη με μπλε φωτισμο δεν θα πανε και πολυ καλα (εκτος χαετο... το εχω δοκιμασει και με μπλε, μεγαλωνει).

Βαλε ακομα κανα τετοιο - https://www.ifareef.com/product/rhizophora-mangle-red-mangrove-seeds/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες με αυτο να ειμαι καλυμμενος?  https://dennerle.com/en/products/lighting/trocal-power-led-5-0/

 

μου αρεσει η ιδεα για  μερικες mangrove  αλλα δεν ξερω με το φως που θα χρειαζονται αμα μεγαλωσουν τι θα γινει... στο γραφειο δεν μπαινει και πολυς φυσικος φωτισμος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Προκειται για μια γυαλα 12 λιτρα και σκεφτομουν στην αρχη μονο μακροαλγη και xenia με ενα φωτιστικο 8000 kelvin που εχω

Αφου εχεις το φωτιστικο....

Κανει και το άλλο, αλλά γιατι να πάρεις της dennerle...

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Για 12λ φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το φωτιστικο που εχω αυτη τη στιγμη....και κατι twinstar εχω αλλα ειναι τα πλατιά (25cm / 40 / 90) κατ τα  Α360x που θα τα λιωσουν ολα 🤣

 

Νομιζω οτι αν κανει το μικρο της dennerle θα χρησιμοποιησω αυτο

 

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Νομιζω οτι αν κανει το μικρο της dennerle θα χρησιμοποιησω αυτο

το μικρο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα φυτεμενο θαλασσινο θα κανω κι γω μαλλον. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, natateo said:

Ενα φυτεμενο θαλασσινο θα κανω κι γω μαλλον. :)

 

Θα εχεις δει σιγουρα τα ενυδρεια του @tigahboy.h2o !


Πραγματικα απιστευτα!

 

Για το 'μεγαλο' θελω να φτιαξω φυτεμενο θαλασσινο για το φιλτρο. Εχω τη γυαλα 300 λιτρα κατι θα βαλω το twinstar 900sa που εχω για τις αλγες....ερχεται σιγα σιγα 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, αλλη μια ερωτηση οσον αφορα την pico γυαλα!


Τι θερμαντηρα θα προτεινατε?! (ξερω οτι δεν ειναι η σωστη ερωτηση για το thread "φωτισμος" αλλα ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα μεχρι την παρουσιαση)

 

Καθαρα τα λιτρα πιστευω θα ειναι 9 περιπου και δεν υπαρχει πολυς χωρος! Ειδικα στο υψος ειναι δυσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι απο aliexpress εχει παρει ενας φιλος ενα πολυ μικρουλι για 7λ. Ψαξε. Εγω θα ρωτήσω τον ιδιο , να μου πει μαρκα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...