Jump to content

Προτάσεις για 100l


Leon1

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω 100 λιτρα αυτην την στιγμή που τρέχει με 2 χρυσόψαρα και και της τελευταίες μέρες ειμαι σε σκέψης να αλλάξω θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια  εύκολα ψάρια το ενυδρείο τρέχει με Aquael Turbo 500 Εσωτερικό Φίλτρο Ενυδρείου με Απόδοση 500lt/h και θερμοστατη δεν εχω πόσα w θα χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

Καλησπέρα εχω 100 λιτρα αυτην την στιγμή που τρέχει με 2 χρυσόψαρα και και της τελευταίες μέρες ειμαι σε σκέψης να αλλάξω θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια  εύκολα ψάρια το ενυδρείο τρέχει με Aquael Turbo 500 Εσωτερικό Φίλτρο Ενυδρείου με Απόδοση 500lt/h και θερμοστατη δεν εχω πόσα w θα χρειαστεί 

Πες διαστασεις ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 12:40 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πες διαστασεις ενυδρειου.

80x30x40 ύψος 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε αρκετα σκληρο νερο στην περιοχη..... σκεψου παραπανω για κιχλιδες αφρικης.....

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=ca28f250ae7bb495b296865e4965cfdd&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_41[Alkaline (Ph>7)]=Alkaline (Ph>7)&content_field_41[Neutral]=Neutral&content_field_42[60-80 lt]=60-80 lt&content_field_42[100-120 lt]=100-120 lt&sortdirection=asc

Μπορεις, βεβαια να βαλεις και κοπαδοψαρα, που χρειαζονται οξινο νερο με προϋπόθεση, οτι θα παρεις ενα φιλτρο αντίστροφης όσμωσης.

Τελευταία χρόνια νομιζω εχετε θεμα και με αρκετα νιτρικα στο πόσιμο νερο.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχετε αρκετα σκληρο νερο στην περιοχη..... σκεψου παραπανω για κιχλιδες αφρικης.....

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=ca28f250ae7bb495b296865e4965cfdd&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_41[Alkaline (Ph>7)]=Alkaline (Ph>7)&content_field_41[Neutral]=Neutral&content_field_42[60-80 lt]=60-80 lt&content_field_42[100-120 lt]=100-120 lt&sortdirection=asc

Μπορεις, βεβαια να βαλεις και κοπαδοψαρα, που χρειαζονται οξινο νερο με προϋπόθεση, οτι θα παρεις ενα φιλτρο αντίστροφης όσμωσης.

Τελευταία χρόνια νομιζω εχετε θεμα και με αρκετα νιτρικα στο πόσιμο νερο.....

Ph8με9 περίπου έχουμε για κιχληδες πιο ειναι πιο εύκολο είδος. Θα μπορέσω να τρέξω με αυτο το φίλτρο η θα θελει εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

Ph8με9 περίπου έχουμε για κιχληδες πιο ειναι πιο εύκολο είδος. Θα μπορέσω να τρέξω με αυτο το φίλτρο η θα θελει εξωτερικο

Το φιλτρο σου δεν επαρκεί... Αν θελεις να πας σε κιχλιδες αφρικης θα χρειαστει να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο σιγουρα. Αν θελεις, διαβασε εδω για τα φιλτρα -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το φιλτρο σου δεν επαρκεί... Αν θελεις να πας σε κιχλιδες αφρικης θα χρειαστει να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο σιγουρα. Αν θελεις, διαβασε εδω για τα φιλτρα -

 

Κιχλιδες πόσες θα μπορέσω να βαλω σε αυτά τα λίτρα?  Το φιλτρο τώρα που εχω τη θα μπορούσα να υποστηρίξω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Leon1 έγραψε:

Κιχλιδες πόσες θα μπορέσω να βαλω σε αυτά τα λίτρα?  Το φιλτρο τώρα που εχω τη θα μπορούσα να υποστηρίξω? 

Προσωπικα δεν εχω δει κιχλιδαδικο αφρικης με εσωτερικο φιλτρο.....

Καλύτερα να σου απαντήσουν τα παιδια, που ασχολούνται χρόνια μ αυτα τα ψαρια.

@marinos, βοηθεια, please!

Mπορεις να διαβασεις για αφρικανες εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα μπορούσες να δεις από την λίμνη  Tanganyika και για εξωτερικό φίλτρο σου προτείνω fluval 207 ,το εσωτερικό απλά θα το αφαιρέσεις είσαι υπέρ καλυμμένος με το 207. Ένα Θερμοστάτη 100w είσαι μία χαρά. Ρίξε μια ματιά στα προφίλ από κάτω, όταν αποφασίσεις για τα ψάρια εδώ είναι τα παιδιά να σε καθοδηγήσουν με βιότοπο κτλ ,αν και αναφέρεται σε κάθε προφίλ τι βιότοπο χρειάζεται κτλ κτλ

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα .

Με αυτό το φίλτρο που έχεις θα δυσκολευτείς και εσύ (θα μπουκώνει συχνά και θα θέλει ακόμα συχνότερα καθαρισμό) άλλα και τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις καθώς είναι μικρός ο κάδος και δεν μπορείς να βάλεις το βιολογικό υλικό που χρειάζεσαι για την ορθή λειτουργία του ενυδρείου σου. ΠΡΟΣΟΧΗ σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι δεν θα δουλέψει και έτσι για τις κιχλίδες που σου προτείνω παρακάτω άπλα θα ισορροπείς σε τεντωμένο σχοινί. 

Για το ενυδρείο που έχεις κατάλληλες είναι οι νανοκιχλίδες Lamprologus Ocellatus Gold (ένα χαρεμάκι,1αρσ -3θηλυκά)  και θα τις βρεις στην Θεσσαλονίκη εδώ .

Το προφίλ των ψαριών είναι το παρακάτω όπου θα διαβάσεις όλες τις λεπτομέρειες (διάκοσμο διατροφή βυθό κτλ) . 

ΥΓ. είναι ψάρια με καταπληκτικό χαρακτήρα και θα δεις σύντομα και αρκετές γέννες.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα .

Με αυτό το φίλτρο που έχεις θα δυσκολευτείς και εσύ (θα μπουκώνει συχνά και θα θέλει ακόμα συχνότερα καθαρισμό) άλλα και τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις καθώς είναι μικρός ο κάδος και δεν μπορείς να βάλεις το βιολογικό υλικό που χρειάζεσαι για την ορθή λειτουργία του ενυδρείου σου. ΠΡΟΣΟΧΗ σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι δεν θα δουλέψει και έτσι για τις κιχλίδες που σου προτείνω παρακάτω άπλα θα ισορροπείς σε τεντωμένο σχοινί. 

Για το ενυδρείο που έχεις κατάλληλες είναι οι νανοκιχλίδες Lamprologus Ocellatus Gold (ένα χαρεμάκι,1αρσ -3θηλυκά)  και θα τις βρεις στην Θεσσαλονίκη εδώ .

Το προφίλ των ψαριών είναι το παρακάτω όπου θα διαβάσεις όλες τις λεπτομέρειες (διάκοσμο διατροφή βυθό κτλ) . 

ΥΓ. είναι ψάρια με καταπληκτικό χαρακτήρα και θα δεις σύντομα και αρκετές γέννες.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα. Θα μπορούσες να δεις από την λίμνη  Tanganyika και για εξωτερικό φίλτρο σου προτείνω fluval 207 ,το εσωτερικό απλά θα το αφαιρέσεις είσαι υπέρ καλυμμένος με το 207. Ένα Θερμοστάτη 100w είσαι μία χαρά. Ρίξε μια ματιά στα προφίλ από κάτω, όταν αποφασίσεις για τα ψάρια εδώ είναι τα παιδιά να σε καθοδηγήσουν με βιότοπο κτλ ,αν και αναφέρεται σε κάθε προφίλ τι βιότοπο χρειάζεται κτλ κτλ

 

1 επιλογή είναι η Κιχλιδες μετα τη άλλη επιλογή εχω κοπαδοψαρα πια είδη θα μπορούσα να βάλω σε φυτεμένο με εύκολα φυτά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

 

1 επιλογή είναι η Κιχλιδες μετα τη άλλη επιλογή εχω κοπαδοψαρα πια είδη θα μπορούσα να βάλω σε φυτεμένο με εύκολα φυτά? 

 

 

@ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ @natateo

Link to comment
Share on other sites

Από κοπαδοψαρα μπορείς να βάλεις τα πάντα… οποία σου αρέσουν αρκεί να ταιριάζουν στις παραμέτρους του νερού του ενυδρείου..

Αν πας σε σκληρό νερο μπορείς να βάλεις και ζωοτοκα με εύκολα φυτά..


Εξαρτάται από τι θέλεις να κανείς.. 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες για αρχή να ξεκινήσεις με γκαπυ που θέλουν σκληρό νεράκι και κάποια εύκολα φυτά…θα δεις και πολλές γέννες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

 

1 επιλογή είναι η Κιχλιδες μετα τη άλλη επιλογή εχω κοπαδοψαρα πια είδη θα μπορούσα να βάλω σε φυτεμένο με εύκολα φυτά? 

 

 

Με το ph στο 8 και πανω, εχεις περιορισμένες επιλογες και στα φυτα και στα ψαρια (μιλαμε για φυτεμενο με κοπαδοψαρα). Αν θα παρεις φιλτρο αντιστροφης οσμωσης, θα μπορεσεις να εχεις παρα πολλες επιλογες.

Για το σκληρο νερο εχουμε αυτα -

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/?advanced_search_submitted=1&content_field_38[America]=America&content_field_38[Asia]=Asia&content_field_38[Oceania]=Oceania&&&&content_field_41[Alkaline (Ph>7)]=Alkaline (Ph>7)&content_field_42[60-80 lt]=60-80 lt&content_field_42[100-120 lt]=100-120 lt&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Leon1 έγραψε:

Αν πάω σε γκαπυ να τα βαλω μόνα  τους η με κάποιο είδος ακόμα? 

Καλυτερα μονα τους, γιατι αναπαραγονται σαν τρελά. και σε 3-4 μηνες θα εχεις ενυδρειο γεματο ψαρια.

Ακομα-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα μονα τους, γιατι αναπαραγονται σαν τρελά. και σε 3-4 μηνες θα εχεις ενυδρειο γεματο ψαρια.

Ακομα-

 

Πιο φίλτρο  μ συστήσεις  για εξώτερικο κόστος να μην είναι πολύ ακριβό? . Το ενυδρείο να το  στήσω από την αρχή και να στρωθεί?υπόστρωμα εχω χαλίκι ψιλό είναι καλά η θέλει τπτα άλλο? Εχω ανυμπιες τώρα μέσα τη άλλο φυτα να βάλω? 

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4-5 χρόνια αυτο σε 120λ - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2477-dophin-astro-2210-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012091.html

Για σενα νομιζω ειναι λιγο δυνατο. Καλυτερα παρε το κατω-

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/1971-dophin-astro-2208-εξωτερικό-φίλτρο-9557193040715.html

Eheim ειχα 8 χρόνια.....Αν μπορεις να παρεις καποιο  Eheim, Fluval πχ, θα ηταν ακομα καλυτερα. άλλο οι κινεζοι, άλλο οι γερμανοι....

Ψαξε να εχei το φιλτρο την ροη τουλαχιστον 700λ/ωρα μεχρι 1000λ/ωρα το πολυ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω 4-5 χρόνια αυτο σε 120λ - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2477-dophin-astro-2210-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012091.html

Για σενα νομιζω ειναι λιγο δυνατο. Καλυτερα παρε το κατω-

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/1971-dophin-astro-2208-εξωτερικό-φίλτρο-9557193040715.html

Eheim ειχα 8 χρόνια.....Αν μπορεις να παρεις καποιο  Eheim, Fluval πχ, θα ηταν ακομα καλυτερα. άλλο οι κινεζοι, άλλο οι γερμανοι....

Ψαξε να εχei το φιλτρο την ροη τουλαχιστον 700λ/ωρα μεχρι 1000λ/ωρα το πολυ.

 

EHEIM EXTERNAL FILTER CLASSIC 250 2213  αυτό θα με καλύψει η ειναι  μικρό.? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2023 at 12:06 ΠΜ, το μέλος Leon1 έγραψε:

 

1 επιλογή είναι η Κιχλιδες μετα τη άλλη επιλογή εχω κοπαδοψαρα πια είδη θα μπορούσα να βάλω σε φυτεμένο με εύκολα φυτά? 

 

 

Θα μπορούσες να κάνεις και συνδυασμό με φυτεμένο και κιχλίδες απο ποτάμι της Αφρικής που αντέχουν σε μεγάλο Ph.

H κιχλίδα kribensis είναι μια απο αυτές .

Και στην Θεσσαλονίκη θα τα βρεις εδώ https://amazonios.gr/shop/ψάρια/τροπικά/kribensis-5-6cm/

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Leon1 έγραψε:

EHEIM EXTERNAL FILTER CLASSIC 250 2213  αυτό θα με καλύψει η ειναι  μικρό.? 

 

Ναι θα είσαι οκ (440l/h) και με την ποιότητα ενός EHEIM . Αν θα χρειαστείς στο μέλλον περισσότερη κυκλοφορία βάζεις απλά έναν κυκλοφορητή για μεγαλύτερη ροή .

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Θα μπορούσες να κάνεις και συνδυασμό με φυτεμένο και κιχλίδες απο ποτάμι της Αφρικής που αντέχουν σε μεγάλο Ph.

λεει το ph ειναι 8 και πανω..... δεν νομιζω α πανε καλα.....

το νερακι στην βρυση ειναι ετοιμο για αφρικανες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

λεει το ph ειναι 8 και πανω..... δεν νομιζω α πανε καλα.....

το νερακι στην βρυση ειναι ετοιμο για αφρικανες!

Αντέχουν δοκιμασμένο 🤫

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

λεει το ph ειναι 8 και πανω..... δεν νομιζω α πανε καλα.....

το νερακι στην βρυση ειναι ετοιμο για αφρικανες!

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αντέχουν δοκιμασμένο 🤫

Παντός η περισσότερη μου λέτε για αφρικανικό.  το eheim  αυτό είναι μεταχειρισμένο 30 € το δίνη και έχει χαμηλή ροή θέλει καινούρια φτερωτή +15  είναι πολλά θεωρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...